Puchlina u zbrojnika? Co dalej?

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –
ODPOWIEDZ

Autor
Misza
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pt maja 20, 2022 9:58 pm
Lokalizacja: EŁK

Puchlina u zbrojnika? Co dalej?

#1

Post autor: Misza »

1. Litraż zbiornika - 112 brutto
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał – założony 19 kwietnia 2022, dojrzewał
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas – Aquael Ultra 900, gąbka, dwa kosze ceramiki (Aquael i Siporax 15mm), na ostatnim dodatkowo Woolmax Pro
4. Gatunki i ilość ryb – 7 gupików, 9 brzanek wysmukłych, 6 gurami mozaikowych (jeszcze młodzież), 3 małe zbrojniki i jeden duży (ten problematyczny), 3 pielęgniczki ramireza, kilkanaście krewetek, jedna helenka, jedna tylomelania
5. Gatunki i ilości roślin – na załączonym obrazku
6. Podłoże – żwirek 1-3mm
7. Inne sprzęty – brak
8. Ozdoby, korzenie – dwa - mangrowiec (ok. miesiąca) i drugi który jest od początku ale nazwy nie pamiętam..., kilka łupków
9. Pokrywa – Diversa Aristwo
10. Oświetlenie – LED 16W z zestawu
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) – carbo 3/4 zalecanej dawki, Zoolek Aquaflora Complete - 3/4 dawki, żelazo
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) – NO2 - niewykrywalne, PH ok.7,5
13. Temperatura w zbiorniku – ogólnie ok. 24-25, w te upały do 29
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W – aktualnie nie
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) – podmiana raz w tygodniu, 15-20%, zebranie większego syfu z dna, przy okazji czyszczona gąbka na zasysie
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) – dwa tygodnie temu wyrzuciłem duży krzak różdżycy (paproci), dość mocno ukorzeniona, zabierała dużo światła, w to miejsce lotos egipski, kilka sztuk bacopy, dodatkowa ludwigia (z olx, ale na start też brałem stamtąd rośliny), z in vitro Hydrocotyle Tripartita, Pogostemon Helferi
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja? - od ok. miesiąca, kupiona w zoologicznym (mocno wyrośnięta, Młody chciał dużego glona ;-)) z którego pochodzi stadko gupików (pierwsi mieszkańcy), aklimatyzacja "książkowa" (worek na 20 min. do akwarium, dwie dolewki wody z akwarium, odlanie nad zlewem do siatki i do zbornika)
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano? - Przez puchlinę na pewno padła samica gupika po koceniu się, inne ryby nie miały/nie mają na razie objawów.
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY - objawy widać na zdjęciach - spuchnięty zbrojnik, od kiedy ciężko powiedzieć, bo generalnie albo siedział pod korzeniem albo gdzieś zbunkrowany, widać było tylko kawałek. Dzisiaj wypłynął z kryjówek w stanie jak na obrazku.

Na ten moment przeniosłem go do akwarium 14 litrów z filtrem i kilkoma rogatkami, z wodą z akwarium, w szklance wody rozpuściłem niecałą łyżeczkę soli kuchennej i porcjami dolewałem.

OGÓLNY WYGLĄD ZBIORNIKA Obrazek
PACJENTObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Puchlina u zbrojnika? Co dalej?

#2

Post autor: Ziemiojad »

Czym karmisz tyby?

Autor
Misza
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pt maja 20, 2022 9:58 pm
Lokalizacja: EŁK

Puchlina u zbrojnika? Co dalej?

#3

Post autor: Misza »

Mrożony oczlik, mrożona ochotka, płatki Tropicala (dwa rodzaje), suszona dafnia. Z reguły raz dziennie, staram się karmić tak, żeby nic nie zostało.

Pacjent, to nie wiem, co je bo w sumie nie widziałem go w trakcie karmienia. Mniejsze zbrojniki momentalnie pojawiają się w czasie karmienia, ten siedzi w kryjówce. Zawsze tak było.

Przypomniało mi się - dwa razy był ogórek. Bez skórki, myty. Kilka godzin leżał w akwarium.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Puchlina u zbrojnika? Co dalej?

#4

Post autor: Ziemiojad »

Czy to nie są roślinożercy? A wiesz co się robi z rybą która zre mięso zamiast pokarmu roślinnego.?

Autor
Misza
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pt maja 20, 2022 9:58 pm
Lokalizacja: EŁK

Puchlina u zbrojnika? Co dalej?

#5

Post autor: Misza »

Pacjent nawet nie miał okazji zjeść ochotki, bo jeśli cokolwiek zdąży opaść na dno, to z reguły zjedzą to pozostałe ryby, ew. z dna wyjedzą pielęgniczki.
A, co w przypadku, gdy zbrojniki zjadają padłe ryby?
ODPOWIEDZ