Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#91

Post autor: Hotei »

Ostatni post z poprzedniej strony:

marekmich pisze: pn maja 23, 2022 3:38 pm No to zostałem wywołany, a więc tak, no mam 2 ryby-gurami. Ale mam też ok 60 klinowej i ok 30 kosiarek. Jakieś 2 miesiące temu byłem na giełdzie w łodzi i nie mogłem się nie skusić.
No to pięknie masz teraz :duży uśmiech:

... 30 kosiarek ??? Niesamowite :biggrin:

Ja poproszę w takim razie o film z Twojego Mistrzowskiego zbiornika ... koniecznie w full Hd, a najlepiej w 4K :P
Ostatnio zmieniony pn maja 23, 2022 5:27 pm przez Hotei, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#92

Post autor: Dzik »

Nie znam pani Marceli ale jej teoria to jakies voodoo niemajace pokrycia w rzeczywistosci . A krasnale pojawiaja sie najpredzej przy mocnym odmulaniu , mocnym ruchu wody , grzebaniu w podlozu . Jest oczywiscie kilka innych przyczyn jak to przy kazdych glonach . Mowi sie w uproszczeniu ze krasnale sa efektem tzw brudnego akwarium .

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#93

Post autor: marekmich »

Dzik
Akurat teorie Marceli i ludzi związanych z roślinniakami mają wiele do powiedzenia. Są to osoby, gdzie np ja 10-15lat temu nie pojęcia o wielu gatunkach lub nie mogliśmy sobie na nie pozwolić. A oni sprowadzali prywatnie rośliny zza granicy czy europa, czy azja. Jeśli ktoś z Was siedział na forum holendreskim(już praktycznie nie istnieje) może sobie przypomni dawne czasy. Nawet tu na forum chyba jest jeszcze ktoś z tamtych czasów.
Osoby jak Marian, Wong, Barr i wielu innych naprawdę wnieśli wiele do akwarystyki holenderskiej. Niestety stara gwardia już nie udziela się tak jak to miało miejsce naście lat temu. Jak to macek pisał, kiedyś to były czasy, teraz ich nie ma.

A jak się ustosunkujesz do mojego grzebania w akwarium, gdzie co jakiś czas mieszam podłoże aby wypłukać syf tam się znajdujący? Ja problemu z glonami nie mam żadnych....I również odmulam podłoże aktywne.

Tu jest tylko rwanie, bo nie mam fotki jak łapą mieszam podłoże aby syf poszedł w słup. i
Obrazek


Poczytaj sobie informacje jakie np. Marian Sterian zamieszcza. On również jest dinozaur. Sam doszedł z nawożeniem i stężeniami do swojego produktu. Spędził wiele lat aż w końcu znalazł złoty środek. Teraz sam produkuje nawozy pod swoją marką. Marian jest zwolennikiem odmulania i zachowania podłoża w czystości.

Kh mam zapewnie 0-1, co2 dozuje aby indykator był jasno żółty. Bąbli nie liczyłem. Ale ja co2 rozpuszczam przez reaktor narurowy i idzie to bezpośrednio dzieki filtrowi do baniaka.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#94

Post autor: Dzik »

Przepraszam . Nie uscislilem , ze chodzilo mi o teorie zwiazane z brakami CO2 w ktoryms koncu zbiornika z powodu slabego ruchu wody . W tym przypadku falownika . A co do wody ….tez mam bardzo miekka i niskie pH . Co do przesadzania roslin czy zmian w akwa , u mnie wyglada to tak samo jak u Ciebie . Poszukam fot i tez wrzuce swoje bagno .

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#95

Post autor: marekmich »

Ja wychodzę ze swojego doświadczenia, że każda roślina ma mieć dookoła ruch wody. Nie wirówka, ale woda ma opływać roślinę. Stąd np. mam dodatkowo 2 falowniki po 2k l/h. I niestety, ale brak ruchu wody będzie powodowało braki np. co2. Woda ma być ciągle w ruchu. To moja teoria. Przy baniaku 150 filtry nie dadzą takiej fali.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#96

Post autor: Ziemiojad »

Marcela ma kilka wątków ze swoim akwarium na innym forum. Zrobiła gigantyczny postęp. Jej pierwsze akwarium było takie se.
Ostatnie wręcz miażdży. Najwyższa liga.
marekmich pisze: pn maja 23, 2022 5:36 pm Marian, Wong, Barr
Te nazwiska to Rolls-Royce akwarystyki roślinnej. Od kilku lat czytam ich na angielskojezycznym forum.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#97

Post autor: Dzik »

