In vitro

ODPOWIEDZ

Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

In vitro

#1

Post autor: Danieloz »

Cześć,
planuję założyć 128l akwarium o wymiarach 80x40x40cm. Z wstępnych obliczeń i planów będę miał do obsadzenia pole o powierzchni +/- 80x30cm trawnikiem Eleocharis parvulus / minima (https://www.invital.pl/eleocharis-parvulus). Pytanie do was drodzy koledzy akwaryści jaką ilość kubeczków in vitro o średnicy 7cm wybralibyście do obsadzenia takiego pola? Dodam że to nie będzie jedyna roślina w akwarium ale będzie zajmować mniej więcej taką powierzchnie.

ps.
Korzystając z okazji polecacie bardziej Eleocharis parvulus / minima czy Eleocharis sp. Mini?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

In vitro

#2

Post autor: Ziemiojad »

14 kubeczkow na całe akwarium..

boro1

In vitro

#3

Post autor: boro1 »

Z trawnikami jest tak, że w sprzyjających warunkach szybko się rozrastają. Im więcej od razu wsadzisz tym szybciej będziesz mieć porządnany efekt. Wg mnie to kwestia kalkulacji kosztów vs presją czasu.
PS. Zdecydowanie zaleca się na początek więcej roślin szybko rosnących (łodygowych). Chodzi o tzw. jak najwieksza masę roślin na start, czyli mniej problemów z glonami (co na początku może zniechęcić nowych akwarystów)

Wysłane z mojego SM-A336B przy użyciu Tapatalka


Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

In vitro

#4

Post autor: Danieloz »

Jestem świadomy że im więcej roślin tym łatwiejszy start jeśli chodzi o glony. Niestety ze względu na charakter zbiornika głównie będzie w nim rósł trawniczek eleocharis. Oprócz niego zamierzam zasadzić w niewielkich ilościach jako uzupełnienie i przełamanie monotonii: Hydrocotyle vulgaris Pennywort, Hydrocotyle tripartita sp. Japan, Bucephalandra "Mini Red" oraz Christmas moss którego będzie nieco więcej ze względu na to że chcę nim obkleić drzewa. Więc chyba jednak zainwestuję w większą ilość roślin na start aby zwiększyć masę roślin na samym początku.

boro1

In vitro

#5

Post autor: boro1 »

Przemyśl jeszcze jedną opcję dodatkową, tzn. wrzuć na start rogatka, pistię. Rośliny te nie dość, że zrobią na początku dość dużą masę to jeszcze są przydatne na początku. A potem je usuniesz

Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

In vitro

#6

Post autor: Danieloz »

Myślałem nad tym ale zastanawia mnie jedno. Przy usuwaniu tych roślin na pewno naruszę podłoże które wyrzuci mi do wody dużo składników co może spowodować wystrzał glonów. Każda z opcji ma swoje za i przeciw tylko teraz trzeba wykalkulować co będzie najbardziej optymalne.

Ps. Pistia wydaje się spoko rozwiązaniem bo pływa na tafli wody ale znowu będzie zabierać światło trawie która wymaga go dosyć sporo
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

In vitro

#7

Post autor: Komarowa »

Danieloz rogatek też może pływać w toni i tak bardzo nie zasłania światła.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

boro1

In vitro

#8

Post autor: boro1 »

Komarowa pisze: wt sie 16, 2022 2:26 pm rogatek też może pływać w toni i tak bardzo nie zasłania światła
i chyba u większości właśnie pływa

Autor
Danieloz
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: śr cze 22, 2022 4:21 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

In vitro

#9

Post autor: Danieloz »

Jeżeli może to w takim razie pewnie u mnie zamieszka na jakiś czas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”