Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#1

Post autor: Norbi »

Witam, całkiem nie dawno zalałem nowy zbiornik 47 gal (125 l. wody netto). Zastanawiałem się nad filtracją do takiego akwarium i po namyśle wybór padł na Eheim Pro 4+ 600. Przed filtrem jest zainstalowany prefiltr (korpus z wkładem o gęstości 100 micronów). Sam filtr posiada 4 kosze na media filtracyjne, u mnie 3 kosze są zasypane Seachem Matrix a 4 kosz (na samej górze) jest pusty. Dodatkowo nie ma w filtrze żadnych gąbek czy innych wkładów.
Po kilku dniach pracy zauważyłem że filtr zaczyna się zapowietrzać i wyrzucać do akwarium powietrze. Dodatkowo przepływ wody był jakby słabszy. Odłączyłem filtr, wyjąłem kosze i złożyłem wszystko od nowa. Filtr przestał co prawda wyrzucać powietrze (albo ja tego akurat nie zauważyłem) ale widzę że przepływ wody jest w dalszym ciągu słaby. Zacząłem się przyglądać samemu filtrowi. Ponieważ obudowa filtra jest częściowo przezroczysta widać jak woda przepływa przez wnętrze. To co zauważyłem i co widać ewidentnie to powietrze w samym filtrze który nie jest w 100% pełny wody. Odpowietrzanie i rzucanie nim na boki nic nie daje, powietrze jak było tak jest. Przy próbie mocnego ''telepania'' filtrem .... zaczyna z niego kapać woda pod jednym z zatrzasków mocujących górną część filtra do obudowy.
Pytanie numer 1 - co może być przyczyną słabego jak na ten filtr przepływu wody?
Mała prośba - prosiłbym o odpowiedzi osób które mają taki albo podobne filtry. Wróżenie z fusów pozostawmy innym.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#2

Post autor: Lech-u »

Norbi pisze: ndz gru 04, 2022 4:41 pm Pytanie numer 1 - co może być przyczyną słabego jak na ten filtr przepływu wody?
Wewnątrz głowicy tuż przy turbinie znajduje się taka guma lub plastik w kształcie kolanka, która lubi się nieco wysunąć lub którą zdarza się źle zamontować.
Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#3

Post autor: Norbi »

Pytanie z gatunku tych podchwytliwych - można gdzieś znaleźć fotkę tej części żebym nie musiał wyciągać filtr z pod szafki po raz kolejny i znowu go otwierać?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#4

Post autor: Lech-u »

Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#5

Post autor: Norbi »

Dziękuję za odpowiedź. Jeszcze nie rozbierałem filtra ale żeby nie robić tego niepotrzebnie to pobrałem z internetu instrukcję obsługi w której są rysunki/schematy tego i innych podobnych modeli i nie widzę nigdzie aby model 600 miał taki element o którym piszesz - w którym dokładnie miejscu on się znajduje?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#6

Post autor: Lech-u »

Ta część łączy turbine z wylotem z filtra.
Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#7

Post autor: Norbi »

Dzisiaj znalazłem czas i ''dobrałem'' się do filtra. Znalazłem część o której mówisz. Wyjąłem, sprawdziłem, zainstalowałem ponownie. Podłączyłem filtr i .... żadnej zmiany. Pomyślałem że może coś w prefiltrze zatkało/przytkało rurkę doprowadzającą wodę albo kształtki które są przy nim zainstalowane. Rozebrałem wszystko, oczywiście nic nie było więc złożyłem z powrotem i efekt ten sam, filtr niby wodę pompuje ale według mnie nie tak jak powinien. Przy okazji wymieniłem wkład ale to i tak niczego nie zmieniło.
Na końcu węża doprowadzającego wodę do zbiornika mam założony taki jet
Powinien on wzmocnić prąd wody w zbiorniku ale ponieważ filtr pompuje wodę jakby chciał a nie mógł więc ruch wody jest dosyć słaby.
Przy tej długości zbiornika (100 cm) i wydajności filtra którą podaje producent (1250l/h) powinienem mieć w akwarium pralkę nawet jeśli przed filtrem jest zainstalowany prefiltr.
Po przez ścianki widać ewidentnie że filtr nie jest w 100% zalany wodą tylko ciekawe dlaczego nie można go odpowietrzyć?
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#8

