Reset zbiornika ...

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#1

Post autor: Przemek82 »

Cześć wszystkim,

Mój pierwszy post, pewno już był podobny ale proszę o odpowiedz.

Akwarium 400 litrów odpalone ponad rok temu, filtr kubełkowy Aquael Ultramax 1500. W wodzie mam taki szaro/biały pył/śnieg który jest dosłownie wszędzie. Lokalny gospodarz w sklepie akwariowym powiedział że filtr powinien to ogarnąć a nie ogarnia. Problem ten mam od około miesiąca. Jak podmieniam cotygodniowo wodę to problem na chwilkę znika, ale za kilka dni jest to samo i się nasila ... co to może być ??? Jak to zwalczyć ??? Myślałem już o restarcie zbiornika ale nie wiem czy to dobry pomysł...

Jak już wspominałem akwarium mam od ponad roku, wcześniej się tym zajmowałem za dzieciaka ponad 30 lat temu ...a w internecie piszą wszystko co bym chciał przeczytać :)))

Dzięki za pomoc i zachęcam do odpowiedzi .Obrazek

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Reset zbiornika ...

#2

Post autor: KarolX22 »

Kiedy ostatnio czyściłeś filtr i czy coś ostatnio zmieniłeś w zbiorniku.

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#3

Post autor: Przemek82 »

O to chodzi że nic nie zmieniałem. Filtra nie czyściłem nigdy. Wymieniam tylko co 1-2 miesiące wate w pierwszej warstwie filtra. No i oczywiście co jakś czas prefiltr płukam
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset zbiornika ...

#4

Post autor: Ziemiojad »

A można więcej zdjęć ? I z roślinami? I ile świecisz ?

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#5

Post autor: Przemek82 »

Zdjęcia w załączniku. Świecę od 9.30 do 21.30 codziennie ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset zbiornika ...

#6

Post autor: Ziemiojad »

No glony to masz.

Zastanawiam sie nad tym co napisałeś, żee nie czyściłeś filtra jeszcze przez rok czasu. Zacząłbym od tego. Może jest już zapchany? A co masz w kubelku? Może jakis wklad uległ degradacji i ci pyli?
Dodano do tego postu po 1 minucie 27 sekundach
Przemek82

Masz jakiś inny filtr ?

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#7

Post autor: Przemek82 »

Nie mam innego filtra. Zestaw standardowy. 2xgruba gąbka, ceramika i wata akwarystyczna.
Dodano do tego postu po 1 minucie 22 sekundach
Czy ceramika może ulec degradacji bo kolor pylenia by pasował :) ?

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Reset zbiornika ...

#8

Post autor: r10 »

Sprawdź, czy to coś z filtra wylatuje.
U mnie, gdy przełączę bieg kubełka z 1. na 6., to potrafiły cząsteczki biofilmu wylatywać. Biofilm się buduje w filtrze i na orurowaniu.
Tak czy inaczej polecam prefiltr, np. Eheim, tyle że złożony podwójnie czyli z czterech beczułek prefiltra Eheim (różnica w działaniu normalnych dwóch beczułek, a czterech jest jak ziemia i niebo, z tym że potrzeba wysokie akwa).
Mój kubełek to ostatnio bodajże w styczniu był składany (nie otwieram pukając w niemalowane żeby nie ciekł na uszczelce), z tym że na ucho słyszę już się przytyka (głośniej chodzi), niepotrzebnie dałem jako ostatnią warstwę na koniec włókninę, m.in. do wyłapywania biofilmu z niżej ułożonej w kubełku ceramiki, przy jakiejś okazji podmienię włókninę na gąbkę.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset zbiornika ...

#9

Post autor: Ziemiojad »

Przemek82 pisze: czw gru 29, 2022 4:41 pm Czy ceramika może ulec degradacji
Otworz filtr i zobacz.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Reset zbiornika ...

