Ryby w wiaderku

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Ryby w wiaderku

#1

Post autor: DonPapa »

Witam .
Sprawe mam tego typu nie mam osobnego zbiornika a mam problem z paletkami . Dokupiłem dwie do stada i są mega martretowane przez dwie paletki no nie dają im spokoju musiałem odłowić jedną paletke bo od tych ataków zaczeła walić we wszystko w akwa aż do nieprzytomności prawie .
Nie mam drugiego awarium proszę o pomoc jak zorganizować jej do poniedziałku dom w 20 l wiaderku tak aby nie umarła ?( zostawiłem raz kosiarke tak i rano znalazłem trupa jaki popełniłem błąd ?) dodam że mam grzałke , napowietrzacz jednak nie mam filtra do wiadra ktoś doradzi coś jak się zachować ?
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Ryby w wiaderku

#2

Post autor: jacekzabki »

Ja trzymałem 7 dużych palet od piątku do poniedziałku wieczorem w wiadrze 15 litrowym i nic im się nie stało.
Do wiadra wlałem wodę z akwarium, grzałkę ustawiłem na 29 stopni, napowietrzacz na maxa i do wody sól akwarystyczną z aloesem (podobno uspokaja ryby). Co kilka godzin wylewałem z wiadra litr- dwa wody i podmieniałem wodą RO. Wiadro koniecznie musi być przykryte.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby w wiaderku

#3

Post autor: Lech-u »

Filtr, filtr, filtr!

MUSISZ mieć filtr w takim wiadrze.
Jeśli nie masz filtra, to rób ciągłą podmianę wody na wodę z akwarium. Wylewasz 2 litry do akwarium z wiadra i uzupełniacz 2 l z akwarium.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby w wiaderku

#4

Post autor: Lech-u »

Stawiasz dwa krzesła obok akwarium.
Jedno jest tak ustawione, że lustro wody w wiadrze jest parę cm niżej niż w akwarium a drugie tak, lustro wody jest nieco wyżej niż w akwarium. Wiadro łączysz wężem wypełnionym woda z akwarium. I co 2 h zmieniasz krzesło na którym stoi wiadro.
I już jest filtracja.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Ryby w wiaderku

#5

Post autor: jacekzabki »

Aaaa... i zapomniałem napisać, że miejsce gdzie stoi wiadro musi być zaciemnione i nie wolno karmić ryb w czasie przetrzymywania ich w wiaderku.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Ryby w wiaderku

#6

Post autor: DonPapa »

Dzięki za szybkie porady . Myślicie że jak zrobię tak wiaderko 10 l na dwie paletki ,wrzucę napowietrzacz grzałka i wymienię wodę przed spaniem tj 23 i wstanę rano o 7-8 i wymienię będzie wszystko ok ? Zastanawiam się wiaderko 10 czy 20 l ? W 20 l chyba bezpieczniej co ?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby w wiaderku

#7

Post autor: Lech-u »

20 l lepiej.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Ryby w wiaderku

#8

Post autor: jacekzabki »

DonPapa pisze: sob wrz 18, 2021 4:33 pm wymienię wodę przed spaniem tj 23 i wstanę rano o 7-8 i wymienię
Tu nie chodzi o wymianę wody ale o częste podmianki. Ja sobie w nocy ustawiałem budzik co 3 godziny... . :/
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby w wiaderku

#9

Post autor: Lech-u »

Czy te paletki to dzieciaki czy dorosłe sztuki?

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Ryby w wiaderku

#10

Post autor: DonPapa »

Lech-u pisze: sob wrz 18, 2021 5:34 pm Czy te paletki to dzieciaki czy dorosłe sztuki?
Dorosłe sztuki nie wiem co jest grane , upatrzyły sobie jedną paletkę i atakują ja ma ktoś jakiś pomysł jak zażegnać konflikt .Dwie paletki mam od prywatnego hodowcy który 1,5 roku trzymał je we dwójkę ( mówil że to para ) i chciałem im towarzystwo powoli kompletować i zakupiłem dwie na początek ale coś się nie spasowały .Ta jedna nowa dosyć martretuja ona dziś była na skraju wytrzymałości musiałem odłowić i nie wiem co dalej robić ktoś ma jakieś sugestie ? ( Nie jest to wina akwarium 260l ) boję się że mogą ją zamęczyć na śmierć
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby w wiaderku

#11

Post autor: Lech-u »

A jaki masz pomysł "po wiadrze"? Gdzie będą ryby?

