Jakie macie podłoża w zbiornikach?

Wszystko o tym, co na dnie...

Szczepan akwaterror
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 27, 2020 11:12 pm
Telefon: 511605358
Lokalizacja: Jasło
Na imię mam: Szczepan

Jakie macie podłoża w zbiornikach?

#31

Post autor: Szczepan akwaterror »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Hej,

no ma wygladac to tak,
Obrazek
prawy rog..
Tu jeszcze jeden obrazek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Chcialem wam pokazac jak ta ziemia ma byc zamknieta przez zwir. moze mniej tej ziemi a wecej zwiru na okolo. Rozumiecie zmienic troche grubosc pokrycia.
Czy mozna taka bryle ziemi trzymac w akwarium, czy to cos zlego? Z podloza aktywnego ludzie formuja gorki nawet po 30-40 cm. Ale to podloze aktywne. W sumie ziemia tez jest podlozem aktywnym w pewnym sensie.
Co o tym myslicie?
A i jeszcze jedno ktora araznzacja lepsza? ta co ja wlasnie omawiamy czy propozycja nr dwa z dwoma kozeniami?
Obrazek

pozdrawiam
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21849
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jakie macie podłoża w zbiornikach?

#32

Post autor: Lech-u »

Ja wolę te 2 korzenie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Szczepan akwaterror
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 27, 2020 11:12 pm
Telefon: 511605358
Lokalizacja: Jasło
Na imię mam: Szczepan

Jakie macie podłoża w zbiornikach?

#33

Post autor: Szczepan akwaterror »

Oki dzieki Lechu,
a co z moim pytaniem? odnosnie tej warstwy ziemi?
Tyle sie rysunkow narobilem i nic ;P
Ostatnio zmieniony śr paź 28, 2020 4:15 pm przez Szczepan akwaterror, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Jakie macie podłoża w zbiornikach?

#34

Post autor: mariom222 »

wszelkie pagórki czy inne formacje robione z ziemi, substratów czy innych sypkich rzeczy zawsze się po kilku tygodniach/miesiącach rozpłaszczą
robiąc przy okazji bajzel w akwarium
kiedyś próbowałem nawet dać jakiś kamień pod taką górkę to i tak się wszystko rozlazło

ma to sens ale tylko przy podłożach aktywnych sypanych na jakieś skałki itp

różnica polega na tym że podłoże aktywne może mieć styk z wodą a ziemia czy substrat już nie

Szczepan akwaterror
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 27, 2020 11:12 pm
Telefon: 511605358
Lokalizacja: Jasło
Na imię mam: Szczepan

Jakie macie podłoża w zbiornikach?

#35

Post autor: Szczepan akwaterror »

mariom222
ale jak obloze to kamieniami to sie bedzie trzymalo, zrobilem tak u kolegi tylko ze sam zwir dalismy i trzyma sie od 1 roku. Ale moje pytanie to czy to ma sens czy nie powstaja jakies strefy beztlenowe?
Ta gorka bedzie miala z 15 cm lacznie 10cm ziemi i 5cm zwirku.
Moze na spod jakis keramzyt z jedna warstwe jakies 1-2cm.
P.S.
a moze takie rozwiazanie keramzyt czy tam lawa nastepnie substrat podzwirowy JBL, a to obsypac podlozem aktywnym, czy tak mozna? na substrat podzwirowy podloze aktywne? (podloze aktywne to np. to DARK SOIL, czy tam aqua soil, tak dobrze rozumie?)
Jestem w tym jeszcze stosunkowo nowy wiec wybaczcie nieprofesjonalne opisy, ale duzo sie interesuje. ;)
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Jakie macie podłoża w zbiornikach?

#36

Post autor: mariom222 »

fakt obłożone kamieniami powinno się trzymać, chociaż musiałbyś to jakoś dodatkowo uszczelnić
u mnie chciałem kiedyś zrobić podobnie tzn rośliny miały być tylko po bokach i z tyłu akwarium
a środek sam żwir,
skończyło się tak że substrat po czasie jakoś się poprzeciskał przez szczeliny i rośliny przelazły na środek :)

ten pomysł żeby w tym miejscu dosypać jakiegoś aktywnego soila całkiem dobry
w reszcie akwarium zwykły substrat i żwirek a na pagórku aktywny

pod podłożem aktywnym substratu już nie potrzebujesz wystarczy cokolwiek nawet ten keramzyt o którym pisałeś
chyba że planujesz w tym miejscu jakieś głęboko ukorzeniające się rośliny to można przemyśleć

dzemzeswini
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 27, 2020 1:33 pm
Lokalizacja: Służewiec
Płeć:

Jakie macie podłoża w zbiornikach?

#37

Post autor: dzemzeswini »

Dorzucę coś od siebie. Na dole mam ziemię do kwiatów a nad nią grubszy żwir. Co do korzeni to przywiązałem je trytkami do (chyba) wapiennych bloczków znalezionych na budowie i całość jest mega stabilna. Do jednego zestawu bloczków przyczepiłem największy korzeń a do drugiego dwa mniejsze. Git majonez, nic się nie rusza i jest stabilne. Do tego nie widać tego zbytnio bo posypałem bardziej żwirem no i roślinność robi swoje.

Teraz wiem, że przy następnym akwarium (przy przeprowadzce najpierw założę akwarium na nowym mieszkaniu a potem przeniosę zwierzyniec) użyję jasnego mniejszego żwirku i wrzucę go więcej żeby nie wyglądało to brzydko jak trochę zmiesza się z glebą. Tak samo zabiorę moje korzenie bo... jak zakładałem obecne to na korzeniach pojawiło się coś co okazało się jakąś bakteryjną mazią i kosiarki, otoski oraz wszelakie ślimaki przez ok 3 tygodnie musiały się z tym męczyć. Filtry i pompy też tym zapchałem. Nie mam zamiaru przechodzić tego drugi raz. Więc tego akwarium będę musiał się pozbyć. Nie mając paleciaka (ponad 60 kg) pewnie użyję młotka :/ i wyniosę go na raty.
Ostatnio zmieniony wt lis 03, 2020 9:56 pm przez dzemzeswini, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