Moczarka kanadyjska problem ze wzrostem

ODPOWIEDZ

Autor
frytkowski
Gość
Posty: 1
Rejestracja: ndz lut 05, 2023 6:10 pm
Lokalizacja: Lubelskie
Płeć:

Moczarka kanadyjska problem ze wzrostem

#1

Post autor: frytkowski »

Witam, dwa tygodnie temu zakupiłem do akwarium moczarkę kanadyjską (okazy około 30 cm długości, zdrowe, o zielonym ubarwieniu). Po posadzeniu w akwarium (drobny żwirek około 5 cm) moczarka prezentowała się znakomicie, po upływie tygodnia końcówki liści pokryły się brązowo ceglastym nalotem, po czym zaczęły brązowieć. Roślina zaczęła rozkładać pędy na boki, niewielkie fragmenty moczarki mają nadal piękną zieloną barwę. Po oderwaniu kawałka pędu z liści "zeskrabuje się" zielona maź - czy to glony zaatakowały moje moczarki? Jeżeli tak, to jak temu przeciwdziałać ?

akwarium 120 l, filtr wewnętrzny JUWEL, parametry wody sprawdzone testem 6 in 1 w normie, naświetlanie Aquael TUBE 14W 7000K - około 14 godzin dziennie, + Sylvania GROLUX FHO 24W - 3 godziny dziennie.
Może za dużo światła?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2382
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Moczarka kanadyjska problem ze wzrostem

#2

Post autor: Ziemiojad »

14 godzin to trochę długo. A ta maź jest tylko na roślinie? Bo może ona gnije. Te nowe zielone pędy, które wypuszcza odcinaj i posadź w innym miejscu akwarium.

Wodnikpl
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt lut 10, 2023 12:12 am
Lokalizacja: Szczecin

Moczarka kanadyjska problem ze wzrostem

#3

Post autor: Wodnikpl »

Żwirek = duża ilość krzemianow, masz prawdopodobnie brunatnice, ja bym użył środka na glony jeżeli nie masz krewetek bo zazwyczaj nie stosuje się ich bo mają Cu. Można też przetrzeć liście podczas podmianki carbo albo bardziej 'brutalnie' wodą utlenioną. Lampa uv też może pomóc odpalaj na dwie godziny dziennie, nie za długo bo zabijesz bakterie. Nie przesadzaj z nawozami albo odstaw na jakiś czas bo jeszcze bardziej zacznie się rozwijać.

Kamil31
Uczestnik
Posty: 29
Rejestracja: śr sty 11, 2023 4:40 pm
Lokalizacja: Białołęka

Moczarka kanadyjska problem ze wzrostem

#4

Post autor: Kamil31 »

Wrzuć zdjęcie jak aktualnie wygląda akwarium. Brzmi to jak brunatnice co zostało wyżej wspomniane. Światła też za dużo, glony to uwielbiają
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”