#10

Post autor: r10 »

Przemek82 pisze: czw gru 29, 2022 4:41 pmCzy ceramika może ulec degradacji bo kolor pylenia by pasował?
Pył z ceramiki by szybko lub po jakimś czasie na dno opadł.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#11

Post autor: Przemek82 »

Dzięki wielkie za info :)

Tak wylatuje mi z filtra ten biały pył i jest go dość dużo na ściankach węża wylotowego filtra. Wymieniłem wąż i dodatkowo okleiłem go czarną taśmą bo myślałem że jest to jakiś rodzaj glonów który robi się od światła :what:

Prefiltr na pewno wypróbuję tylko pytanie ten x 4 mam założyć jeden na drugim w pionie ?

Mam jeszcze kilka pytań co do filtracji i zmiany aranżacji ...

To moje jedyne akwarium, nie mam innego, obsada to paletki, ziemiojady i zwinniki ...

Pytania :
1. Jakie wkłady do filtra polecacie ( ja mam 2xgruba gąbka, ceramika i wata akwarystyczna + wbudowany prefiltr z grubą gąbką )
2. Chciałbym zmienić podłoże, obecnie drobny żwir na biały piach. Czy da się to zrobić na czynnym zbiorniku bez cierpienia ryb czy trzeba je odłowić do np. dużej miski wybrać żwir i wsypać piach czy po takim zabiegu nie zamulę zbiornika ?
3. Czy w ogóle taki zabieg jest wykonalny ? Czy to głupi pomysł ?
4. Jeśli w/w jest wykonalne to po jakim czasie od zmiany wpuścić ryby ?

30 lat temu jak za dzieciaka założyłem akwarium jakieś 120 litrów nie zwracało się na takie detale uwagi :D
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset zbiornika ...

#12

Post autor: Ziemiojad »

Przemek82 pisze: czw gru 29, 2022 9:14 pm Czy w ogóle taki zabieg jest wykonalny ? Czy to głupi pomysł ?
Zdestabilizujesz akwarium. To bardzo ryzykowny pomysl.
Co bym zrobił?
Odsysaj wiaderko żwirku przy każdej podmianie wody.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Reset zbiornika ...

#13

Post autor: r10 »

Przemek82 pisze: czw gru 29, 2022 9:14 pmPrefiltr na pewno wypróbuję tylko pytanie ten x 4 mam założyć jeden na drugim w pionie?
W pionie, zdejmujesz dolny dekielek z jednej pary, górny dekielek z drugiej pary, i spinasz w całość.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Reset zbiornika ...

#14

Post autor: DanielP »

Jaka jest dokładna obsada zbiornika? Jaki filtr konkretnie masz?

KarolX22
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: ndz gru 12, 2021 2:21 am
Lokalizacja: Kalisz

Reset zbiornika ...

#15

Post autor: KarolX22 »

Filtr ma ultra max 1500 pisał wyżej

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#16

Post autor: Przemek82 »

Obsada to 9 paletek wielkości ok 12 cm, 6 ziemiojadów ok 10 cm, zwinniki z 10 sztuk kilka kirysów i z 5-6 młodych glonojadów. Filtr Aquael max 1500.

Zakupiłem już prefiltry i teraz w długi weekend zrobię porzadki w zbiorniku i lekko zmienie aranżację, przy okazji zrobie przegląd filtra.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset zbiornika ...

#17

Post autor: Ziemiojad »

Jakie ziemiojady? :niespodzianka:

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#18

Post autor: Przemek82 »

Ziemiojady Sveni :) wpuściłem do akwa w drugiej połowie listopada wielkości 4-5 cm a na dzień dzisiejszy są ponad dwa razy większe ... rosną jak szalone :)
Dodano do tego postu po 3 minutach 24 sekundach
Tak jak pisałem wyżej w piątek chcę wymienić podłoże na piach i przy okazji zrobić gruntowny remont zbiornika. Proszę o odpowiedz na następujące pytanie :

- posiadam wiadra o łącznej pojemności około 100-120 litrów. Czy lepiej spuścić wodę ze zbiornika i wlać ją z powrotem uzupełniając kranówką czy wiać całą nową wodę a wiadra użyć aby kranówa odstała ?

- po jakim czasie od wymiany wody mogę wpuszczać ryby ?
Dodano do tego postu po 1 dniu 5 godzinach 5 minutach 36 sekundach
Ok, skoro odpowiedzi brak to może zadam inne pytanie ...

