Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:

Rrrrogaty

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#31

Post autor: Rrrrogaty »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ad 1. Ja zawsze odpalam zbiorniki ma maksymalnym czasie swiecenia. Nawet wczoraj zrobiłem restart ziemniaka i od razu idzie pełne światło. Po pierwsze jestem zbyt niecierpliwy, po drugie uważam, że limitowanie roślin nie ma sensu.

Ad2. Tego Ci nie powiem. Nie znam tych podłoży i nie wiem jak się zachowują. Powinieneś zrobić podstawowe testy NO3 i PO4 (NO2 sobie odpuść, zbędny wydatek) i wtedy będzie coś można wnioskować. No i obserwuj rośliny.

Lobelie masz w odmianie mini czy niemini?
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#32

Post autor: Wladek »

Lobelia zwykła, nie mini.

Rrrrogaty

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#33

Post autor: Rrrrogaty »

Lobelia zwykła to potrafi urosnąć kawał chwasta. Miej ją pod kontrolą, bo wyjdzie Ci ze zbiornika i pójdzie zwiedzać. ;)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4943
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#34

Post autor: Miro »

ROGATEK pisze:Marketingowy badziew nic nie dający
Może dla Ciebie to badziewi dla kogoś to leje nawozy i trzyma rośliny na jakiś wynalazkach to działania Carbo nie widzi.
Ja swoje akwarium wspomagam tylko carbo to widzę różnicę.Jak chcę pobudzić rośliny leję carbo jak pojawiają się glony z nadmiaru światła [latem] to leję carbo.
ROGATEK pisze:Carbo to carbo
Czyli miliny ludzi na świecie dało się zrobić w jajo ! :viva: Samochód to samochód nie ma sensu kupować mercedesa wystarczy Polonez . :shock:
ROGATEK pisze:Nie ma sensu się nad tym rozwodzić
Powiedział Rogatek i temat zamknięty ! :x kropka
Awatar użytkownika

czupurny
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: wt sty 31, 2012 11:19 am
Lokalizacja: Kabaty
Na imię mam: Czupur
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#35

Post autor: czupurny »

Wladek pisze: czupurny napisał(a):
Oj to proszenie się o kłopoty.
Micro to ostatnie co powinieneś lać.

Może ktoś wyjaśnić dlaczego ? Gdzieś czytałem że micro można lać od początku a macro po ok miesiącu.
Ponieważ Twoje podłoże jest bogate w składniki odżywcze i tak jak słusznie napisał Rogatek przy słabo rozwiniętym zbiorniku zachwianie proporcji między macro i micro to coś na co tylko glony czekają. Dodatkowo na tę chwilę masz dość mało roślin do walki z glonami ;)
Wladek pisze:Mam rozumieć że powinienem już zacząć stosować macro ?
Generalnie można powiedzieć, że im mniej lanych nawozów na starcie tym "bezpieczniej". Do tego dochodzi obserwacja roślin czy pojawiają się pierwsze braki :)

Każdy ma swoje doświadczenia w zakładaniu zbiorników zwłaszcza roślinnych gdzie chcemy by nasze zielsko jak najszybciej "poszło". Mając duże doświadczenie można testować różne rozwiązania, ale jeżeli wiedza jest ograniczona, a chcemy mieć wolny od glonów zbiornik od samego początku to zdecydowanie bezpieczniej jest stosować się do zaleceń zbliżonych do tych opisanych przez doświadczonych akwarystów (np takich jak te - link).