Post autor: Winter »

Mam taki filtr i przychodzą mi do głowy następujące powody:
- za dużo substratu w koszach. Może są zbyt pełne i dlatego powietrze, które dostaje się przy zamykaniu filtra, nie ma jak się wydostać? Albo po prostu 3 kosze matriksa, to za dużo szczęścia dla tego silnika? Z tego co pamiętam, on firmowo miał w jednym plastykowe bioballe, w drugim jakąś ceramikę a w trzecim gąbkę.
- wąż zaciągający wodę się gdzieś zagiął.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#9

Post autor: Norbi »

Filtr fabrycznie ma 4 kosze. U mnie tylko 3 są zasypane matrixem a ten na samej górze jest pusty. Zawsze tak robię że górny kosz zostawiam pusty ponieważ jest to dobre miejsce na Purigen, Phosguard czy inne media. Ponieważ zbiornik jest dosyć świeży więc na dzień dzisiejszy nie mam potrzeby ich stosowania co powinno pomóc w przepływie wody.
Co masz na myśli mówiąc że kosze są zbyt pełne? Za dużo matrixa czy lepiej by było gdybym to wszystko co jest w 3 koszach rozdzielił na 4 kosze?
Co do węża zaciągającego wodę to nie ma żadnych szans żeby był gdziekolwiek zagięty.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#10

Post autor: Winter »

Norbi pisze: wt gru 06, 2022 3:14 pm Co masz na myśli mówiąc że kosze są zbyt pełne? Za dużo matrixa czy lepiej by było gdybym to wszystko co jest w 3 koszach rozdzielił na 4 kosze?
Tak się zastanawiam, bo nigdy nie miałam Matrixa, czy taki substrat, jeśli jest dość drobny, może tworzy taką warstwę, przez którą woda z trudem się przedostaje i stąd problemy.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#11

Post autor: Norbi »

Matrix nie jest aż tak drobnym wkładem biologicznym żeby zatrzymywał powietrze w filtrze. Używam tylko matrixa i to od lat i nigdy nie miałem z nim żadnych problemów. Dodatkowo kiedy wczoraj otworzyłem Eheima to nie zauważyłem powietrza wewnątrz czy tez pomiędzy koszami. Zastanawia mnie fakt dlaczego powietrze jest wciąż w głowicy filtra co widać po przez ścianki filtra i dlaczego nie może się wydostać na zewnątrz czyli po przez wąż do akwarium.
Pytanie - możesz sprawdzić u siebie jak to wygląda? Będziesz musiała użyć latarki ;)

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#12

Post autor: taipan3 »

Odlacz prefiltr i zobacz co będzie. Potem tego jeta. Bym jeszcze przesmarował uszczelki wazelina techniczna.
Dodano do tego postu po 10 minutach 48 sekundach
Ja mam coś takiego w moim eheimie 2073. Działał wcześniej bez problemu. Jak go zamontowałem do akwarium na wysokim stojaku przestał przy uruchomieniu usuwać powietrze i mielił wodę. Wymyslilem procedurę uruchomienia na początku filtr stawiam na wysokości akwarium jak wypuści powietrze i dobrze zassie wodę stawiam go na podłodze. I od tego momentu funkcjonuje już bez zarzutu. Ale to wiekowy filtr po przejściach.
Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#13

Post autor: Norbi »

Odlacz prefiltr i zobacz co będzie
Prefiltr nie ma tutaj nic do rzeczy. Działał wcześniej w większym zbiorniku który sprzedałem i był podłączony pod AquaTop CF500. Później podpiąłem go do tego akwarium które mam teraz i pracował pod AquaTop CF400 i nie było z nim żadnego problemu. Przy wymianie wkładu wystarczyło go delikatnie odpowietrzyć i już. To ten czerwony guzik/przycisk na górze po lewej stronie. Wymieniłem tylko obudowę z białej na przezroczystą żebym widział kiedy trzeba wymienić wkład.
Potem tego jeta.
Sam jet też w niczym nie przeszkadza, nie jest aż tak mocno zwężony na końcu żeby blokować w znacznym stopniu strumień wody. Używałem go wcześniej z powodzeniem.
Bym jeszcze przesmarował uszczelki wazelina techniczna.
Zawsze tak robię kiedy rozbieram filtr lub podłączam nowy.
Sposób z odpowietrzeniem na poziomie akwarium ..... ciekawy ale w moim przypadku bardzo problematyczny.
Być może jest to wyjście z sytuacji ale no właśnie, na tym samym poziomie, w szafce pod akwarium stały różne filtry i nigdy z żadnym nie było problemu. Odpowietrzały się bez większego wysiłku z mojej stromy ale do tej pory używałem tylko filtrów AquaTop od CF300 do CF500. I zaczynam żałować że dałem się namówić na Eheima.

