Mrożonki, a pasożyty

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
ODPOWIEDZ

Autor
siara_7
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt lut 03, 2023 9:08 am
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Mrożonki, a pasożyty

#1

Post autor: siara_7 »

Cześć. Jestem początkujący. Powiedzcie proszę czym karmicie rybki? Bo już zgłupiałem. Dwie moje ryby (Bystrzyki Amandy) mają chyba pasożyty i mi gość w sklepie powiedział, że prawdopodobnie od mrożonego pokarmu i ja już zgłupiałem. Czyli lepiej sam suchy?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Mrożonki, a pasożyty

#2

Post autor: DanielP »

Jakie są objawy u chorych ryb? Napisz coś więcej o zbiorniku i pozostałej obsadzie.

Autor
siara_7
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt lut 03, 2023 9:08 am
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Mrożonki, a pasożyty

#3

Post autor: siara_7 »

Zbiornik 72 L. Ciągnące odchody u dwóch Bystrzyków Amandy. Może panikuję, ponieważ w innym wątku dostałem info, że to jeszcze nie powód do stwierdzenia, że ryby mają pasożyty.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Mrożonki, a pasożyty

#4

Post autor: jacekzabki »

Generalnie to żeby stwierdzić czy ryby mają pasożyty powinno zbadać się ich kupkę. Oczywiście pod mikroskopem, w dużym powiększeniu, przy pomocy wujka Google- nawet amator potrafi z grubsza rozpoznać najbardziej pospolite pasożyty jelitowe i wewnętrzne. Najpewniejszym sposobem jest oddanie odchodów rybich do analizy do weterynarza. To, że gość w sklepie zoologicznym powiedział, że ryby mają pasożyty od mrożonek całkowicie o niczym nie świadczy. Ja karmię mrożoną artemią, lasonogami i krylem swoje ryby i raz na dwa trzy miesiące sprawdzam ich kał pod kątem obecności pasożytów. Od kilku lat nic nie znalazłem aby mieć całkowitą pewność, że ryby są czyste to raz do roku ich odchody sprawdza weterynarz. Żeby wraz z mrożonkami do akwarium nie dostały się pasożyty najlepiej jest karmić mrożonkami robali, które żyją w słonym środowisku-między innymi takimi żyjątkami jakimi karmię ja. Ochotki, rureczniki itp bardzo często są zamrożone wraz z pasożytami, które mają przetrwalniki.

Autor
siara_7
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt lut 03, 2023 9:08 am
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Mrożonki, a pasożyty

#5

Post autor: siara_7 »

Jacek. Czy jak cyknę zdjęcie, spojrzysz swoim okiem? Obawiam się, że mogę mieć problem ze złapaniem obchodów bystrzyków, ale spróbuję. Masz jakiś sposób na to?
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Mrożonki, a pasożyty

#6

Post autor: jacekzabki »

Obserwacje pasożytów pod mikroskopem przeprowadzam zaraz po wyłowieniu odchodów z akwarium, organizmy powinny być żywe bo nie tylko wygląd ale też sposób poruszania się pomaga w zidentyfikowaniu pasożytów.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Mrożonki, a pasożyty

#7

Post autor: r10 »

siara_7 pisze: wt lut 28, 2023 12:26 pmod mrożonego pokarmu
Najlepszym mrożonym pokarmem, jeżeli rzeczywiście potrzebujesz mrożonki, są krewetki, takie dla ludzi (prawns, shrimps). Karmię również łososiem czy pstrągiem, jeżeli akurat w domu jemy na obiad ;-).
Generalnie pokarm dla ryb powinien mieć jak najwięcej białka (zwierzęce chętniej wcinają, chyba że roślinożerne) i jak najmniej tłuszczu i tyle filozofii. Więc i na tatara wołowego się załapią, i na białko jajka kurzego :-).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”