I jeszcze jedno, wg. mnie dość istotne. Wielu akwarystów stara się usunąć skutki wysypu glonów, stosując chemię, ograniczając światło, lejąc wielokrotnie większe dawki węgla w płynie, itp. zamiast skupić się na przyczynach. Chemia powinna być ostatnią deską ratunku :) Większość glonów można usunąć mechanicznie, a dobierając odpowiednie dla naszego baniaka składniki odżywcze spowodujemy że z czasem rośliny wygrają, glony zostaną zagłodzone i same znikną :D
Wladek pisze:Odnośnie twardości mam mały problem z pomiarem ponieważ instrukcja na teście Zooleku jest trochę chaotyczna i mało zrozumiała. Ma ktoś te testy aby mi wytłumaczyć jak to działa ?
Test pierwszy: opłukujesz kilkukrotnie wodą akwariową probówkę i wlewasz strzykawką 5ml wody akwariowej. Potem bierzesz 1 fiolke np KH i po kropelce dawkujesz do probówki za każdym razem mieszając. Kiedy kolor wody w probówce zmieni się z niebieskiego na żółty to ilość kropli jakie wlałeś odpowiada wartości KH (TwW).
Te same wyżej opisane czynności wykonujesz z drugą fiolką na test GH (TwO) z tym że tu kolor z czerwonego zmienia się na zielony.
Jeżeli coś niejasno opisałem to tutaj masz instrukcję szczegółową z opisem jakie wartości odpowiadają za wodę miękką/średnią/twardą - instrukcja
Ot cała sztuka :D

ps: Jeżeli to ma być zbiornik roślinny to mimo wszystko przemyśl temat zamiany węgla w płynie na CO2 - w dłuższym okresie czasu zdecydowanie korzystniejsza opcja finansowa :)

uhhh ale się rozpisałem ;)
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#36

Post autor: Wladek »

Czupurny dziękuję za posta. Niestety nie piszesz, w instrukcji też nie pisze wprost ile kropli odpowiada za odpowiednią twardość wody. Wiem że jest tak jakiś wzór ale jak to liczyć ? Czy nie łatwiej było by napisać powiedzmy:
10 kropli - woda miękka
15 kropli - średnia
itd. ?
Nie mam tu oczywiście pretensji do Ciebie :) tylko do firmy Zoolek.
Jak ktoś używa tych testów to proszę o wytłumaczenie jak to liczyć z tego wzoru lub ew prostszą wersję w postaci ile kropel za jaką twardość odpowiada.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#37

Post autor: rhino »

Bardzo miękka - 0-5
miękka - 5-10
średnio twarda - 10-15
znacznie twarda - 15-20
twarda - 20-30
bardzo twarda - <30
(z instrukcji)

ilość kropli=ilość stopni

Rrrrogaty

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#38

Post autor: Rrrrogaty »

@miro: Nie unoś się tak, bo nie ma po co. Mam na swoim koncie kilkanaście różnych zbiorników i LT i HT i jesli jest coś co uważam za maksymalnie niepotrzebne to jest to właśnie carbo. A używałem i easylife'u i waterboosta i aquartu i samoróby z glutaralu. I nigdy nie widziałem różnicy czy się tego używa, czy nie. Ani tym bardziej nie widziałem różnic pomiędzy poszczególnymi preparatami. Ty masz swoje doświadczenia, a ja mam swoje. Za moimi stoją jeszcze jakieś oblcizenia, np. tutaj: http://fawa.pl/viewtopic.php?f=22&t=29934" onclick="window.open(this.href);return false; i parę rozmów z producentami tych specyfików ;).

Jak to jest z doświadczeniami akwarystów to też wiem, bo widzę jak różne mity i półprawdy żyją i ewoluują. Z resztą widać to w pierwszej lepsze dyskusji na forum chociażby.

Jednocześnie nie neguje działania p. glonowego, bo to jest akurat prawda. Choć ten środek nei do tego służy. W działaniu bezpośrednim równie skuteczna jest woda utleniona, a jest 10x tańsza.

@Władek:

Pojęcie woda twarda/miękka są bardzo umowne. To co dla jednych jest wodą średniotwardą inni uznają za wodę średniomiękką na przykład. Lepiej bazować na stopniach niemieckich.

pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#39

Post autor: pebepe »

Władku - gratuluję fajnego akwarium! Jestem pewien że córuchna będzie miała z niego sporo radości.