Czy mój plan jest dobry ( bo ze względu na ziemiojady ) chciałbym zmienić podłoże na nowe piaszczyste i tak sobie to wymyśliłem :
1. Spuszczę wodę do wiaderek jakieść 120-150 litrów
2. Wyłowię wszystkie ryby z akwarium
3. Wyjmę wszystkie dekoracje i rośliny
4. Wyjmę całe stare podłoże
5. Wyczyszczę wewnętrzne szyby akwairium
6. Wsypię nowe podłoże
7. Ustawie dekoracje + rośliny
8. Zaleje kranówką i uzupełnię wodą z akwarium

to czy robiąc to w piątek do wieczora następnego dnia wieczorem mogę wpuścić całą obsadę

Filtra nie będę dotykał - bo spotkałem się z opiniami aby wyczyścić go po tygodniu czy robić to za jednym razem ?

Agagin
Zapaleniec
Posty: 372
Rejestracja: sob sty 29, 2022 7:46 pm
Lokalizacja: Kielce/Bremen
Na imię mam: Aga
Płeć:

Reset zbiornika ...

#19

Post autor: Agagin »

Ja bym proponowała skorzystać z rady kolegi Ziemiojad, wymieniając podłoże stopniowo masz mniejszą szansę na destabilizację zbiornika (a z tego co widzę masz paletki,one chyba łatwo błędów nie wybaczają). Ja tak robiłam u siebie - trwa to niestety dłużej,nie masz nowego fajnego akwa w ciągu paru godzin,ale nie pozbywasz się całego podłoża=wszystkich bakterii naraz. Chyba, że się uprzesz,ale wtedy na pewno bym nie czyściła od razu filtra.
Ale niech się lepiej wypowie jeszcze jakiś specjalista:)

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Reset zbiornika ...

#20

Post autor: r10 »

Przemek82 pisze: czw gru 29, 2022 9:14 pmgruba gąbka, ceramika i wata akwarystyczna
Różne są waty. Mam w kubełku zielone kulki Sera Crystal Clear, które da się płukać i są jednak dość luźno ułożone w koszyku kubełka, tak że nawet jak się kompletnie zapchają to woda będzie płynąć przez filtr dookoła tych kulek. Ostatnio kubełek otwierany z rok temu. Co do zwykłej waty akwarystycznej w kubełku niech się wypowiedzą ci, co mieli watę (lub mają i się im nie zapycha). Klka osób tutaj wkłada watę do prefiltra zamiast gąbek.
Generalnie za bardzo się filozofuje na temat wkładów do filtrów, biologicznie ponoć najbardziej wydajna jest średnioporowata gąbka (30 ppi), ale zwróć uwagę na słowo" wydajna", czyli ile coś tam coś tam z litra materiału filtracyjnego (lub z wydanego dolara). Równie dobrze możesz dać większy gabarytowo filtr, lub większy prefiltr, lub grubsze podłoże. Masz czas i nie masz miejsca to drobnoziarniste materiały (będziesz musiał częściej czyścić, bo się może zapchać i stanie przepływ, co może skutkować nawet śmiercią obsady). Nie masz czasu na czyszczenie i nie brak ci miejsca to gruboziarniste materiały (w tym rurki ceramiczne, które są niezapychalne bo jakby co woda płynie środkiem). Nie masz pieniędzy to włóż do filtra zmywaki kuchenne.
Na grupach dla audiofilów dyskutują, ile powinno być miedzi w miedzi i czy kabel głośnikowy za 100 dolarów za metr nie jest za kiepski.
Filtra nie będę dotykał - bo spotkałem się z opiniami aby wyczyścić go po tygodniu czy robić to za jednym razem?
Tydzień to za krótko, co najmniej dwa lub dłużej, żeby na nowym podłożu zbudowała sie biologia.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset zbiornika ...

