Ziemia i łatwe roślinki

Wszystko o tym, co na dnie...
ODPOWIEDZ

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#1

Post autor: Adriel »

Cześć wszystkim... W weekend będę robił przesiadkę z akwa 54 na 84, mam kompletny osprzęt obsadę żywa itp.. ale mam problem z roślinkami... Przejrzałem tematy na forum a mimo to dalej nie potrafię się w żaden sposób zdecydować czy wybrać roślinek do swojego akwarium... Chciałbym coś prostego co da radę rosnąć bez co2 w akwarium o wymiarach 60x35x40 z oświetleniem LED 36w, jeśli idzie o obsadę to razbory Galaxy, klinowe, otoski i kiryski... Ktoś będzie miły i podpowie w sprawie roślinek?🤣
Na chwilę obecną za starego akwarium przesiadkę zalicza 4 anubiasy... Na nic więcej nie mam pomysłu... :-|
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#2

Post autor: Dzik »

Czesc. Moje propozycje to :
Echinodorus vesuvius , echinodorus tenellus , eleocharis parvula , hydrocolte tripartita , cryptocoryne parva , cryptocoryne lucens ,blyxa japonica , pogostemon helferi , microsorum mini , microsorum trident , alternanthera mini , ammania bonsai , bacopa compact , bucephalandry rozne , mchy wszelakie , phyllanthus fluitans , riccia fluitans . Nie wszystkie oczywiscie razem ale przestudiowac i wybrac mozna . UWAGA ; wbrew pozorom masz sporo swiatla wiec bez co2 moga byc klopoty z glonami na poczatku . Ogolnie , im wiecej roslin na start tym lepiej z czego wiekszosc powinna byc szybkorosnaca . Kiedy zbiornik dojrzeje mozna stopniowo zastepowac je docelowymi i wolnorosnacymi . Pozostaje jeszcze miejsce sadzenia . Anubiasy , mchy wola startowac w slabszym swietle , wiec nizej lub pod « przykryciem «  z innych roslin lub roslin plywajacych .

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#3

Post autor: Adriel »

No z tym dojrzewaniem różnie może być bo myślałem o bardziej o przesiadce... 20-30 litrów wody z obecnego akwa cały filtr do czasu aż nowe media dojrzeją plus część podłoża z obecnego akwarium i wpuszczenie rybek po dwóch trzech dniach... Co do roślinek ;) po pracy sprawdzę i na pewno coś wybiorę ;)
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#4

Post autor: Dzik »

Dodam jeszcze ,ze aby miec ladne akwarium nie potrzeba miliona gatunkow roslin . Wystarcza dwa , trzy a nawet jeden .
Oto przyklad
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#5

Post autor: Ziemiojad »

Weźcie pod uwagę, że te wspaniałe konkursowe akwaria często istnieją tylko na czas konkursu. Wtedy rośliny są piękne a glonów nie ma.
Nawet jak nalejeksz starą wodę to dla roślin to i tak będzie całkowity start od nowa.
Na piasku też rosną rośliny chociaż inaczej. Pisze o piasku bo chcesz mieć kiryski

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#6

Post autor: Adriel »

Tak wiem Ziemiojad... Kiryski i piasek... Mam nawet kupione 5kg białego piasku na plażę ;) przede wszystkim rybki im ma byc Dobrze później roślinki a na końcu ja czyli akwarysta który dba o swój inwentarz... Roslinki prawie wybrane sprawdzam dostępność w lokalnych sklepach i podzielę się wtedy info jakie i ile
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#7

Post autor: Dzik »

Filmik jaki zapodalem ma na celu uzmyslowic ,ze nie potrzeba duzego mixu roslin aby bylo fajne akwarium . Mamy tam mikrozorum , bucephalandre , mchy i anubiasy = cztery gatunki .

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#8

Post autor: Adriel »

Z roślinek, chciałbym wgłębka wodna plan na nią jest żeby jakos uczepic ja kamieni na grotę dla kirysków, phyllanthus fuitans żona zdecydowała za mnie jeśli idzie o tą roślinkę... No i myślę nad bacopa compact althernathera reinecki "mini" pogostemonie helferi no i anubiasy... Tylko kompletnie nie wiem którą roślinka na który plan w akwarium... Chyba znowu potrzebuje pomocy
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#9

Post autor: Dzik »

Rosliny sadzimy w podlozu lub przylapujemy do kamieni , korzeni i innych elementow dekoracji przy pomocy kleju , nitki , zylki , siatki plastikowej lub nacinamy korzen ostrym narzedziem i w ten zadzior wtykamy korzen rosliny lub klacze . W drewnie mozna tez ponawiercac otwory , w ktore wpuszczamy mchy czy jak wyzej .

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#10

Post autor: Adriel »

Dooobra czyli już wszystko wiem ;) przy dobrych wiatrach w sobotę będzie główny rozruch akwarium i 1 zdjęcia, a wtedy poproszę któregoś moderatora o zmianę tematu na coś innego ;)
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Ziemia i łatwe roślinki

#11

Post autor: Komarowa »

Z nowym akwarium otworzysz nowy temat w dziale "galerie".

Będziemy tam marudzić i się czepiać :mrgreen: jakie nieładne to akwarium.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#12

Post autor: Adriel »

Żeby nie zakładać nowego tematu... Jak skutecznie oddzielić piasek od Żwirku? Używać kamieni? Czy zrobić to inaczej? No i przy zalewaniu akwarium to się jakoś nie wymiesza?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#13

Post autor: Lech-u »

Adriel pisze: wt sty 18, 2022 7:04 pm Jak skutecznie oddzielić piasek od Żwirku?
Metodą na "Kopciuszka". Trzeba na jedną kupkę odkładać żwirek, a na drugą piasek. I już!

A tak naprawdę to zależy co chcesz osiągnąć i przy jakiej obsadzie. Metod na oddzielenie jest mnóstwo. Kamienie to jedna z nich.

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#14

Post autor: Adriel »

Metoda na kopciuszka jest ciekawa opcja :mrgreen: może zaproponuje ja żonie ze wskazaniem że to pomysł Admina z forum :mrgreen: a tak serio, w Akwarium będzie dolewana woda Demi z butli 5l... Myślę je pociąć na paski skleić kropelka i w ten sposób odzielic piach od żwirku a na wierzch dać kamienie, żeby zamaskować plastik... Tylko nie jestem pewien czy to zda Efekt
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#15

Post autor: Ziemiojad »

Ale po co taka zabawa i kombinacje? I tak wszystko się wymiesza w jakimś tam czasie.
Nasyp sam piasek i wpuść kiryski.
Albo daj sam żwirek i zrezygnuj z kopiących ryb.
Problem łatwo się da ominąć.

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#16

Post autor: Adriel »

A całe nasze hobby to nie kombinowanie? Z parametrami wody podłożami sadzeniem roślin itp? Nie mam komu oddać kirysów a roślinki są już wybrane pod żwirek dlatego kombinuję z plażą... Zresztą gdzieś na forum widziałem temat jak sam Lechu kombinował coś podobnego do plaży :gwizd:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#17

Post autor: Lech-u »

Adriel pisze: pt sty 21, 2022 1:11 pm jak sam Lechu kombinował coś podobnego do plaży
Poka!

Autor
Adriel
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: śr sty 05, 2022 9:19 am
Lokalizacja: łomianki
Płeć:

Ziemia i łatwe roślinki

#18

Post autor: Adriel »

Obrazek Prosze :piffffko:
ODPOWIEDZ