Podsumowując wcześniejsze dyskusje:
- wszystko jest ok, byle z głową

- świecić można i dużo, byle by rośliny miały co jeść. Jak będą miały, i będzie ich odpowiednio dużo, to będą wygrywały z glonami konkurencję o pokarm. W szczególności ważne by pozostałe składniki pokarmowe były we względnej równowadze (schodziły równo). Innymi słowy - rośliny są jak BMW, glony są jak UAZy. BMW, jak je dopieścisz, pojedzie jak szczała i każda laska twoja. Ale musisz mieć wszystko. Wysokooktanówka. Nitro. Płyn do spryskiwaczy z guaraną i testosteronem. Niebieski agrotuning. Ale jak ci zabraknie któregoś składnika, to nie pohulasz. A do UAZa wlejesz olej rzepakowy i też pojedzie, nawet bez jednego koła. Na swój prosty rozumek pojmuję to tak - najlepiej mieć papu równo, po czym odpowiednio dużym światłem sprowokować rośliny do jego przejedzenia. Tak by dla glonów już nie stało. A samo limitowanie światłem może równie dobrze załatwić rośliny jak i glony, i raczej będzie działać jak pozostałych składników też jest mniej. Jeśli źle temat pojmuję - proszę poprawcie.

Jest na ten temat w ogóle super artykuł napisany przez ROGATKA, na samym górze tego działu forum. Polecam serdecznie.

- obsada zwierzęca - ramirezki fajnie działają jako dodatkowy środek antykoncepcyjny - żadna mała molka czy gupik się nie uchowa, nawet jak się roślinność rozbuja (chyba że w filtrze). Takie jest w każdym razie moje doświadczenie. Choć uwaga o braku piasku chyba tez jest zasadna.

- obsada cd - był taki czas kiedy triumfy zaczęła święcić zasada "1 centymetr bieżący ryby na 1 litr netto akwarium". Była ona szokiem dla wielu akwarystów tradycyjnych. Że jak i po co mieć takie puste akwaria. Teraz dla wielu akwarystów nowoczesnych też jest ona szokiem, że jak to można mieć takie przegęszczenie. Jak widać wszystko jest kwestią względną. A ryby jak żyły w akwariach tak żyją, takie neonki nawet ładne parę lat. Ja do swojego pierwszego akwarium, takiego samego jak twoje, włożyłem harem gupików (2+5), parkę molek, parkę ramierezek, oraz obsadę denną - kilka krewetek, 3 otoski, 4 drobiazgi pomniejszego sortu. Ramirezki dbały by niczego nie przybywało. Taka obsada + dużo roślinności, dobrze nawiezionej i dobrze oświetlonej, i wszystko w równowadze, zdrowe, żywe, hulające jak talala.

- obsada cd - aktualnie w necie popularne jest "bashowanie" każdego kto twierdzi że ma lub chce mieć więcej niż kilka krewetek w 50l. Na szczęście na to forum ta plaga za bardzo nie dotarła, ludzie kulturalnie dyskutują, ale w innych miejscach netu można niezły kocioł narobić jak się prezentuje zdanie odmienne. A prywatnie ludzie mówią że robią jak robią, tylko się boją przyznawać. Jeśli szukasz informacji o podejściu bardziej tradycyjnym - zagooglaj hasło "akwarystyka tradycyjna".

Powodzenia z baniaczkiem!
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#40

Post autor: Wladek »

Witam, w moim zbiorniczku dziś zauważyłem glony. Może ktoś podpowiedzieć co to za ustrojstwo ? Od jakiegoś tygodnia podaje potas, po roślinach widać że im służy, niestety glonom chyba też. Czy w takim razie odstawić na razie ten potas ?
Glony pojawiły się w dolnych partiach szyby, przy podłożu i na niektórych liściach roślin.
Zdjęcia poniżej.

Obrazek
Obrazek Obrazek

Tadeus
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: pn sty 06, 2014 2:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#41

Post autor: Tadeus »

Okrzemki są normalne w pierwszych tygodniach funkcjonowania młodego zbiornika. Miewają je nawet najlepsi. Na tyle na ile się da można usuwać fizycznie, bądź dać do sfutrowania na przykład otoskom jeśli ma się warunki, by je trzymać.

