Wymiana filtra - co wybrać?

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#1

Post autor: crazyaqua »

Cześć,

Po 10 latach pracy, mój stary JBL e1501 zaczyna odmawiać posłuszeństwa - póki co jeszcze działa ale uruchomienie go jest trudne. Po ostatnim czyszczeniu ledwo go uruchomiłem, bo wirnik co chwila się zatrzymywał.

Pytanie jest takie - co byście polecali kupić na podmianę. Mam na celowniku Eheim Professionel 4+ 600 albo JBL 1502. Akwarium 200l.

Pozdrawiam.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Wymiana filtra - co wybrać?

#2

Post autor: akfanowyk »

Cześć,

Na 200L warto kubełek?

Dwa patmini z ujetami dadzą radę, koszt z 6x niższy, i eko, a na gąbkach mogą być krewetki :)

Autor
crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#3

Post autor: crazyaqua »

Żart dobry, ale oczekuję poważnych odpowiedzi :bęc:

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Wymiana filtra - co wybrać?

#4

Post autor: akfanowyk »

No to dwa kubełki po jednym na 100L :huh: Ten JBL jest do 700L to powinno styknąć.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#5

Post autor: Dzik »

Czesc. Jezeli roznica w cenie nie gra roli to bierz eheim . Mialem dawno temu jbl /stary model/ chodzil dlugo, bez zarzutow po czym sprzedalem . Gosc , ktory kupil uzywal go jeszcze pare lat . Eheim wysiadl po 13 latach bez wymiany czegokolwiek . Kupilem nowy , ten sam model 3e 2078 . Zaleta tego modelu jest plynna , elektroniczna kontrola sily przeplywu . Istnieje jego nastepca ale juz sterowany telefonem ,tabletem itp . 5e 700 .

Autor
crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#6

Post autor: crazyaqua »

No właśnie w JBL mi przeszkadza to, że nie jestem pewien czy woda zawsze przelatuje przez cały filtr. Mam wrażenie że czasami przechodzi tylko przez górną warstwę. Chyba wypróbuję zatem ten Eheim.

P.S. Przy JBL trzyma mnie to, że nigdy nie miałem problemów z roszczelnieniem. Mam nadzieję że pod tym względem Eheim jest równie niezawodny.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2387
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#7

Post autor: Ziemiojad »

crazyaqua
Popatrz jeszcze na nowe filtry Oase biomaster.
Moim zdaniem jakość jest fenomenalna.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Wymiana filtra - co wybrać?

#8

Post autor: akfanowyk »

pisze: czw sty 27, 2022 6:46 pm nie jestem pewien czy woda zawsze przelatuje przez cały filtr. Mam wrażenie że czasami przechodzi tylko przez górną warstwę
Masz słuszne wątpliwości, przeglądam filtry konstrykcyjnie mi się on nie podoba w tym względzie.

Biomastery widzę to takie zabudowane sumpy po prostu i optycznie prezentuje się przekonująco, ale cenowo i eko, to dla mnie przesada. Pozatym nie jestem zwolennikiem nadfiltracji, ponad to co jest konieczne.
Ostatnio zmieniony pt sty 28, 2022 6:31 pm przez akfanowyk, łącznie zmieniany 1 raz.

aaster
Uczestnik
Posty: 22
Rejestracja: pt lut 23, 2018 9:20 pm
Lokalizacja: Stara Miłosna
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#9

Post autor: aaster »

Warto zwrócić uwagę na rodzime produkty Aquaela, sam od 5 lat używam nieprodukowanego już unimax250 i złego słowa powiedzieć nie mogę
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#10

Post autor: Dzik »

Akfanowyk . Dlaczego dopisujesz mi nie moje cytaty ?

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

Wymiana filtra - co wybrać?

#11

Post autor: akfanowyk »

Mnie nie pytaj, nacisnąłem ikonke kłote szybkiego po zaznaczeniu tekstu i tak wstawiło nawet nie patrzyłem kto to pisał.

e:
A dobra już widze jak to działa, zaznaczony tekst przy kliknięciu ikonki u kogoś innego dodaje tego kogoś zamiast tego zaznaczonego. Nawet dziwne bo skoro ikonka dziala tylko gdy widzi zaznaczony tekst a nie widzi usera od tekstu tylko dodaje tego przy kim jest ikona. Obok siebie jesteście i pewnie zaznaczyłem jego a nacisnalem ikonke blizej ciebie.

poprawilem
:keep:

Autor
crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#12

Post autor: crazyaqua »

No dobrze. Kupiłem Eheim 4+ 600, podłączyłem na razie na defaulcie zalecanym przez producenta (wkłady biologiczne przeniosłem ze starego filtra) i sobie działa.