#21

Post autor: Ziemiojad »

Przemek82 pisze: czw sty 05, 2023 9:22 pm tak sobie to wymyśliłem :
1. Spuszczę wodę do wiaderek jakieść 120-150 litrów
2. Wyłowię wszystkie ryby z akwarium
3. Wyjmę wszystkie dekoracje i rośliny
4. Wyjmę całe stare podłoże
5. Wyczyszczę wewnętrzne szyby akwairium
6. Wsypię nowe podłoże
7. Ustawie dekoracje + rośliny
8. Zaleje kranówką i uzupełnię wodą z akwarium
Czyli zakladasz akwarium od nowa.

Sam brudny filtr to za mało na start biologii. Moze byc duża kicha dla paletek. To podloze jest życiem w twoim akwarium. Wymienisz po troche to będzie bezpieczniej. Wiеm co piszę, bo kiedys napadl mnie ten sam pomysł i wiem jak się skończył. :bęc:
Dodano do tego postu po 17 sekundach
Oczywiście zrobisz jak zechcesz.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Reset zbiornika ...

#22

Post autor: Dzik »

Czesc . Jakiekolwiek lapanie wody z akwarium nic nie pomoze . Jesli chodzi o bakterie to najwiecej ich jak pisze Ziemiojad w podlozu , filtrze , na korzeniach , na kamieniach itd .

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#23

Post autor: Przemek82 »

Poszło...
Już zrobiłem, teraz mam stracha ale mam nadzieje że będzie dobrze. Jak coś to zakupie na szybko jakieś 50 litrów i przezimuje ;) na jakiś czas ryby ...

Na razie są w 50 litrowym plastikowym pojemniku, dałem grzałkę z termostatem + napowietrzacz...

Będę obserwował ...

Ps. jakieś 30 lat temu miałem akwa 100 litrów z pielęgnicami zebra. Wymieniałem całą wodę prosto z kranu i po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i usunięciu chloru wpuszczałem ryby. I wszystko hulało a teraz jest tak jak pisze r10. Doktorat na temat prefiltrów i dojrzałości wody. Ryby hodowlane są coraz słabsze ...ale to może moje zdanie ...
Awatar użytkownika

A.G.A.
Moderator
Posty: 3155
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: Agnieszka
Płeć:

Reset zbiornika ...

#24

Post autor: A.G.A. »

Masz rację 🙂
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset zbiornika ...

#25

Post autor: Ziemiojad »

Ludzie dzisiaj pytają, mają swój j pomysł , a jak nie otrzymają odpowiedzi jakiej oczekują to i tak robią po swojemu. Więc po co pytają? Ciekawe jak bylo 30 lat temu ;)
Dodano do tego postu po 1 minucie 45 sekundach
Przemek82 pisze: pt sty 06, 2023 10:00 pm Ryby hodowlane są coraz słabsze
To jest prawda. Niestety.
Bo one przetały być hodowlane metodami naturalnymi. Teraz sie produkuje ryby w sterylnych warunkach.

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#26

Post autor: Przemek82 »

Wpuściłem ryby.... trzymajcie kciuki
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2385
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Reset zbiornika ...

#27

Post autor: Ziemiojad »

Ja nie będę.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 602
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Reset zbiornika ...

#28

Post autor: jacekzabki »

Mamy podobną obsadę - ja w 360 l mam 10 paletek (z czego cztery duże 16 i 20 cm), 6 ziemiojadów Sveni (kupione w zeszłym roku w lutym jako 4 cm maluchy teraz mają po około 22- 25 cm), 9 kirysów Sterbay, i 5 sztuk L-201. I powiem Ci, że to dopiero początek kłopotów. Ziemiojady gdy były małe to akwarium było czyste, filtry dawały radę a woda była klarowna. Teraz gdy dobrały się w pary i szukają miejsca do tarła to codziennie podłoże jest przesiewane w inne miejsce – robią górki, dokopują się do szyby dolnej a w akwarium unosi się pył. Prefiltr w Eheim 2075 jest płukany praktycznie codziennie a i tak to nic nie daje... .

Autor
Przemek82
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: śr gru 28, 2022 6:55 pm
Lokalizacja: Turza Śląska
Na imię mam: Przemek

Reset zbiornika ...

#29

Post autor: Przemek82 »

W akwarium wszystko OK. Pierwsza z dwóch dobranych par paletek już składa ikrę :duży uśmiech:
ODPOWIEDZ