Ale ruch wody jest zawsze i CO2 dociera wszedzie . Nie zauwazylem aby rosliny z prawej strony rosly gorzej od tych po lewej , gdzie znajduje sie dyfuzor . Po lewej rowniez mam deszczownice zanurzona pod woda a pod nia jest dyfuzor /drabina , wcisniety w kat zbiornika . Zasys natomiast jest z prawej . Nie mam falownikow a filtr chodzi na malych obrotach . Jedynym problemem dla moich roslin to braki swiatla . Ogolnie jest go niewiele a ponadto mam sporo miejsc mocno zacienionych w dolnych partiach . Pytanie tematowe : skad u Hotei krasnorosty ? Jaka jest przyczyna ?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#98

Post autor: Ziemiojad »

Dzik pisze: pn maja 23, 2022 6:01 pm Pytanie tematowe : skad u Hotei krasnorosty ? Jaka jest przyczyna ?
Za duży przepływ wody :mrgreen:

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#99

Post autor: marekmich »

Ziemiojad, zgadza się postęp zrobiła. Ale to co prezentowała nawet te 10 lat temu to już było mistrzostwo na tamten okres. Adamsy, Artur(tu też jest), Mariusz, wyjadacze z RA. To była liga. Ja nie mogłem się równać, bo finanse nie pozwalały.

Dzik, uwierz, że przy zbiorniku 150-200 zwykłe filtry nie dadzą ruchu. Będziesz miał na tafli w połowie, a dół baniaka?

Opuszczę grono chwilowo, idę do ziemi się przyzwyczajać.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#100

Post autor: Ziemiojad »

Dzisiaj z jednej strony jest łatwiej bo sprzęt i rośliny dostępne łatwo i cenowo. Z drugiej strony wiedza do wykopania w internecie. Tylko czasem przysypana gruzami dziwnych nie sprawdzonych wiadomości.
Ostatnio zmieniony pn maja 23, 2022 8:22 pm przez Ziemiojad, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#101

Post autor: Dzik »

ObrazekNa poprzedniej stronie Hotei zamiescil filmik o zwalczaniu krasnali i powodow pojawiania sie .
Marekmich . Wiara ma tu niewiele do rzeczy . Ja opisuje to co mam u siebie = akwarium 150cm dlugosci i 66 wysokosci . Wolny ruch wody itd itp .
A ludzie od roslin = pelen SZACUN .

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#102

Post autor: marekmich »

Dlatego ja się nie udzielam, bo mam swoje przekonania gdzie ludziom to nie pasuje. Każdy niech robi co uważa. Teraz sieć jest pełna informacji.
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#103

Post autor: Hotei »

Ja pierdz.... co tu się porobiło ? Zdrzemnąłem się kapkę, a tu taka fachowa dyskusja :pada:

Marek wymiata ? :biggrin:

Odnośnie krasnali w mojej małej, skromnej kałuży ... zbiornik jest stosunkowo młody, zabrakło CO2, światła było zbyt dużo bo 1W/1L, zmieniłem nawożenie także w tym czasie ... coś jeszcze ? Powinienem wyrzucac wate filtracyjną regularnie, zamiast ją płukać, jak to robiłem w krewetkariach. Ryby to śmierdziele i brudasy. Zlekceważyłem to i jest jak jest, ale na pewno będzie ok. Kwestia czasu i wytrwałości.

Marek ma inną wiedzę, niż większość osób na forum. Prowadzi bowiem inaczej własny zbiornik, więc ciężko z nim jest dyskutować, mając wiedzę z własnego podwórka. To tak, jakbyście chcieli ze mną porozmawiać na temat hodowli krewetek caridina. Niestety przy 40 zbiornikach jest inna wiedza, niż przy jednym. Jest natomiast świetna okazja aby się dokształcić Panowie :wink: I nie ma co tu się zrażać, że czegoś nie rozumiecie. Inaczej bowiem prowadzi się zbiorniki na aktywnym + ro i sole. Zerowe Kh i niskie Ph i teraz pytanie jak nawozić CO2 ?

Marku jak sądzisz czemu nie masz krasnali u siebie, po tak drastycznych zabiegach ?
Ostatnio zmieniony pn maja 23, 2022 8:55 pm przez Hotei, łącznie zmieniany 2 razy.