Jak po 2-3 miesiącach od startu nadal będą, to będzie powód do niepokoju.
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#42

Post autor: Wladek »

Witam,
Pomoże ktoś w identyfikacji gloniska ? Glony to zielono brunatne nitki porastające głownie rośliny i kamienie.

Parametry wody dziś zmierzone:
NO3 - 20 ppm
PO4 - 0,2 ppm
PH - 7,5 - 8 martwi mnie wysokie PH, czy może być powodem rozrostu tego glonu ?

Czy niski stosunek PO4 do NO3 może powodować tego typu glony ?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

czupurny
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: wt sty 31, 2012 11:19 am
Lokalizacja: Kabaty
Na imię mam: Czupur
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#43

Post autor: czupurny »

Władek przyczyn może być wiele: brak CO2, za duże NO3, za małe PO4, za dużo Fe, brak podmian przy nawożeniu, źle dobrane oświetlenie.
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#44

Post autor: Wladek »

Co2 z butli nie podaje. Węgiel w płynie stosuje. Ostatnio potrójną dawkę. Podmiany robię regularnie co tydzień 25% wody. Nawozy stosuje firmy aquabotanique wg wskazań producenta. Poza carbo którego podaje więcej. NO3 od zawsze mam wysokie ze względu na podłoże więc nie stosuje. Podaje codziennie 2-3 dzienne dawki carbo, 1ml Fe, 1ml Potas. Do tego raz w tyg przy podmiany dawkę micro ogólnego tnz jest tam wszystkiego po trochu.
Podam nawóz fosforowy aby był na poziomie 1ppm i zobaczymy czy pomoże.
Awatar użytkownika

czupurny
Gaduła
Posty: 128
Rejestracja: wt sty 31, 2012 11:19 am
Lokalizacja: Kabaty
Na imię mam: Czupur
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#45

Post autor: czupurny »

Wydaje mi się że odpowiedz masz w postach powyżej, gdzie ostrzegaliśmy, że działania które wykonywałeś to proszenie się o kłopoty. Teraz masz właśnie tego skutki.
Jak sam piszesz masz bogate podłoże a lejesz micro (czyli składniki których powinna być minimalna ilość), nie masz co2 - węgiel w płynie imho nie zastąpi go w 100%. Przedawkowanie jego owszem pomaga przy zwalczaniu ale równowagę musisz zachować.
Długo świecisz?

Osobiście na razie odstawiłbym micro oraz żelazo i zwiększył ilości podmienianej wody nawet do 50%. Oczywiście to tylko moje sugestie do których nie musisz się stosować.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#46

Post autor: fivb77 »

To compsopogon. Fosfor nie powinien się przydać na ten glon.
Zadaj sobie najpierw trud by pomyśleć co poszło nie tak, że się pojawił. Walczy się z nim:
-częstymi podmianami wody wraz z odmulaniem
-częstszym płukaniem wkładów filtra
-odcinaniem zakażonych części roślin/czyszczeniem dekoracji
-carbo nie lej już w toń wody, a podawaj punktowo w miejsce występowania ogniska glona. np strzykawką przy wyłączonym obiegu wody - to go nieco wypala. Ale nie jest
-dużą cierpliwością ;)

Z mojego doświadczenia
-ograniczenie mikro, a szczególnie żelaza
-może to moje placebo, a może lek na dolegliwości wszelakie - napowietrzanie
Awatar użytkownika

Autor
Wladek
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wt lis 24, 2015 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa

Start akwarium roślinnego 54l pytania i odpowiedzi

#47

Post autor: Wladek »

Świecę 11h. Jakieś dwa tygodnie temu zmieniłem świetlówkę ze zwykłej 6500k na Aqua Glo Sylvanii 8500k i wdaje mi się że po kilku dniach glon ten zaatakował mocniej. W między czasie robiłem też porządki z roślinami bo rozrosły się nie miłosiernie wiec poruszałem trochę podłożem co też mogło się przyczynić do większej aktywności glonów.
W takim razie przestaje podawać micro i żelazo i zobaczymy czy to pomoże.
A czy wysokie PH może mieć zły wpływ na mój baniak. Wacha się ono wg. testu zooleku w granicach 7,8-8.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”