Przesiadka z wewnętrznego na zewnętrzny i pytanie bonusowe.

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Misza
Uczestnik
Posty: 20
Rejestracja: pt maja 20, 2022 9:58 pm
Lokalizacja: EŁK

Przesiadka z wewnętrznego na zewnętrzny i pytanie bonusowe.

#1

Post autor: Misza »

W stosunkowo młodym akwarium (miesiąc) postanowiłem wymienić filtr na Aquael Ultra 900. Na razie chodzą dwa skręcone na minimum, bo robiła się delikatna pralka. W przyszły weekend będę robił delikatne przemeblowanie. Czy tydzień wystarczy na start filtra zewnętrznego? Chciałbym docelowo je urządzić i wywalić, co zbędne z akwa.

Jeszcze pytanie dotyczące wkładów. Są tam trzy koszyki: od dołu dałem gąbkę, w środek ceramikę, na górę watę filtracyjną. Na ostatnim koszyku nie ma żadnej kratki i obawiam się czy do wirnika nie wciągnie jakichś elementów ceramiki. Dobrze kombinuję? Czy nie ma czego obawiać się i zgodnie z sugestią producenta watę dać w środek i ceramikę na końcu? Czy zapakować dwa kosze ceramiką i na górnym koszu położyć warstwę włókniny, dla zabezpieczenia?
Dokupiłem jeszcze po kilogramie zeolitu, ceramiki i węgla - bardziej na zapas.
Docelowo kupię jeszcze prefiltr SunSun 602 albo 603, bo widzę, że Auqael ma duży zapas a nie będzie trzeba tak często zaglądać do kubła.
Awatar użytkownika

lwica79
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 11:37 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska
Na imię mam: Edyta
Płeć:

Przesiadka z wewnętrznego na zewnętrzny i pytanie bonusowe.

#2

Post autor: lwica79 »

Misza pisze: sob maja 21, 2022 1:40 pm W stosunkowo młodym akwarium (miesiąc) postanowiłem wymienić filtr na Aquael Ultra 900. Na razie chodzą dwa skręcone na minimum, bo robiła się delikatna pralka. W przyszły weekend będę robił delikatne przemeblowanie. Czy tydzień wystarczy na start filtra zewnętrznego? Chciałbym docelowo je urządzić i wywalić, co zbędne z akwa.
Jeśli pisząc "docelowo je urządzić" masz na myśli wpuszczenie fauny to nie ryzykuj. Zostaw działające oba filtry przez miesiąc. Jeśli natomiast mówisz o urządzeniu zbiornika a nie ma w nim jeszcze zwierzaków i wpuścisz je za miesiąc- to tydzień na dwóch filtrach wystarczy. Część bakterii przewędrowała już sobie i spokojnie się domnożą przez kolejne tygodnie.

Co do wkładów filtra to ja niewiele rozumiem z pytania, bo nie wiem jak ten konkretny filtr wygląda. Podpowiem tylko , że zamiast inwestować w coś co się nazywa "prefiltr" można zwyczajnie kupić gąbkę walec lub prostokątną filtracyjną o dość drobnej (nie najdrobniejszej ) gradacji i założyć na koszyczek wlotowy, lub rurę zasysającą wodę - prościej i taniej
ODPOWIEDZ