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#14

Post autor: Qter »

Sprawdź węże. Może Ci jakiś ślimak albo inna przeszkoda gdzieś blokuje przepływ. Możesz też podłączyć na "chwilę" na krótko poza zbiornikiem dla weryfikacji. Ja ostatnio przeczyściłem węże w swoich filtrach i przepływ wrócił do normalności.

Pzdr

Qter

Wysłane z mojego RMX3241 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#15

Post autor: Norbi »

Średnica węży to 5/8 cala a jedyne ślimaki które mam to Neritina Tiger i Neritina Zebra więc raczej odpadają ze względu na wielkość. Węże sprawdzone i czyste.
Zbiornik zalany 2 miesiące temu więc nie ma mowy o zatkanych wężach.
Na 99.99% problemem jest filtr który nie chce się do końca odpowietrzyć tylko dlaczego?

Marek141
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt maja 13, 2016 10:52 am
Telefon: 695237773
Lokalizacja: Warszawa,Ursynów-Imielin
Na imię mam: Marek
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#16

Post autor: Marek141 »

Może o problem uszczelka i dostaje gdzieś lewego powietrza. Może zdejmuj uszczelkę z głowicy i przesmażyć wazeliną bezkwasową. Sprawdź tez zawór tam tez masz uszczelki.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#17

Post autor: Norbi »

Marek141 pisze: sob gru 10, 2022 11:31 am Może o problem uszczelka i dostaje gdzieś lewego powietrza. Może zdejmuj uszczelkę z głowicy i przesmażyć wazeliną bezkwasową. Sprawdź tez zawór tam tez masz uszczelki.
Przeczytaj mój pierwszy post a szczególnie ostatnie zdanie.

No cóż, minęło trochę czasu i pora rozwiązać problem.
Wyjściem z sytuacji okazała się zmiana filtra na AquaTop CF500. Eheim 4+ Pro 600 przy zamontowanym prefiltrze z wkładem o gęstości 100 micronów jest po prostu za słaby na tej wielkości akwarium. Przepływ wody jest ale nie taki jaki być powinien. Nawet założenie deszczownicy nic nie dało. Generalnie filtr ma dwie zalety - jest energooszczędny ( o ile wierzyć producentowi ) i jest bardzo cichy. Ale ma też jedną bardzo poważną wadę - brak obrotowych końcówek pod które podpina się węże. Końcówki są zamontowane fabrycznie na stałe i nie można nic z nimi zrobić. To bardzo duża wada i mankament dyskwalifikujący ten filtr u mnie dlatego bez żalu będzie sprzedany.
To wszystko, temat do zamknięcia.

boro1

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#18

Post autor: boro1 »

Norbi pisze:
Marek141 pisze: sob gru 10, 2022 11:31 am Może o problem uszczelka i dostaje gdzieś lewego powietrza. Może zdejmuj uszczelkę z głowicy i przesmażyć wazeliną bezkwasową. Sprawdź tez zawór tam tez masz uszczelki.
Przeczytaj mój pierwszy post a szczególnie ostatnie zdanie.

No cóż, minęło trochę czasu i pora rozwiązać problem.
Wyjściem z sytuacji okazała się zmiana filtra na AquaTop CF500. Eheim 4+ Pro 600 przy zamontowanym prefiltrze z wkładem o gęstości 100 micronów jest po prostu za słaby na tej wielkości akwarium. Przepływ wody jest ale nie taki jaki być powinien. Nawet założenie deszczownicy nic nie dało. Generalnie filtr ma dwie zalety - jest energooszczędny ( o ile wierzyć producentowi ) i jest bardzo cichy. Ale ma też jedną bardzo poważną wadę - brak obrotowych końcówek pod które podpina się węże. Końcówki są zamontowane fabrycznie na stałe i nie można nic z nimi zrobić. To bardzo duża wada i mankament dyskwalifikujący ten filtr u mnie dlatego bez żalu będzie sprzedany.
To wszystko, temat do zamknięcia.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić co może być przyczyną problemu. Twoje zdanie o wróżeniu jest o tyle nie zasadne, że w pierwszym poście nie zamieściłeś informacji o smarowaniu uszczelek. Jedynie o telepaniu filtra...

