Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

ODPOWIEDZ

Autor
Marcin De
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt sie 25, 2017 3:19 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#1

Post autor: Marcin De »

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum bardzo proszę o wyrozumiałość. W związku z tym, że posiadam trochę zdolności majsterkowych od kilku dni trapi mnie problem czy nie zrobić przypadkiem filtra kubełkowego własnej roboty z głowicą cyrkulacyjną typu np. Atman lub AquaEl. Mam zamiar założyć akwarium i jeżeli chodzi o filtr to właśnie nie mogę się pozbierać w decyzji czy kupić filtr kaskadowy AquaEl FZN-2, czy zrobić sobie filtr kubełkowy jak pisałem wcześniej z wykorzystaniem głowicy cyrkulacyjnej z takiego pojemnika, który znajduje się tutaj i mapojemność 2,5 litra:

https://e.allegroimg.com/original/066df ... ebd59d7b8e

Jeżeli filtr kubełkowy z takiego pojemnika to znowu moje pytanie, czy pompę cyrkulacyjną umieścić na samym dnie, bo rozważałem umieścić ją na samej górze pod pokrywką, lub na zewnątrz tuż nad nią. Bardzo wszystkich proszę o pomoc w doradzeniu mi i wypowiedzeniu się w kwestii tego wątku. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Grzmirura
Zapaleniec
Posty: 421
Rejestracja: śr kwie 19, 2017 2:49 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursynów-Natolin
Na imię mam: Norbert_[przez ER]
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#2

Post autor: Grzmirura »

Próbowałem zrobić filtr z identycznego pojemnika i po wielu próbach zarzuciłem ten pomysł. Pojemnik jest do produktów sypkich i ma otwory w pokrywce. Sama pokrywka ma co prawda silikonową uszczelkę, ale nie zapewnia ona pełnej szczelności. Uszczelnienie tego nie jest proste. W efekcie kubełek zasysa powietrze i staje się dość szybko bezużyteczny. Ale jak chcesz, to próbuj. Ja wykorzystywałem jakąś chińską pompkę 350 l/h umieszczona była na dole i wypompowywała wodę do akwarium. Zasys był bierny od góry.
W kwestii akwariów - szykują się duuuże zmiany.

Czy konie mnie słyszą?

Wojtekxxx9

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#3

Post autor: Wojtekxxx9 »

Widzialem. Gdzieś projekt filtra z rury kanalizacyjnej. Podobno dobrze chodziło i miało ogromną pojemność.
Ten pojemnik IMO za slaby

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#4

Post autor: PawelWaw »

Ja kiedyś miałem filtr z beczki na kiszonki i pompki obiegowej aquaela . Koszt beczki 5l z uszczelką ok 30 , pompka ok 60, węże ok 10 , wlot i wylot ok 40 . Do tego jeszcze wkłady .

Autor
Marcin De
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt sie 25, 2017 3:19 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#5

Post autor: Marcin De »

Dziękuję bardzo za wypowiedzi/pomoc/opinie. Wybór padnie jednak na kaskadę AquaEl FZN-2. Widzę, że nie ma sensu bawić się w niepewny filtr kubełkowy. Lepiej kupić nowy i pewny.
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#6

Post autor: PawelWaw »

Najlepiej kupić używanego Eheima Classica . Ceny używanych np 2213 to 100-150 zł (często w komplecie z zaworami i mediami) i po problemie z filtracją .

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka

Autor
Marcin De
Gość
Posty: 6
Rejestracja: pt sie 25, 2017 3:19 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#7

Post autor: Marcin De »

Rozejrzę się za Ehaimem Classic. Bardziej natomiast skłaniam się ku wyborowi kaskady AquaEl'a FZN-2.

Wojtekxxx9

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#8

Post autor: Wojtekxxx9 »

Kubła nic nie zastąpi

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#9

Post autor: Tomasz3k »

Może autor wątku napisze coś więcej o samym szkle , wymiary , pojemność...? Jeśli to nie duże szkło, to FZN-2 nadaje się jak najbardziej, i spisuję się bardzo dobrze.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#10

Post autor: marcinzabki29 »

U mnie FZN3 spisuje się dobrze w 90 litrach, 50 cm wysokości.
Jeżeli to małe akwarium, to kubełek może być zbędny, chociaż fakt - nic nie jest lepsze od kubełka. Skoro malutkie, to może Eheim 2211?
Pozdrawiam Marcin

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#11

Post autor: cinek1916 »

Robiłem kiedyś kubełek z rury kanalizacyjnej ale podpięty pod instalację narurową w 540l. Miałem problem ze szczelnością między mufą/rurą i rurą/deklem. Musiałem wszystko na chama zakleić. Dostęp miałem przez rewizję.
Tu na pierwszej stronie: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?t=13498
Sprawdzało się nieźle, otworzyłem go dopiero po roku. Dalej leży gdzieś w garażu :)


Lepiej za te pieniądze kup sobie używanego Eheima Classic, im starszy tym lepszy. Tylko zwróć uwagę czy nie ma pękniętej osi- to najdroższy wymienny element.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Filtr kubełkowy własnej roboty (DIY)

#12

Post autor: PawelWaw »

Jesli masz miejsce na kubełek , to nie daj się namowić na kaskadę :-) . Zawsze im większe złoże biologiczne w filtrze tym lepiej , rownież z tego powodu nie polecam 2211. Sam mam np. w szkle 10l 2213 .

Wysłane z mojego SM-G389F przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły, poradniki, recenzje”