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#104

Post autor: marekmich »

Podejrzewam, że jeśli robię grubą robotę to i podmiana gruba. Podmiana 80% nawet i przez kilka dni nie nawożę oraz światło mniejsze. Dlaczego? Roślina ma się ukorzenić nie iść do światła. Siła pozostała w roślninie nie może zostać skonsumowana na wzrost ma mieć siłę na życie.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#105

Post autor: Dzik »

Na tym polega magia forum .
Szkoda ze Marekmich sie nie chce udzielac bo kazdy by na tym skorzystal . Mnie na przyklad zawsze interesuja aktualne parametry , chociaz u siebie rzadko mierze . I wiadomo ; nawozy , podloza itp ..
Aby zaistnialy jakiekolwiek glony potrzeba kilku lub przynajmniej dwoch czynnikow nalozonych bezposrednio na siebie . Przeciez od samego duzego pradu wody ,jak twierdzi Ziemiojad, glony nie powstaja .
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#106

Post autor: Hotei »

Pani Marcela ma jednak sporą wiedzę, a to jakie miała akwarium kiedyś, jest sory koledzy, ale tanim chwytem i to poniżej pasa. Masa artykułów na jej stronie sklepu robi wrażenie i szacunek za tą wiedzę, którą zamieszcza i się nią dzieli ogromny. Dzwoniłem 2 razy, ale zawsze było fachowo, krótko i na temat. Żadnego gdybania, a może to, a może jednak tamto jak to ma miejsce na wszystkich forach. Mnie udzieliła szybkich odpowiedzi, na dość trudne pytania. Pomogła tam gdzie Wy nie daliście rady ... także rozmowa tutaj z Wami jest super, ale nie róbmy prywatnych wycieczek.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#107

Post autor: Dzik »

I juz sa widoczne efekty ? No to podziel sie . Podpowiedziala cos na temat krasnali ?

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#108

Post autor: marekmich »

Dzik, ja podchodzę bardzo minimalistycznie, przeszedłem dekadę i więcej etapy glonów, nawożenia ei i inne problemy. Od momentu jak wprowadziłem się do nowego prawie własnoręcznie zbudowanego domu czas poświęcam rodzinie, pracom odkąd umiem grzebać w ziemi wokół domu i jak każdy w pracy. Czasu na fora i czytanie nie ma. Czasami wejdę, wrzucę zdjęcie coś napiszę. A i wiedza sprzed tych lat już uleciała bo to miejsce zajęła inna. Teraz akwarystyka ma mi sprawiać przyjemność, bez testowanie, kombinowania i zachodzenia bo coś się stało. To ma działać. Teraz są takie możliwości, że jak się wstrzelisz to idzie. A nawet jak na 70 gatunków jakiś ma problem to albo żyje albo wypada. Nie zawracam sobie głowy takimi głupotami.
Może to partyzantka, ale tak już mam. Jak jest wiele koników.
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#109

Post autor: Hotei »

marekmich pisze: pn maja 23, 2022 8:33 pm Podejrzewam, że jeśli robię grubą robotę to i podmiana gruba. Podmiana 80% nawet i przez kilka dni nie nawożę oraz światło mniejsze. Dlaczego? Roślina ma się ukorzenić nie iść do światła. Siła pozostała w roślninie nie może zostać skonsumowana na wzrost ma mieć siłę na życie.
Niby to wszystko wiemy co piszesz, a i tak lekceważymy te twarde zasady, które dotyczą młodych zbiorników, zaraz po uruchomieniu. Z tym, że przy przesadzaniu, warunki są jeszcze mniej sprzyjające roślinom, genialne dla glonów. Człowiek uczy się przez całe życie i umiera głodny wiedzy, bo zabrakło czasu ....

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#110

Post autor: marekmich »

Myślę, że każdy musi sam znaleźć złoty środek czasami się przejechać, aby dojść do mety. Czasami będzie bolało, czasami będzie płakać ze szczęścia.
Zaśmieciliśmy Ci topic. Ja dołączam do rodzinnego grona... .
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#111

Post autor: Ziemiojad »

Hotei pisze: pn maja 23, 2022 9:02 pm Pani Marcela ma jednak sporą wiedzę, a to jakie miała akwarium kiedyś, jest sory koledzy, ale tanim chwytem i
Źle zrozumiałeś chyba. Napisałem, że miała takie se akwarium, a teraz jest mistrzowskie. Co w tym złego?

