Kirysek panda - Corydoras panda

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#1

Post autor: Karat »

Woda: 1-12°n, o pH 6,0-7,5. (źródło : rybyakwariowe.eu)
Preferuje chłodniejszą wodę, 22-25 stopni.
Bardzo popularna, jeśli nie najpopularniejsza, odmiana kiryska.
Dożywają do 10 lat. Moje pandy, to jedne z pierwszych ryb jakie nabyłem, do pierwszego akwarium, przez co darzę je dużym sentymentem. Są ze mną od 5 lat.
Często przystępuje do tarła. Im większa grupa ryb, tym są żywsze i śmielsze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony sob maja 12, 2018 3:07 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#2

Post autor: Zbyszek »

Karat pisze: sob maja 12, 2018 11:52 amDożywają do 10 lat.
Tak, rzeczywiście wszelkie źródła podają ten wiek jako maksymalny u tego gatunku. Poniżej aktualne zdjęcie ryby, którą zakupiłem w 2003 roku - także już dawno przekroczyła normy wiekowe :). Nabyłem wtedy 4 sztuki - została już ostatnia. Na zdjęciu widać, że to staruszek, szczególnie po oczach - wydaje mi się, ze może być ślepy.
Karat pisze: sob maja 12, 2018 11:52 amCzęsto przystępuje do tarła.
Ja osobiście nigdy nie zauważyłem tarła, ani młodych - ale może się wycierały tylko ja to przegapiłem :(, choć pływały w akwarium razem z kiryskami spiżowymi, a te z kolei wycierały się często.

Obrazek
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Kirysek panda - Corydoras panda

#3

Post autor: Komarowa »

Super dziadek :OK: :duży uśmiech: u mnie pływają sterby ponieważ tolerują odrobinę twardsza wodę. Są kochane :) zdobyły moje serce swoim mruganiem oczkami.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#4

Post autor: Lech-u »

Komarowa pisze: ndz maja 13, 2018 7:45 am zdobyły moje serce swoim mruganiem oczkami.
Hehe, jak pierwszy raz zobaczyłem, że ryba mruga, to nie wierzyłem własnym oczom.
Ale tak mnie to zaciekawiło, że nie spuszczałem z oczu ryby i starałem się nie mrugnąć, żeby nie przegapić momentu mrugania ryb.
Miałem wtedy jakieś 10 lat.
Ostatnio zmieniony ndz maja 13, 2018 2:29 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Kirysek panda - Corydoras panda

#5

Post autor: Komarowa »

:offtopic:
:D Kiedy coś mnie zachwyci to myślę że nadal mam 10 lat :) i tak już zostanie :duży uśmiech:
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Autor
Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#6

Post autor: Karat »

Zbyszek pisze: ndz maja 13, 2018 7:22 amTak, rzeczywiście wszelkie źródła podają ten wiek jako maksymalny u tego gatunku. Poniżej aktualne zdjęcie ryby, którą zakupiłem w 2003 roku - także już dawno przekroczyła normy wiekowe :). Nabyłem wtedy 4 sztuki - została już ostatnia. Na zdjęciu widać, że to staruszek, szczególnie po oczach - wydaje mi się, ze może być ślepy.
Brawo . Liczę, że i przed moimi równie długie życie. Jeden z moich ma podobne oko. Zresztą spiżowy również.
Zbyszek pisze: ndz maja 13, 2018 7:22 amJa osobiście nigdy nie zauważyłem tarła, ani młodych - ale może się wycierały tylko ja to przegapiłem :(, choć pływały w akwarium razem z kiryskami spiżowymi, a te z kolei wycierały się często.
Spiżowe maja burzliwsze tarło i ikrę grupowo przyklejają także łatwiej ja zauważyć. U pand samica składa jedno ziarno i trzymając między płetwami brzusznymi umożliwia zapłodnienie samcowi. Przykleja ikrę do spodniej strony liści. Młode, z tego co czytałem, nie wytrzymują temperatury powyżej 25 stopni. Do dorosłości odchowałem ... tylko jednego. Często widuję śmigające przecinki, ale to akwarium ogólne, więc ma je co zjadać niestety.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#7

Post autor: Lech-u »

Czy pandy mają w zwyczaju kładzenie się na boku lub odpoczywanie w nietypowych pozycjach? Na przykład stojąc pionowo pomiędzy jakąś ozdobą a szybą?

