Glony....

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
Robson88
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw lis 25, 2021 6:27 pm
Lokalizacja: Brusy
Na imię mam: Robert
Płeć:

Glony....

#1

Post autor: Robson88 »

Witam serdecznie. Na początku pragnę przywitać się ze wszystkimi, ponieważ jest to mój pierwszy post. Zaglądałem tu już nieraz by znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Niestety lub stety nadszedł czas kiedy to potrzebuję pomocy doświadczonych akwarystów. Otóż niespodziewanie moje akwarium nawiedziły sinice oraz nitki.Co prawda nie mam katastrofalnej plagi ale nie wygląda to zbyt dobrze. Za chwilę podam wszelkie informacje dotyczące akwarium. Od założenia tego zbiornika wszystko było okej. Jedyne co zmieniłem to kilka tygodni temu kupiłem mech jawajski oraz zacząłem urozmaicać dietę pokarmem mrożonym ( nie przekarmiam).


1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - Styczeń 2021
2. Litraż i wymiary akwarium: 112 l, 80x35x40
3. Jakie jest oświetlenie : pasek led 8w oraz Retrofit leddy tube 16w sunny
4.Jak długo świecisz : 14:30 -15 światło 8W, 15 - 20:30 światło 16w, 20:30 - 21:45 swiatlo 8w.
5. Podłoże : aktywne plus substrat, żwirek, na to piasek kwarcowy (całość około 6 cm warstwa podnosząca sie ku tyłowi zniornika).
6. Filtracja : aquaszut 750 z dużą gąbką plus Aquael turbo 550 z ceramiką. Filtry z odpowiednim przepływem, dość delikatny obieg wody, bez pralki. Żona nie przepada za moim hobby i narazie mam zakaz na filtr zewnętrzny:D
7. Typ zbiornika : Zbiornik ogólny, towarzyski z roślinnością
8. Ozdoby : Kokos, mały korzeń, kamień łupkowy
9. Rośliny anubiasy, Ludwiga, kryptokaryna, gałezatka kulistna, nadwódki, mech jawajski (to , co widać na zdjęciach)
10. Ryby 6x otosek przyujsciowy, 10x razbora hengela, 10x zwinnik czerwonousty, 3x helmet
11. Podmianki co tydzień, ok. 30%, woda kranowa.
12. Nawozy Carbo codziennie 5ml, co dwa dni Aqua makro plus 1 naciśnięcie, Aqua gainer plus 3 naciśnięcia
13. CO2 brak
14. Parametry wody Ph ok. 7, no3 - ok. 25, no2 - 0, po4 - 0,30, gh - 10, kh - 8. Temperatura 26'C
15. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik: No właśnie nic. Nie grzebałem w podłożu, nie przekarmiam, odmulam dno raz w tygodniu. Na akwarium pada trochę słońca po południu, ale mając wcześniej 2 lata zbiornik 54 l w tym miejscu oraz aktualny wcześniej nie miałem problemu z glonami. Ewentualnie trochę pyłu na szybach. Wodą pachnie ładnie, jeziorem 🙂

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą pochylić się nad moim problemem.

Pozdrawiam serdecznie, Robert
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Glony....

#2

Post autor: Lech-u »

W sumie ładne te glony.

Autor
Robson88
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw lis 25, 2021 6:27 pm
Lokalizacja: Brusy
Na imię mam: Robert
Płeć:

Glony....

#3

Post autor: Robson88 »

A dziękuję :) Zapomniałem nadmienić, że te glony staram się usuwać mechanicznie. Niestety po kilku dniach pojawiają się znowu...
Awatar użytkownika

igor255
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 12:22 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Igor
Płeć:

Glony....

#4

Post autor: igor255 »

Może spróbuj zwiększyć ruch wody, skrócić jeszcze trochę czas świecenia... Helmety też już nie takie rzeczy czyściły... Może jest ich za mało?
Awatar użytkownika

Dzik
Noble
Posty: 896
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 4:04 pm
Lokalizacja: Bruksela
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Glony....

#5

Post autor: Dzik »

Czesc. Na sinice chemiclean firmy boyd . Na nitki obnizenie No3 i zmniejszenie swiatla np przez rosliny plywajace .

Autor
Robson88
Gość
Posty: 3
Rejestracja: czw lis 25, 2021 6:27 pm
Lokalizacja: Brusy
Na imię mam: Robert
Płeć:

Glony....

#6

Post autor: Robson88 »

Dziękuję za odpowiedzi. Myślałem już trochę nad roślinami pływającymi szczerze mówiąc tylko czy tego światła nie będzie za mało dla pozostałych roślin? Wybierałem co prawda te mało wymagające ale czy pociągną?
Dziękuję osobom odpowiadającym za sugestie :)

AquarellRiverFish
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr gru 15, 2021 7:10 pm
Telefon: 93924069
Lokalizacja: Asker
Na imię mam: Magdalena
Płeć:

Glony....

#7

Post autor: AquarellRiverFish »

Polecam dodać do akwarium CO2 na noc, pomaga w zwalczaniu glonów, pozostała roślinność super rośnie, zmniejsza pH itp. W necie jest dużo domowych sposobów na stworzenie takiego gazu do akwarium, ale na prawdę nie polecam. Jest bardzo ryzyokwny. Można kupić CO2 w więkrzości sklepach akwarystycznych który jest na 100% bezpieczny. Pamiętaj co za dużo to nie zdrowo.
ODPOWIEDZ