Ja mam żwirek. PH 6.0 a kH 2. Miałem takie parametry jeszcze zanim podawałem CO2.
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#112

Post autor: Hotei »

Dzik pisze: pn maja 23, 2022 8:38 pm Mnie na przyklad zawsze interesuja aktualne parametry , chociaz u siebie rzadko mierze . I wiadomo ; nawozy , podloza itp ..
Aby zaistnialy jakiekolwiek glony potrzeba kilku lub przynajmniej dwoch czynnikow nalozonych bezposrednio na siebie . Przeciez od samego duzego pradu wody ,jak twierdzi Ziemiojad, glony nie powstaja .
Paweł, widzisz to moje pierwsze akwarium roślinne z CO2, 15 lat przerwy od zalania poprzedniego roślinniaka. Zlekceważyłem kilka zasad sugerując się łatwością prowadzenia akwarii nano z krewetkami. Tam nie trzeba być geniuszem, wystarczy nie kombinować i będzie cacy. Prawie nikt nie mierzy przy krewetkach parametrów wody.
Tutaj po prostu dałem ciała, zbyt wiele czynników się nałożyło na siebie. Ale jestem dobrej myśli, rośliny rosną szybko, część się wytnie i zasadzi ponownie. Będzie cacy, bo wyglądają zdrowo.

Może i testy są potrzebne, jednak najważniejsza jest równowaga w zbiorniku. Jak się coś zmaluje, co zaburzy parametry, trzeba szybko działać, wyłapać przyczynę i szybko przywrócić zbiornik do poprzedniego stanu, trzeba jeszcze niestety po sobie posprzątać. Potrzebna tylko wiedza i praktyka. Zbiornik, a w szczególności rośliny, pokażą czy jest dobrze.

Co do Pani Marceli ... na starcie zasugerowała pozbycie się tego wspaniałego korzenia z akwarium. I nie było dyskusji. Teraz wiem czemu, jest po prostu cały w krasnalach. Przewidziała to z uśmiechem podczas rozmowy ;) Było także kilka innych porad, które zastosowałem i było ok.
Dziś dokształciła mnie szybciutko z CO2 z którym miałem problem. Ogólnie przydałaby się nam tu na forum, tak jak Marek z jego wiedzą.
Niestety wszyscy mamy pracę i życie osobiste. A akwarystyka to kasa, zobaczcie ile się płaci za fachowe porady i interwencję w serwisowaniu, zakładaniu akwariów na pokaz. 1500zł za założenie zbiornika, 500 za serwis ...
Dodano do tego postu po 3 minutach 56 sekundach
Ziemiojad pisze: pn maja 23, 2022 9:14 pm Źle zrozumiałeś chyba. Napisałem, że miała takie se akwarium, a teraz jest mistrzowskie. Co w tym złego?
A to się cieszę, że masz zdrowe podejście. Tak trzymać :OK:
Ostatnio zmieniony pn maja 23, 2022 10:50 pm przez Hotei, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#113

Post autor: Dzik »

Ale ja nie chce sie pozbywac korzeni . Dlaczego twoj jest caly w krasnalach ?
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#114

Post autor: Hotei »

marekmich pisze: pn maja 23, 2022 9:08 pm Zaśmieciliśmy Ci topic. Ja dołączam do rodzinnego grona... .
Dziękuję Marku za ten fachowy spam, przydałoby się więcej Twoich przemyśleń i starej wiedzy, która zostanie za jakiś czas ... zakopana, gdy starej gwardii zabraknie. Młodym pozostanie tylko porada na facebook :/
Dodano do tego postu po 9 minutach 36 sekundach
Dzik pisze: pn maja 23, 2022 9:31 pm Ale ja nie chce sie pozbywac korzeni . Dlaczego twoj jest caly w krasnalach ?
Krasnale szukają wygodnej miejscówki na zasiedlenie jak korzenie, kamienie. Szybko rosnąca roślina potrafi się obronić, kamień już nie. Podejrzewam, że u Ciebie nie ma wysypu krasnali, bo masz wiedzę i z niej umiejętnie korzystasz, rutyna.
Mnóstwo ludzi ma korzenie i nie ma krasnali, uczę się tego odrębnego działu akwarystyki, jakim jest dość trudny zbiornik typu High-Tech.
Nie podszedłem profesjonalnie do tematu i szybko są tego efekty. Każdemu się może zdarzyć ;)

Paweł, robisz sobie żarty ... Ty przecież nie musisz się martwić krasnalami :biggrin:
Dodano do tego postu po 11 minutach 29 sekundach
Dzik pisze: pn maja 23, 2022 4:44 pm A krasnale pojawiaja sie najpredzej przy mocnym odmulaniu , mocnym ruchu wody , grzebaniu w podlozu . Jest oczywiscie kilka innych przyczyn jak to przy kazdych glonach . Mowi sie w uproszczeniu ze krasnale sa efektem tzw brudnego akwarium .
Krasnale są w każdym akwarium, tak jak każdy człowiek ma w sobie grzyby z rodziny Candida. Jeśli organizm jest zdrowy i ma warunki nie sprzyjające temu cholerstwu, grzyb nie przejmie żywiciela. Jednak wszystko może się nagle zmienić, gdy zabraknie zdrowia lub lenistwo zwycięży, czyli np. brak ruchu i kiepska dieta.

