Martwica pletw

Dyskusje na temat chorób oraz sposobów ich zwalczania. Profilaktyka.
Regulamin forum
Wypełnij poniższe punkty przy zakładaniu nowego wątku w dziale CHOROBY!!!

1. Litraż zbiornika –
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał –
3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas –
4. Gatunki i ilość ryb –
5. Gatunki i ilości roślin –
6. Podłoże –
7. Inne sprzęty –
8. Ozdoby, korzenie –
9. Pokrywa –
10. Oświetlenie –
11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość) –
12. Parametry wody (NO[inddolny]2[/inddolny], NO[inddolny]3[/inddolny], pH, KH, GH, PO[inddolny]4[/inddolny], Cl, itp.) –
13. Temperatura w zbiorniku –
14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W –
15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra) –
16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz) –
17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY -
20. Zdjęcie –

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#31

Post autor: r10 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Dav_id pisze: pn sty 10, 2022 8:19 amprzy większej podmianie to całkowicie ja zrujnuje
No właśnie częste podmiany nie powinny zrujnować. Wyobraź sobie podmiany na kranówkę 80% (pomijam problem chloru, jedne gatunki tolerują inne nie i różne są wodociągi, chlor zresztą łatwo usunąć poprzez odstawienie wody) - przy podmianie raz na tydzień składniki zapewne przenikną do akwa, przy codziennej nie zdążą (większość z nich usuwasz na drugi dzień).
Nie mineralizujesz RO?
Dav_id pisze: pn sty 10, 2022 8:19 ammax 50%
Jeśli codziennie to może ogarniesz, bo trudno tyle wody wymieniać 2x dziennie. Rozpisz sobie szereg geometryczny ile zostaje bakterii i drobnoustrojów po każdej 50% wymianie: 1/2 * 1/2 *1/2 * 1/2 * 1/2 * ... A one się mnożą (po to lampa UV-C).
JBL ektol
To błękit metylowy, jeśli chcesz leczyć to raczej antybiotykiem podawanym w pokarmie.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#32

Post autor: Dav_id »


r10 pisze:
Nie mineralizujesz RO?
Nie. Wody RO nie mineralizuje. Jakiś czas temu miałem bardzo twardą wodę dlatego leje czyste RO żeby to zbić. I jak narazie udało m ok się dojść do parametrów z pierwszego posta.

Nie zostaje mi nic innego jak zrobić podmianę i zainwestować w UV-C


Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#33

Post autor: r10 »

Dav_id pisze: pn sty 10, 2022 10:38 amleje czyste RO
Sprawdzasz PPM (TDS) wody w akwarium?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#34

Post autor: Dav_id »

r10 pisze:
Dav_id pisze: pn sty 10, 2022 10:38 amleje czyste RO
Sprawdzasz PPM (TDS) wody w akwarium?
470us, 222 PPM

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka



r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#35

Post autor: r10 »

Wrzuciłem Ci wcześniej link do strony aquariumscience.org jej autor Dave opisuje jak zrobić pokarm z antybiotykiem.

Jak to z akwariami nie wiadomo, pisząc te słowa zobaczyłem bojowniczkę na dnie akwa martwą :-(. Ma dużą wystającą białą kropkę w okolicy odbytu i jest mocno gruba w widoku z góry i z dołu (z boku ma sylwetkę normalną), być może coś się "zatkało" (podejrzewam pokładełko, w akwa jest jeszcze jej siostra normalnie smukła i samiec), a samiec nieskory do amorów.

Tak swoją drogą to bojownika i molinezję mógłbyś leczyć w tym drugim akwa 25 l :chory: nawet napełniając tylko do połowy.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#36

Post autor: Dav_id »

r10 pisze:Wrzuciłem Ci wcześniej link do strony aquariumscience.org jej autor Dave opisuje jak zrobić pokarm z antybiotykiem.

Jak to z akwariami nie wiadomo, pisząc te słowa zobaczyłem bojowniczkę na dnie akwa martwą :-(. Ma dużą wystającą białą kropkę w okolicy odbytu i jest mocno gruba w widoku z góry i z dołu (z boku ma sylwetkę normalną), być może coś się "zatkało" (podejrzewam pokładełko, w akwa jest jeszcze jej siostra normalnie smukła i samiec), a samiec nieskory do amorów.

Tak swoją drogą to bojownika i molinezję mógłbyś leczyć w tym drugim akwa 25 l :chory: nawet napełniając tylko do połowy.
Widziałem. Czytałem.

Jak narazie nabyłem lampę UV-C i test na amoniak zaraz posępne i zrobię testy zobaczymy co wyjdzie.