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Ryby w wiaderku

#12

Post autor: r10 »

DonPapa pisze: sob wrz 18, 2021 6:53 pmnie wiem co jest grane
Poszukałbym forum specjalistycznego o paletkach.
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ryby w wiaderku

#13

Post autor: Ziemiojad »

W świecie ryb, i pielęgnic, atakowanie najsłabszej ryby to normalność.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Ryby w wiaderku

#14

Post autor: jacekzabki »

Ziemiojad pisze: sob wrz 18, 2021 9:12 pm Poszukałbym forum specjalistycznego o paletkach.
Praktycznie nie ma już żadnego "żyjącego" forum o paletach.
r10 pisze: sob wrz 18, 2021 7:54 pm ma ktoś jakiś pomysł jak zażegnać konflikt
Pozbyć się tej maltretowanej ryby (sprzedać, oddać)
r10 pisze: sob wrz 18, 2021 7:54 pm atakowanie najsłabszej ryby to normalność.
Cała prawda.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ryby w wiaderku

#15

Post autor: Ziemiojad »

jacekzabki
Cytaty ci się rozjechaly

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Ryby w wiaderku

#16

Post autor: DonPapa »

Ziemiojad pisze: sob wrz 18, 2021 9:12 pm W świecie ryb, i pielęgnic, atakowanie najsłabszej ryby to normalność.
Hm właśnie ta atakowana coś nie tak z nią do końca wydaje się najsłabsza , myślicie że może to przejść i się uspokoją czy raczej ją zamęcza. ?
Dodano do tego postu po 11 minutach 35 sekundach
A co myślicie o kotniku takim 20x20 i wpuscic na jakiś czas ? Może ryby się przyzwyczaja do przybysza ?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby w wiaderku

#17

Post autor: Lech-u »

Kotnik 20x20 dla paletek?
Słaby pomysł.

Postaw drugie akwarium dla słabszych paletek.
Albo oddaj te słabsze innemu akwaryście.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Ryby w wiaderku

#18

Post autor: jacekzabki »

Paletkę trzymać w kotniku??? Zgroza. Karać ją za to, że jest słabsza od innych? Dzwonię do Greenpeace.
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Ryby w wiaderku

#19

Post autor: Ziemiojad »

DonPapa
Izolowane słabszej ryby niczego nie nauczy ryb. Lepszym rozwiązaniem będzie odlowienie agresywnej pielęgnicy i przemeblowanie wnętrza akwarium.

Masz nadal akwarium 100 litrów?

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Ryby w wiaderku

#20

Post autor: DonPapa »

jacekzabki pisze: ndz wrz 19, 2021 10:55 am Paletkę trzymać w kotniku??? Zgroza. Karać ją za to, że jest słabsza od innych? Dzwonię do Greenpeace.
Oczywiście nie na stałe ale dopóki się nie przyzwyczaja do osobinka .
Ziemiojad pisze: ndz wrz 19, 2021 10:56 am Izolowane słabszej ryby niczego nie nauczy ryb. Lepszym rozwiązaniem będzie odlowienie agresywnej pielęgnicy i przemeblowanie wnętrza akwarium.

Masz nadal akwarium 100 litrów?
Mam ale tam narazie nic nie wpuszczam kwarantanna jest . Ale wiesz co zrobiłem narazie pomogło . Odizolowałem agresywnego osobnika do wiadra na całą noc siedział sam . Nowe paletki w nocy zdążyły się trochę zaaklimatyzować i teraz już sobie nie dały tylko staneły w swojej obronie i ten agresywny osobnik trochę sie zapeszył i jest spokój póki co . To samo zrobiłem z jeszcze jednym który wykazywał agresje siedzi teraz w wiadrze a te 3 paletki są ze sobą i nie widać żeby się biły . Owszem trochę im pasy pociemniały czyli się stresują ale to pewnie przejdzie jak sie hierarchia w stadzie ułoży i przejdą aklimatyzacje . Eh szkoda że tak ciężko się aklimatyzują pewnie przez to że wcześniejsi hodowcy mieli je we dwójke w akwarium i nie miały styczności z większą liczbą osobników .
Dodano do tego postu po 1 minucie 52 sekundach
A co zrobić ze śladami po walce ? Widać gdzie niegdzie na ich ciele ślady po ugryzieniach nie jest ich dużo ani nie są głębokie takie lekkie zadrapania .jak im pomóc żeby się zregenerowały ? zostawić po prostu ?
Awatar użytkownika

Karol10125
Zapaleniec
Posty: 304
Rejestracja: czw kwie 29, 2021 1:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karol
Płeć:

Ryby w wiaderku

#21

Post autor: Karol10125 »

DonPapa wydaje mi się że akwarium 100l jest stanowczo za małe (powinno być takie 300l+) i to może być jedna z przyczyn że któraś paletka dominuje.
Więc ja bym proponował albo oddać komuś te ryby, albo zmienić akwarium na większe.
Odizolowywanie ryb na jakiś czas nie jest rozwiązaniem.
To przysparza stres rybie, i nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Ryby w wiaderku

#22

Post autor: DonPapa »