Analizując jednak budowę tego filtra, mam wątpliwości czy nie zmienić defaultowej kolejności wkładów. Ten filtr nie ma prefiltra, jak miało to miejsce w JBL, który na samej górze miał prefiltry. Wobec tego pytanie, czy do dolnego koszyka nie trzeba dać gąbki zamiast od razu ceramiki, jak zaleca producent?

Poradźcie jeśli możecie jak u Was wygląda kolejność wkładów w koszykach w filtrach gdzie nie ma prefiltra i jakiej konkretnie używacie gąbki.
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#13

Post autor: Dzik »

A ta tacka pierwsza z gory z niebieska gabka to co to takiego ?

Autor
crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#14

Post autor: crazyaqua »

No właśnie nie do końca wiem jak do tego podchodzić. Ten schemat niby pokazuje, że woda wpływa przez ten górny prefiltr, potem wraca do takiego trójkątnego kanału którym płynie w dół a potem w górę przez filtr:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Natomiast gość na tym filmiku radzi, żeby zrobić prefiltr na dole.



Dlatego postanowiłem poradzić się tutaj. Może ktoś kto ma doświadczenie z Eheimami doradzi jak to powinno być i czy słuchać rad tego youtubera :)
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#15

Post autor: Dzik »

Czy posiadasz ten filtr fizycznie u Siebie ??? Masz instrukcje ??? Na samym dole /pod pierwszym koszem od dolu /jest spora przestrzen , w ktorej rowniez mozna umiescic jakies media filtracyjne ale to nie jest MUST BE . Prefiltr to wlasnie ta pierwsza tacka z gabka niebieska . Jezeli chcesz miec cos wiecej , mozesz na zasys zamontowac kawal gabki .

Autor
crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#16

Post autor: crazyaqua »

Ok, dzięki.

r10
Uzależniony
Posty: 675
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#17

Post autor: r10 »

crazyaqua pisze: ndz lut 20, 2022 12:18 pmjak u Was wygląda kolejność wkładów w koszykach
Prefiltr Eheim z oryginalnymi gąbkami (szare żebrowane puszki w akwa, gapią się na Ciebie cały czas ;-)) -> gąbka (średniej gęstości, niebieska oryginalna Sunsun, nie podają ppi, wygląda nieźle) 1l -> kulki włókninowe Sera Crystal Clear 0,5l-> rurki ceramiczne 5l -> włóknina (biała oryginalna Sunsun) 0,5l. Włóknina jest ostatnim medium dla ochrony wirnika przed jakimiś drobinami czy to zassanymi z akwa czy to z ceramiki, ale szybko się ubija na plaskato - gdy mi wyjdą te oryginalne włókniny czyli może za rok to spróbuję jako ostatnie medium dać gabkę 45 ppi.
Jeśli nie chcesz w akwa charakterystycznej "ozdoby" w rodzaju prefiltra Eheim, to możesz na ssak swojego kubełka założyć np. gabkę dokupowaną do filtra Aquael FZN-3 lub podobną na ssak kubełków Tetra - mają dobrze dobraną gęstość.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#18

Post autor: Dzik »

W moim 2078 o ile pamietam od dolu : jbl sintomec 2 litry - sera siporax professional 2 litry - jbl micromec 2 litry - eheim substrat pro 2 litry - wloknina = cztery kosze nie liczac prefiltra

Autor
crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Wymiana filtra - co wybrać?

#19

Post autor: crazyaqua »

Nowy filtr spisuje się lepiej niż stary. Przejrzystość wody bliska ideałowi. Oczywiście nie usiłuję nikomu wmawiać że na JBL e1501 nie da się osiągnąć krystalicznej wody. Mnie się na tym filtrze po prostu nie udało. Od początku miałem z nim problemy, a po otwarciu obserwowałem że nieczystości które powinny być od góry tylko na bocznych prefiltrach są na środku, czyli tam gdzie woda powinna tylko i wyłącznie być pompowana w górę.

W starym filtrze jest również problem z wystartowaniem - wirnik nie chce się obracać dopóki się mu nie pomoże ruszyć. Czy to oznacza że głowica jest do wymiany? Czy może da się nasmarować wirnik, albo go wymienić i będzie działać?
ODPOWIEDZ