Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Mikas
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr maja 18, 2022 8:35 pm
Lokalizacja: Równoległa
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#1

Post autor: Mikas »

Siema Panie i Panowie 😏
W sprawie mojego baniaka 126l prawie już wszystko mam kompletne, dziś zakupiłem filtr do osmozy podłoże mastersoil... I tu rodzi się pytanie, jak to wygląda z nawożeniem takiego baniaka? Nawozy leje normalnie do słupa? Jaki mineralizator wybrać? Coś od qualdropa? Czy mineralizator jest obojętny? 🤔 Dodatkowo potrzebuje miernika tds przy akwa słodkowodnym?
Nie ukrywam że liczę na waszą pomoc ;)
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#2

Post autor: Ziemiojad »

W tym wątku znajdziesz dużo odpowiedzi na swoje pytania.
https://www.fawa.pl/viewtopic.php?t=39537&start=300

Miernik nie. Dobre testy wystarczą.
Awatar użytkownika

Autor
Mikas
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr maja 18, 2022 8:35 pm
Lokalizacja: Równoległa
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#3

Post autor: Mikas »

Ziemiojad... Nie powinienem tego mówić 🤣 ale kocham Cię za ten temat... Marek to jakiś magik chyba...
To teraz zostaje czekać na osprzęt u start akwa... Co będzie dla mnie wyzwaniem :P
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#4

Post autor: Ziemiojad »

:x :mrgreen:

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#5

Post autor: marekmich »

Na początek starujesz z podmianami nawet 50% co 2-3 dni. Tak przez tydzień potem 50-30% co 3-4 dni i w kolejnym tygodniu 1-2 podmiany z 50%. Potem już możesz podmieniać standardowo 10-30% tygodniowo. Nawożenie możesz wdrążyć nawet po miesiącu. Podłoże ma sporo papu dla roślin więc będą sobie jeść. Z testów to możesz ca,mg,k,gh i kh. I nie pilnuj fe, no2,po4 w wodzie.

Tam ma być na poziomie wykrywalnym. Roślina na bieżąco zje to co jej wlejesz. Pomimo prawidłowego startu możesz mieć problemy z glonami ale nie przejmuj się. Jak zbiornik się ustabilizuje i dojrzeje to będzie szło ładnie. Nie zapomnij o podaniu kapsułek nawozowych po 4-5 miesiącach. Dzięki temu podłoże dłużej zachowa swoje papu dla zielska. Pamiętaj obsadzić jak najwięcej dna roślinami. Kapsułki te spokojnie starczają na 3-4 miesiące-coś jak nawóz osmocote.

Mineralizować możesz qd, vimi(ma potas) w sumie co Ci będzie wygodniejsze. Z nawożeniem polecam AIO coś markowego, prosty sposób podajesz raz i wszystkie składniki są w wodzie.
Awatar użytkownika

Autor
Mikas
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr maja 18, 2022 8:35 pm
Lokalizacja: Równoległa
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#6

Post autor: Mikas »

Dobra chwila moment... Czyli jeśli chce zrobic prawidlowe testy wodę do testów pobieram z "dna akwarium" przy podłożu? 🤔 Mineralizator kupiłem od producenta podłoża... A nawozy all in one nie zaszkodzą rybom? Plus dodatkowo jak to wygląda z roślinami które sądzimy na korzeniach itp kiedy mamy podłoże aktywne? 🤔

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#7

Post autor: marekmich »

Nie, pobierasz ze słupa, co da pobieranie z podłoża jak w podłożu masz papu dla roslin. A dlaczego AIO ma zaszkodzić toć to samo co byś łał oddzielnie. Tylko jest w pewnej formule i w jednej dawce. Trzeba się tylko wstrzelić. Sadzisz normalnie, na korzeniach wiążesz. Mając składni w słupie na granicy wykrywania roślina sobie poradzi. A dzięki temu że jest na min to i algi nie mają jak się rozwijać.
Awatar użytkownika

Autor
Mikas
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr maja 18, 2022 8:35 pm
Lokalizacja: Równoległa
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#8

Post autor: Mikas »

Dobra rozumiem ;) jeszcze jedno pytanie, pałeczki nawozowe mogę dać już na starcie czy lepiej tak jak pisałeś po kilku miesiącach?

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#9

Post autor: marekmich »

Kapsułki nawozowe, żadnych pałeczek czy wynalazków do doniczek. Dajesz w późniejszym czasie. Zresztą to zależy też od akwarium, jeśli roslinniak gęsto obsadzony to kapsułki wskazane ale nie wcześniej jak po paru miesiącach, podłoże jest dość bogate w składniki stąd na początku takie duże podmiany. Jeśli jak widziałem korzenie i mało roślin to i po roku jak dasz kapsułki nic się nie stanie.
Awatar użytkownika

Autor
Mikas
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr maja 18, 2022 8:35 pm
Lokalizacja: Równoległa
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#10

Post autor: Mikas »

Okej kapsułki nawozowe nie pałeczki, będę pamiętał 😏 na chwilę obecną to chyba tyle... za kilka dni pojawi się nowy temat w dziale galerie z opisu zakładania akwa. Ziemiojad Marek dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Podłoże aktywne, osmoza mineralizacja

#11

Post autor: Ziemiojad »

Czekamy na obrazki w dziale galeria.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”