Witam wszystkich

Tu się przedstaw (napisz o sobie i swoim zbiorniku)
ODPOWIEDZ

Autor
Djslaw
Gość
Posty: 0
Rejestracja: ndz maja 22, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Witam wszystkich

#1

Post autor: Djslaw »

Po latach wróciłem do akwarium. A jest nim 125l. Z założenia miało być roślinne z obsadą. Ale jakoś to nie wychodzi tak jak bym chciał i oczekiwał. Mimo wszystko witam szanowne grono.

Misza
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pt maja 20, 2022 9:58 pm
Lokalizacja: EŁK

Witam wszystkich

#2

Post autor: Misza »

Cześć!
Będzie dobrze, często na start za duże wymagania mamy.
My zachęceni udanym startem 112l (miesiąc temu), spróbowaliśmy z mikro. I na razie szykuje się porażka - dzisiaj mleko, rogatek zgubił prawie wszystko. Zobaczymy czy paprotka się przyjmie i rotala

Autor
Djslaw
Gość
Posty: 0
Rejestracja: ndz maja 22, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Witam wszystkich

#3

Post autor: Djslaw »

Może od początku.
Akwarium 125l oświetlenie LED. 1x aquael Sunny 16W, 1x Aquael plant 14W. Filtr zewnętrzny plus mały w środku zbiornika. Podłoże to grunt akwariowy PRO H2O.
Rośliny średnio i mało wymagające jak Anubias, trawka, Bacopa, hygrophila, sagottaria i ludwigia.
Podaje co2 z butli ciśnieniowej przez 24h z kontrolerem utrzymując pH na poziomie 6,8 przy KH-6.
Ca-60
Mg-18
K-30
No3-10
Po4-0,5
Fe-0,2
Gh-13
Nawożenie z linii easy life fosfor, potas, żelazo, carbo. Plus micro easy life profito w dawce zalecanej przez producent. Rosliny w miarę rosną ale najbardziej marnieją hygrophila i Bacopa. Dziurawe liście, postrzępione. Nie mam pojęcia cze czegoś brakuje im czy maja czegoś za dużo. Podmiany co tydzień około 25% wodą RO plus kran. Obsada zróżnicowana i ma się dobrze. Czasami już ręce mi opadają nie wiedząc co robić.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Witam wszystkich

#4

Post autor: Dzik »

Czesc. Czym mierzone parametry ? Czy granulki tego podloza sa twarde czy miekkie ? Troche wysokie Ca co moze byc czynnikiem hamulcowym w przyswajaniu innych . Potas tez troche sporawy .

Autor
Djslaw
Gość
Posty: 0
Rejestracja: ndz maja 22, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Witam wszystkich

#5

Post autor: Djslaw »

Wszystkie testy kropelkowe. Zoolek, część JBL i sera. Podłoże twarde produkowane na bazie granulowanej i wypiekanej gliny. Ca trochę wysokie ale jakoś nie udaje mi się obniżyć. W krainie mam coś koło 80 tego wapnia. I tak mieszam już z RO by było coś koło 25. Nie mam nic w zbiorniku co by powodowało wzrost.Mam trochę łupku drzewnego. Sprawdzałem go mocząc w RO przez tydzień i wartości Ca i Mg były zerowe
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Witam wszystkich

#6

Post autor: Dzik »

Nie znam tego podloza , jedynie poczytalem troche . Nie jest to tzw podloze aktywne /techniczne/ choc tak o nim pisza . Nie zawiera jakichkolwiek zwiazkow nawozowych . Jakas sciema . Uwazam ze lepszy bylby zwykly zwirek . To jest jak keramzyt . Jezeli w kranie masz 80 Ca to dawaj wiecej RO albo nawet calosc . Mniej potasu i odpusc to carbo . Masz i tak sporo CO2 .

Autor
Djslaw
Gość
Posty: 0
Rejestracja: ndz maja 22, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Witam wszystkich

#7

Post autor: Djslaw »

Zostawić to podłoże i ewentualnie nawozić kulkami lub czopkami. Czy reset z wymianą. I jaką ilość tego wapnia ustalić by grało.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Witam wszystkich

#8

Post autor: Dzik »

Wapn ok 10-30 max . Magnez ok 10 . Potas ok 5-10 . Podloze nie ma wplywu na wode ,wiec moze zostac . Pomysl tez nad uporzadkowaniem obsady rybnej bo ze zdjec wynika ,ze niezbyt trafiona . Chyba ze hodujesz ryby na swieta ...?

Autor
Djslaw
Gość
Posty: 0
Rejestracja: ndz maja 22, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Witam wszystkich

#9

Post autor: Djslaw »

Dzięki za rady. Coś muszę zrobić bo zamiast cieszyć oko to odechciewa się czasami. Podmienie wodę ale nie wiem czy można na samo czyste RO tak po 50% by z wszystkim zejść. Mieszając z wodą z akwarium.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Witam wszystkich

#10

Post autor: Dzik »

Stopniowo . Lepiej czesciej w mniejszych ilosciach . Na przyklad 10% co drugi dzien

Autor
Djslaw
Gość
Posty: 0
Rejestracja: ndz maja 22, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Witam wszystkich

#11

Post autor: Djslaw »

Ok. A co z nawożeniem. Zaprzestać aż do zejścia i wyrównania tego wapnia i potem uzupełnić ewentualne braki?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Witam wszystkich

#12

Post autor: Dzik »

Masz niewiele roslin a te , ktore sa wygladaja kiepsko wiec ogranicz dawki /zmniejsz /. Kiedy zalane akwarium ? I jakies paleczki nawozowe pod korzenie .

Autor
Djslaw
Gość
Posty: 0
Rejestracja: ndz maja 22, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Witam wszystkich

#13

Post autor: Djslaw »

Akwa praktycznie działa od dobrych paru miesięcy. Było więcej roślin ale trochę usunąłem tych najbardziej zniszczonych. A może za mało światła również. Bo wychodzi jakoś koło 30 lm/l.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Witam wszystkich

#14

Post autor: Dzik »

W ten sposob wysadzimy wszystko w powietrze . Swiatlo jest ok dla sredniowymagajacych roslin . Zadbaj o wode i dosadz czegos szybkorosnacego . Cierpliwosci . Czy jestes zadowolony z tego podloza ?

Autor
Djslaw
Gość
Posty: 0
Rejestracja: ndz maja 22, 2022 1:14 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Witam wszystkich

#15

Post autor: Djslaw »

Z początku miałem zwykle czarne chyba dolomit. Potem żwir. Teraz jest to. Ogólnie sprawuje się dobrze. Nie rani korzeni. Rośliny dobrze się ukorzeniają. Cryptocoryny rosną w nim dobrze. I nie jest tak ciężkie jak żwir więc łatwiej się przebija wszystko. Myślę że to jakaś alternatywa dla żwiru. I jak dla mnie kolor ciemny. No i tani.
ODPOWIEDZ