Mam jeszcze czas na wywalenie tego pięknego korzenia z mojego zbiornika. Na plus, przybędzie sporo miejsca na nowe rośliny i ciekawe aranżacje :biggrin:
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#115

Post autor: Dzik »

Wyjmij korzen , wyczysc i z powrotem do gara . Chyba ze faktycznie planujesz plantacje roslin . Zastanawiam sie czy moje akwarium to ten mityczny high-tech czy nie …?
Aranzacja jest wtedy , kiedy jest niewiele gatunkow roslin . Moze sie myle .
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#116

Post autor: Hotei »

"Akwarium High-Tech jest typ akwarium którego zakładanie jak i pielęgnacja wymagają niemałej wprawy oraz sporo systematycznej pracy. Akwaria tego typu cechują się silnym oświetleniem, wydajną filtracją oraz nawożeniem do słupa wody jak i do podłoża. W akwariach HT ryby spadły na drugi plan, gdzie pierwszoplanową role odgrywają kompozycje roślinne i to właśnie pod nie dobiera się oświetlenie oraz nawożenie."

Pawle, sam wiesz że ogranicza nas tylko kasa, fantazja i miejsce w zbiorniku. Wg. mnie powinno się zachować umiar, aby każda roślina mogła się wykazać wybarwieniem, efektownym kształtem kępy.
Jednak aranżacja musi przede wszystkim zaciekawić, tak jak to miało miejsce w przed ostatnim wcieleniu Twojego zbiornika.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#117

Post autor: Dzik »

Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#118

Post autor: Hotei »

Na szczęście, takiego dziadostwa nie mam. Aby wyhodować żelowy glon, trzeba zaniedbać zbiornik na maxa. Źle wystartować, czyli dużo świecić, nawozić bez podmianek od zalania. i mieć choler... pecha. Z drugiej strony, woda z wodociągu różne scenariusze pisze ...

Korzeń wywalony, leżąc już na kostce wygląda mega ... jak to pisał wcześniej Ziemiojad, coś za coś ;) Pusto w zbiorniku się zrobiło ...
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#119

Post autor: Dzik »

Zamiescilem ten zapis czy miniartykul Marceli nie po to zeby Cie straszyc .
Hotei . Nie zachowuj sie jak rasowy polityk (wiem ale nie powiem ) . Napisz jaki to sekret zdradzila Ci w sprawie krasnali , o ktorym my nie wiemy . A korzenia juz nie uzyjesz w zbiorniku ? Idac tym tokiem wypadaloby sie pozbyc wszystkiego co twarde , lacznie z filtrami , rurami itd..
Awatar użytkownika

Autor
Hotei
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: sob kwie 09, 2022 2:01 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Na imię mam: Czesław
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#120

Post autor: Hotei »

Ogólnie nie rozmawialiśmy o krasnalach. A że akwarystyka to temat rzeka, intrygują mnie pytania na które prawie nigdzie nie ma odpowiedzi lub nie umiem się do nich dokopać ;]
Inaczej prowadzi się też krewetkaria, inaczej Holendra. Paweł, odnośnie akwarystyki roślinnej na podłożu aktywnym + Ro, P. Marcela posiada wiedzę większą niż większość osób piszących na tym forum. Kropka.
Nie ma w tym nic dziwnego, ma taki zbiornik u siebie od dawna, więc ma i wiedzę. Prowadząc sklep z roślinami, często kupowanymi za granicą, czerpiesz wiedzę od hodowcy, który je sprzedaje. To bardzo ważne. Są triki, na uzyskanie czegoś w łatwiejszy i szybszy sposób.

Także o krasnalach nic ... a korzeń, no cóż, będzie więcej miejsca dla roślin. Zawsze chciałem mieć akwarium holenderskie, nacieszę się nim a potem się zobaczy. Pewnie rozdam wszystkie rośliny za jakiś czas lub jak mnie to wciągnie, założę studio w piwnicy z synem :wink:
Ostatnio zmieniony śr maja 25, 2022 7:43 pm przez Hotei, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Akwarium roślinne 150cm / 240 litrów - początek przygody

#121

Post autor: Dzik »

Byles u niej na chacie ?
ODPOWIEDZ