Uszczelnienie łączeń dyfuzora narurowego

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Uszczelnienie łączeń dyfuzora narurowego

#1

Post autor: crazyaqua »

Kilka dni temu miałem dosyc nieprzyjemny incydent - wypięła się rura podłączona do narurowego dyfuzora CO2. Ten dyfuzor mam kilka lat i nigdy wcześniej się to nie zdarzyło. Na szczęście rura wypięła się w taki sposób że było słychać wyciek wody, a ja byłem w domu dzięki czemu uniknąłem zalania.

Do incydentu doszło po wymianie filtra na Eheim 4+ 600. Zauważyłem, że filtr wibruje mocniej niż mój stary filtr, więc zastanawiałem się czy wibracje nie spowodowały poluzowania się nakrętek zabezpieczających węże. Do poluzowania mogło dojść również przy przekładaniu węży do nowego filtra, więc nie wiem dokładnie co było przyczyną. Dyfuzor posiadam taki jak na poniższym zdjęciu:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

A pytanie brzmi: Czy usunięcie oryginalnej nakrętki dociskającej rurę do dyfuzora i zastąpienie jej opaską taką jak na poniższym zdjęciu poprawi sytuację i podniesie bezpieczeństwo szczelności połączenia rury z dyfuzorem, czy też lepiej nie kombinować w ten sposób?

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

A może lepiej zmienić dyfuzor na taki, który ma lepiej zaprojektowane łączenia z rurami?

marekmich
Zapaleniec
Posty: 347
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 4:50 pm
Lokalizacja: Skierniewice
Na imię mam: Marek
Płeć:

Uszczelnienie łączeń dyfuzora narurowego

#2

Post autor: marekmich »

Tylko uważaj z momentem dokręcenia aby nie uszkodzić króćca, dokręć do lekkiego oporu i jeszcze 1/2-3/4 obrotu będziesz czuć opór większy. Obserwuj. Ja takim cymbantem połączyłem wyjście z unimaxa i węża. Szczelnie od prawie roku.

Autor
crazyaqua
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn sie 18, 2014 7:09 pm
Lokalizacja: Piastów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Uszczelnienie łączeń dyfuzora narurowego

#3

Post autor: crazyaqua »

No własnie, nigdy nie uzywałem tego przy plastikowych króćcach... Dzieki za zwrócenie uwagi na to, bo zmiażdżenie króćca miałoby fatalne konsekwencje.

Ja chyba w ogóle wywalę ten dyfuzor z rury bo robi niewielką mgłę w akwarium, przez co woda sprawia wrażenie nieco mętnej i dam klasyczny dyfuzor.
Dodano do tego postu po 44 minutach 14 sekundach
Heh, znalazłem filmik na youtube gdzie koleś używa identycznego dyfuzora, który ma zdjęte oryginalne nakrętki i założone opaski :) Potwierdzam, że przy takiej konstrukcji te nakrętki mogą zawieść. Króćce powinny mieć grubsze kołnierze - wtedy by było OK. W wielu rozwiązaniach stosuje się dociskanie węży takimi nakrętkami i absolutnie nie podważam tego sposobu uszczelniania połączeń węży, ale w tym modelu dyfuzora wg mnie zaprojektowano to źle.

Przykład że ktoś w tym dyfuzorze uzył opasek można zobaczyć na tym filmie w 10:33:

ODPOWIEDZ