Takie zachowania zauważyłem u innych kirysów i ciekawy jestem, czy pandy też tak mają.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#8

Post autor: DanielP »

Ciekawe spostrzeżenie. Ja u swoich nigdy takiego nie zaobserwowałem.
Awatar użytkownika

Autor
Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#9

Post autor: Karat »

Nigdy nie zauważyłem takiego zachowania. Czasem zastygają na korzeniu czy liściu anubiasa, ale zawsze w typowej pozycji

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#10

Post autor: Zbyszek »

Lech-u pisze: pt wrz 07, 2018 7:47 am Czy pandy mają w zwyczaju kładzenie się na boku lub odpoczywanie w nietypowych pozycjach? Na przykład stojąc pionowo pomiędzy jakąś ozdobą a szybą?
Ja także nigdy nie zaobserwowałem podobnych zachowań u pand, zresztą u spiżowych i pstrych również.
A u jakich gatunków kirysków zaobserwowałeś takie zachowanie ?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#11

Post autor: Lech-u »

Zbyszek pisze: śr wrz 12, 2018 6:40 pm A u jakich gatunków kirysków zaobserwowałeś takie zachowanie ?
To są dwa albinosy, więc przypuszczam, że to spiżowe. Jeden z nich lubi leżeć do góry kopytami na liściu anubiasa. A drugi stawia się pionowo między szybą a jakimś przedmiotem. I to zarówno głową w dół jak i na ogonie.
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#12

Post autor: Kenross »

Dorzucam fotkę pandziochy :) Jakoś tak w miarę ładna wyszła :)

Obrazek
Zbyszek pisze: ndz maja 13, 2018 7:22 am Tak, rzeczywiście wszelkie źródła podają ten wiek jako maksymalny u tego gatunku. Poniżej aktualne zdjęcie ryby, którą zakupiłem w 2003 roku - także już dawno przekroczyła normy wiekowe :). Nabyłem wtedy 4 sztuki - została już ostatnia. Na zdjęciu widać, że to staruszek, szczególnie po oczach - wydaje mi się, ze może być ślepy.
Też mam kiryska spiżowego (a nawet parkę) które przekroczyły normy wiekowe :) w dużym akwarium siedzą już prawie 15 lat... a wcześniej dobrych kilka lat spędziły w mniejszym :) Więc 10 lat to chyba minimum w sprzyjających warunkach a nie maximum :).
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#13

Post autor: Tygrys »

Karat pisze: sob maja 12, 2018 11:52 am zęsto przystępuje do tarła. Im większa grupa ryb, tym są żywsze i śmielsze.
To znaczy ile sztuk ?
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Autor
Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek panda - Corydoras panda

#14

Post autor: Karat »

Minimalna ilość kirysków to moim zdaniem 8-10 szt.
Dodano do tego postu po 1 godzinie 12 minutach 39 sekundach
Jeśli chodzi o moje pandy to są u mnie od 2013 r.
Z kilku sztuk zrobiło się aktualnie 16 dorosłych i jeden podrostek. Co kilka miesięcy z ukrycia wychodzi mały kirysek. Populacja wolno, ale się powiększaObrazekObrazek
Awatar użytkownika

Jözaněk
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: pt kwie 22, 2022 8:56 am
Lokalizacja: ZĄBKI
Na imię mam: Józef

Kirysek panda - Corydoras panda

#15

Post autor: Jözaněk »

Jakie pokarmy dla Pandy ?
Chodzi mi tu o wasze doświadczenie..co najlepiej dawać..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”