Co do bojowników niestety to znam. Przechodziłem to samo. Co się okazało podobno u bojowników jest tak że jeżeli samica ma ikrę a samiec niestety nie potrafi nic zrobić to samica zdycha przez właśnie "zatwardzenie" ikra.




Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Dodano do tego postu po 1 godzinie 13 minutach 27 sekundach
Lampa założona już. Padło na sunsun cuv-510. Mam nadzieję że da radę.
Amoniak zmierzony NH3 = 0

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#37

Post autor: Dav_id »

Lampa założona już. Padło na sunsun cuv-510. Mam nadzieję że da radę.
Amoniak zmierzony NH3 = 0

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Martwica pletw

#38

Post autor: Ziemiojad »

Leczac antybiotykiem coś czego nie jesteś świadomy, robisz błąd. Antybiotykow się nie naduzywa.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#39

Post autor: r10 »

Dav_id pisze: pn sty 10, 2022 2:18 pm Lampa założona już.
Sporo o UV-C w akwarium: AQUARIUM OR POND ULTRAVIOLET STERILIZATION How UV-C Sterilizers Work from A to Z;
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#40

Post autor: Dav_id »

Ziemiojad pisze:Leczac antybiotykiem coś czego nie jesteś świadomy, robisz błąd. Antybiotykow się nie naduzywa.
Narazie kilKa dni się wstrzymam z antybiotykiem, zobaczę czy lampa coś daje i czy jest jakaś poprawa. Jeżeli będę widział że choroba nie postępuje to antybiotyku nie dam.
r10 pisze:
Dav_id pisze: pn sty 10, 2022 2:18 pm Lampa założona już.
Sporo o UV-C w akwarium: AQUARIUM OR POND ULTRAVIOLET STERILIZATION How UV-C Sterilizers Work from A to Z;
Lampę wolałem wziąć 10w niż 7w mam nadzieję że tu błędu nie popełniłem. Lampa jest założona na osobnym małym kubełku gdzie są tylko gąbki i dopiero na wylocie lampa czyli tak jak powinna być. Pompka w filtrze ma przepływ 400l/h wg producenta a wiadomo jak z tym jest. Patrząc na to wszystko, woda nie przepływa aż tak szybko czyli skuteczność powinna być wyższa ale za to dłużej to będzie trwało.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Martwica pletw

#41

Post autor: Ziemiojad »

Dav_id pisze: pn sty 10, 2022 7:23 pm że tu błędu nie popełniłem.

To mój ostatni post w tym wątku bo nie mam siły do niego.

A czy lampa UV nie zabija też pożytecznej flory bateryjneej? Nie wiem dlaczego, ale r10 wszystkim i wszędzie poleca zakup tych lamp. Może jest przedstawicielem handlowym :mrgreen: :x

Trochę regularnych podmian, zadbanie o właściwe parametry wody, urozmaicone żywienie nie najtańszym pokarmem z zoologa i można się obyć bez zbędnego wydatku.
Oczywiście zrobisz jak zechcesz.
Profilaktyka jest lepsza od leczenia. Powodzenia w hobby.

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#42

Post autor: r10 »

Ziemiojad pisze: pn sty 10, 2022 7:55 pmczy lampa UV nie zabija też pożytecznej flory bateryjnej?
Nie, pożyteczna flora bakteryjna siedzi w filtrze i czasem w podłożu i na wyposażeniu, a nie pływa w wodzie. Woda przepływa przez skrzela ryb jak powietrze przez nasze płuca :zzz:.[*]
Nie wiem dlaczego
Kilkanaście lat temu wystartowałem akwarium tradycyjnie, po kolei parę lat większość plag jakieś pleśniawki ospy pierwotniaki zakwity chemia na buteleczki jak paleta u malarza mam do dzisiaj w starej szafie, sprowadziłem lampę akwa cudownie ozdrowiało i właściwie samo się prowadziło (dużo wyjeżdżałem), później znów kłopoty okazało się że palnik się przepalił. Dzis - XXI wiek - nie startowałbym akwa bez UV-C, za to nie kupowałbym ani mililitra chemii.
Profilaktyka jest lepsza od leczenia.
Lampa UV-C to profilaktyka. Lepsza od leczenia :chory:.

