Cykl azotowy

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Cykl azotowy

#1

Post autor: GSA »

Witam
2 tygodnie temu uruchomiłem akwarium 120L. Jak do dzisiaj nie widzę oznak cyklu azotowego. NO2 i NO3 prawie 0. Mierzone paskowym JBL i dzisiaj Zoolekiem . Mam podejrzenie że dodany AquaSafe na początku coś ma z tym wspólnego. Ze zwierząt to mam tam tylko ślimaki ("same" przyszły). Droga redakcjo - co robić... czekać aż objawy cyklu się pojawią czy może coś innego robić...
Easy Start dodawałem na początku i po 1 tygodniu.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Cykl azotowy

#2

Post autor: ziabak »

A jakich objawów cyklu azotowego oczekujesz? Przy pustym zbiorniku z kilkoma ślimakami No3 Ci nie urośnie w ciągu 2 tygodni, jak będziesz miał No2 = 0, nie prawie 0... to wpuść tam jakieś startery - kilka żyworódek np. albo chociaż wsyp pokarmu, niech się coś porozkłada.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Cykl azotowy

#3

Post autor: don_Vall »

Jak nie "dodajesz" amoniaku to nie ma możliwości aby tenże została przerobiony na NO2 i dalej na NO3.
Dobrze jest dodać na początku, zaraz po zalaniu, szczypty żarcia dla ryb.
Jak mam roślinki to pewnie NO3 zostało przez nie "zjedzone" i dlatego jego poziom jest zerowy. Gorzej by było gdyby NO2 było różne od zera.
W tej chwili powinieneś dodać ryby lecz pamiętaj by nie dać ich za dużo jednocześnie bo "skoczy" amoniak i NO2
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Cykl azotowy

#4

Post autor: GSA »

No tak też mi się zdawało... ;-)
Ale w każdym przeczytanym poradniku startowania akwarium nie było jasno i zdecydowanie powiedziane że TRZEBA jakiegoś producenta amoniaku zaprosić. W sumie to sam doszedłem że trzeba to zrobić. Pokarm już dodałem. Tydzień jeszcze poczekam spokojnie i zobaczymy co i jak pójdzie.
Awatar użytkownika

Edward-Teach
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 08, 2022 7:38 pm
Telefon: 537992020
Lokalizacja: Gdansk
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Cykl azotowy

#5

Post autor: Edward-Teach »

Witam,
Mam akwarium 16 L, jeden bojownik, 8 krewetek, jeden duży ślimak i pod dostatkiem małych, brak filtra. Zrobiłem testy wody,
NH3 = 0
NO2 = 0
NH3 = 20 mg/L
Fe = 0,1 mg/L
Woda stoi bez podmiany od 19-03-2022. Mam pytanie. Czy skoro NH3 i NO 2 mam 0 to czy muszę wymieniać wodę w ten weekend czy zaczekać aż coś zacznie się dziać z NH3 lub NO2?
Szkoła mówi, że w takim nano akwarium podmianę należy robić raz w tygodniu.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Cykl azotowy

#6

Post autor: r10 »

Edward-Teach pisze: czw mar 24, 2022 7:16 pmSzkoła mówi, że w takim nano akwarium podmianę należy robić raz w tygodniu.
To dlaczego chcesz robić własne eksperymenty na żywych organizmach?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Edward-Teach
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 08, 2022 7:38 pm
Telefon: 537992020
Lokalizacja: Gdansk
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Cykl azotowy

#7

Post autor: Edward-Teach »

r10 pisze: sob mar 26, 2022 7:30 pm To dlaczego chcesz robić własne eksperymenty na żywych organizmach?
Ponieważ ktoś mi powiedział, że podmianę wody należy robić nie okresowo, ale wtedy kiedy jakiś parametr wyskoczy ponad normę. Dla przykładu.
Wczoraj miałem NO2 = 0. NO3 = 0. Dodałem nawozu Aqua Plant (to nie reklama) i następnego dnia mam NO2 = 0,025 a NO3 = 2. Zakładam, że skok NO2 to jakiś błąd pomiarowy spowodowany podaniem nawozu.
ODPOWIEDZ