Karol10125 pisze: ndz wrz 19, 2021 2:16 pm wydaje mi się że akwarium 100l jest stanowczo za małe (powinno być takie 300l+) i to może być jedna z przyczyn że któraś paletka dominuje.
Więc ja bym proponował albo oddać komuś te ryby, albo zmienić akwarium na większe.
Odizolowywanie ryb na jakiś czas nie jest rozwiązaniem.
To przysparza stres rybie, i nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę.
Ryby są trzymane w 260 l nie tu leży problem .Kolega pytał czy mam jeszcze to drugie akwarium 100 l . Przysparza stres rybie ale przestały się atakować .Gdzieś wyczytałem na pkmd że w razie takiej agresji odizolować agresora na tydzień i po wpuszczeniu ryba powinna być spokojna .U mnie wystarczyły 24 h izolacji i od rana spokojnie pływają tak więc mogę polecić ten sposób mi rozwiązało problem .Trzeba było te agresywne ustawić do szeregu i jest zgoda
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ryby w wiaderku

#23

Post autor: Lech-u »

DonPapa pisze: ndz wrz 19, 2021 3:18 pm ten sposób mi rozwiązało problem
Oby na zawsze. Trzymam kciuki!

r10
Uzależniony
Posty: 674
Rejestracja: czw mar 18, 2021 7:47 pm
Lokalizacja: Bielany/Bemowo
Płeć:

Ryby w wiaderku

#24

Post autor: r10 »

DonPapa pisze: ndz wrz 19, 2021 12:56 pmA co zrobić ze śladami po walce ? Widać gdzie niegdzie na ich ciele ślady po ugryzieniach nie jest ich dużo ani nie są głębokie takie lekkie zadrapania. Jak im pomóc żeby się zregenerowały?
Czasem się dodaje soli, żeby skóra ryby wydzielała więcej śluzu który jest naturalną ochroną.


-----
jacekzabki pisze: sob wrz 18, 2021 9:36 pmPraktycznie nie ma już żadnego "żyjącego" forum o paletach.
szukaj discus+forum+aquarium
Globalizacja, panie...
-----
Moja ukochana zupcia (w kolejności dodawania uczestników):
otoski, kiryski, krewetki, ślimaki, neonki, gurami, molinezje, mieczyki, bocje (a widział ją kto od czasu wpuszczenia??).

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Ryby w wiaderku

#25

Post autor: DonPapa »

Witam .Chciałbym powrócić do tematu na chwilę mam wiadro 20 l i chciałbym zrobić rybkom kwarantannę i pytanie jeśli wleje wodę z akwarium i zalacze filtr do wiadra ( świeży , nieużywany ) to czy ryby w takim wiadrze są bezpieczne ? Przykładowo podmieniając raz na dzień troche wody z akwa przeżyją z 3-4 dni bez problemu ?
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Ryby w wiaderku

#26

Post autor: jacekzabki »

DonPapa pisze: śr wrz 29, 2021 9:18 am mam wiadro 20 l i chciałbym zrobić rybkom kwarantannę
DonPapa pisze: śr wrz 29, 2021 9:18 am przeżyją z 3-4 dni bez problemu ?
Kwarantanna 3-4 dni? A jaki to miałby być cel takiej kwarantanny?

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Ryby w wiaderku

#27

Post autor: DonPapa »

Po prostu chciałbym zrobić kilka krótkich kąpieli leczniczych a nie mam akwarium pod to przystosowanego i chciałbym to zrobić w wiadrze 20 l .Proszę już nie zadawać zbędnych pytań tylko konkretną odpowiedź na pytanie .Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 601
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

Ryby w wiaderku

#28

Post autor: jacekzabki »

Ponieważ te zabiegi miałyby dotyczyć paletek (chyba, że się mylę) a temat tych ryb jest mi szczególnie bliski gdyż mam hopla na ich punkcie to chciałem pomoc. Ale nie pomogę jeśli nie wiem jakiego pasożyta/ choroby chcesz się pozbyć. Generalnie kąpiele krótkotrwałe nie powinny być dłuższe niż 0,5 h i to w zależności od kondycji ryb, od tego co chcemy wyleczyć i jakiego środa użyjemy. Sam kiedyś użyłem wiadra do kąpieli w roztworze soli niejodowanej podczas leczenia jednej małej paletki i udało się ją wyleczyć.

Autor
DonPapa
Bywalec
Posty: 59
Rejestracja: czw kwie 22, 2021 2:26 pm
Lokalizacja: Mokrzyska

Ryby w wiaderku

#29

Post autor: DonPapa »

jacekzabki pisze: śr wrz 29, 2021 1:57 pm Nieprzeczytany post śr wrz 29, 2021 1:57 pm
Ponieważ te zabiegi miałyby dotyczyć paletek (chyba, że się mylę) a temat tych ryb jest mi szczególnie bliski gdyż mam hopla na ich punkcie to chciałem pomoc.
Dzięki już załatwione wszystko .

Ps wiem że rychło w czas odpisuje jakoś mi umknęło
Co myślisz o agresji u paletek wewnątrzgatunkowej ?
ODPOWIEDZ