[*]Już nie pamiętam czy pisaliśmy o intensywnym napowietrzaniu wody szczególnie w okresie leczenia?
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#43

Post autor: Dav_id »


r10 pisze:
[*]Już nie pamiętam czy pisaliśmy o intensywnym napowietrzaniu wody szczególnie w okresie leczenia?
Nie pisaliśmy, ale to wiem z poprzednich leczeń tak więc 2 kamienie napowietrzające chodzą.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


Werunal
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt sty 04, 2022 10:46 am
Telefon: 504465923
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Piotr

Martwica pletw

#44

Post autor: Werunal »

Teraz zobaczyłem że mnie ubiegli w odpowiedzi. Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka


Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#45

Post autor: Dav_id »

Zostając w temacie lamp UV-C i leczenia w zbiorniku ogolnym pytanie "teoretyczne" dot. Lampy m.in. cuv-510 otóż w instrukcji jest opcja zdjęcia obudowy i takiej nieosłoniętej lapmy wsadzenia do sumpa. Co wtedy z bakteriami nitro które tak naprawdę w większości są właśnie w sumie.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#46

Post autor: r10 »

Woda mocno pochłania promieniowanie, a jego natężenie jest odwrotnie proporcjonalne do kwadratu czy sześcianu odległości, więc działa głównie w odległości 0,5-2 cm od palnika.
Co do palnika to jeżeli będziesz kiedyś zmieniał (po 6-12 miesiącach świecenia lub gdy się przepali) nie kupuj w akwarystycznym lecz znajdź Osram Puritec HNS (OFR) lub podobny Philips TUV.
Ostatnio zmieniony ndz sty 16, 2022 10:04 pm przez r10, łącznie zmieniany 1 raz.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Martwica pletw

#47

Post autor: Ziemiojad »

Werunal pisze: pn sty 10, 2022 10:11 pm Teraz zobaczyłem że mnie ubiegli w odpowiedzi. Pozdrawiam

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka
Co ty nabijasz posty? Chcesz mnie przegonić? 3 jednakowe posty pod rząd? :mrgreen: :mrgreen:

Pokaż Uwagi moderatora

Werunal
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: wt sty 04, 2022 10:46 am
Telefon: 504465923
Lokalizacja: Sulejówek
Na imię mam: Piotr

Martwica pletw

#48

Post autor: Werunal »

Nie wiem dlaczego tak wyszło. Nie było to moim celem. Miał być tylko jeden wpis.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka


Bella
Gaduła
Posty: 107
Rejestracja: sob mar 10, 2018 11:00 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Bella
Płeć:

Martwica pletw

#49

Post autor: Bella »

Ja martwicę płetw leczyłam Bactotabs F.
viewtopic.php?t=36608&start=30
W akwarium ogólnym też, ale skuteczniej było gdy chora rybka miała kurację w oddzielnym akwa.

Autor
Dav_id
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: pt sty 15, 2021 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Martwica pletw

#50

Post autor: Dav_id »

Dzisiaj mija tydzień od rozpoczęcia walki z martwica.
Co zrobiłem:
Wymiana wody. Codziennie około 50l RO + 15 kran.
Lampa UV-C 24h
Bojownik trafił do osobnego akwarium 25l tam miał kurację.
Parametrów jeszcze nie mierzyłem ale wygląda że wszystko jest ok.
Co do efektów.
Bojownik przez to że był osobno to go pomijam ponieważ udało się go bez problemu wyleczyć.
Reszta ryb w ogólnym, no cóż molinezja straciła prawie całą płetwę ale odrasta już a najważniejsze że pomału zaczęła pływać. Kakadu najszybciej z tego wyszedł i już ma prawie całą płetwę. Skalary mają postrzępioną ale już się nie pogarsza wiec nie jest źle. Teraz tylko czekać aż wszystkie wrócą do 100% zdrowia.
Dziękuję wszystkim za pomoc :)

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Martwica pletw

#51

Post autor: r10 »

Dav_id pisze: ndz sty 16, 2022 7:08 pmLampa UV-C 24h
I tego się trzymaj, przynajmniej zimą (lampa ogrzewa wodę o ok. 1°C).
Tak swoją drogą żywotność palnika jest określana dla 8 włączeń w ciągu doby (dla Osram / Philips żywotność palnika to 8-9 tys. godzin ze spadkiem 20% na koniec), palenie non/stop zwiększa żywotność palnika dwukrotnie.
Sunsun tanio produkuje używając kiepskich tworzyw sztucznych, światło UV-C degraduje obudowę (to chyba czarne PCW?) od wewnątrz, trzeba tego pilnować (u mnie po pół roku palec zbiera nalot jak sadza) lub czymś wyłożyć/wykleić obudowę wokół palnika (cieniutka blacha z nierdzewki zwinięta w rurkę?).
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
ODPOWIEDZ