Kolega Marek141 chciał pomóc.

Wysłane z mojego A063 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#19

Post autor: Norbi »

taipan3 pisze: wt gru 06, 2022 8:51 pm Bym jeszcze przesmarował uszczelki wazelina techniczna.
Moja odpowiedź:
Norbi pisze: wt gru 06, 2022 9:28 pm Zawsze tak robię kiedy rozbieram filtr lub podłączam nowy.

boro1

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#20

Post autor: boro1 »

Teraz to wiemy.

Wysłane z mojego A063 przy użyciu Tapatalka


Marek141
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt maja 13, 2016 10:52 am
Telefon: 695237773
Lokalizacja: Warszawa,Ursynów-Imielin
Na imię mam: Marek
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#21

Post autor: Marek141 »

Panowie spokojnie. Ja tez mam 600 i właśnie mnie szlak trafia. Chyba się przeproszę z 2228. Przedwczoraj wyczyściłem w 600 prefiltr i była Ok a dziś znów działa na pół gwizdka.

Prawda jest taka ze 1 generacja professionel była najlepsza i działa do dziś.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

boro1

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#22

Post autor: boro1 »

Marek141 pisze:Panowie spokojnie. Ja tez mam 600 i właśnie mnie szlak trafia. Chyba się przeproszę z 2228. Przedwczoraj wyczyściłem w 600 prefiltr i była Ok a dziś znów działa na pół gwizdka.

Prawda jest taka ze 1 generacja professionel była najlepsza i działa do dziś.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Czyli powiedzenie stary dobry eheim nie wzięło się z niczego :)

Wysłane z mojego A063 przy użyciu Tapatalka


Marek141
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt maja 13, 2016 10:52 am
Telefon: 695237773
Lokalizacja: Warszawa,Ursynów-Imielin
Na imię mam: Marek
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#23

Post autor: Marek141 »

Pewnie .
No ja mam 2226 z kubłem od 2228 i tfu tfu odpukać działa aż miło. A zdecydowanie ciszej od Oase600.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

boro1

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#24

Post autor: boro1 »

Marek141 pisze:Pewnie .
No ja mam 2226 z kubłem od 2228 i tfu tfu odpukać działa aż miło. A zdecydowanie ciszej od Oase600.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Przez chwilę miałem 2228, ale dla mnie był za głośny. Ale ja trochę jestem pier)+_-$(ty na punkcie głośności ;)

Wysłane z mojego A063 przy użyciu Tapatalka


Marek141
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt maja 13, 2016 10:52 am
Telefon: 695237773
Lokalizacja: Warszawa,Ursynów-Imielin
Na imię mam: Marek
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#25

Post autor: Marek141 »

Bo a co używasz aquaela? Pytam bo chyba reanimował będę 1 lub druga generacje bo dziś się tak wir…, bo ledwie dyszy 600. Albo się przeproszę z eheimem starym lub fluvalem 406 odkupując nowy wirnik bo ten grzechoczę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#26

Post autor: r10 »

No to mnie leczycie z zakupu Ehemia 4+ 600, który obecnie (maj 2023) na wyprzedażach można kupić poniżej 800 zł (nowe).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Marek141
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt maja 13, 2016 10:52 am
Telefon: 695237773
Lokalizacja: Warszawa,Ursynów-Imielin
Na imię mam: Marek
Płeć:

Eheim Pro 4+ 600 i kłopot ze słabym przepływem wody

#27

Post autor: Marek141 »

Nie warto. Ja zrobiłem test u Akwarysty na nowej głowicy prosto z kartonu wydajność przy pustym Kuble 680L/h porażka i płacz. A producent podaje 1250L/h a co się sranie jak dam media, nie chcę nawet myśleć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
ODPOWIEDZ