30L dla bojownika, szukam porady.

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
KaWu
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 9:24 am
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Kamil
Płeć:

30L dla bojownika, szukam porady.

#1

Post autor: KaWu »

Hej, od jakiegoś czasu mam w planach restart kostki 30L dla samca bojownika (betta splendens crown tail). Co za tym idzie mam kilka niepewności.

Światło, mam lapkę Diversa LED Intenso 7,2W z zestawu od kostki, ale jeżeli chcę ładne rośliny to potrzebuje czegoś więcej. Więc kiedyś kupiłem zestaw oświetleniowy 2x8W (Sylvania Grolux i Philips Master) jednak zgubiłem do nich obejmy i statecznik elektroniczny. Podobno bojowniki wolą jak jest ciemniej. Czy taki zestaw się przyda? Nigdy go nie odpalalałem. Jeżeli tak to będę musiał zrobić pokrywę, ale nie mam pewności, czy ryba kiedy wyskoczy nad taflę wody nie oparzy się. Przydała by mi się rada jakiegoś mistrza DIY.

Filtracja, mam kaskadę Aquael FZN2, więc myślę, że przyzwoicie.

Grzałka, Thermo PLUS 25W, też z wyżej wspomnianego zestawu Diversa. Czy będzie wystarczająca?

Podłoże, rośliny Tutaj kompletnie wypadłem już z tematu. Potrzebuje czegoś co zwiększy optycznie zbiornik, ale będzie rosło bez CO2. (mam CO2, ale wolałbym się nim nie bawić w tak małym akwarium). No i żeby było bezpieczne dla bojownika.

Obsada Wiem, że miejsca jest dla jednej ryby. Ale niektórzy trzymają z bojownikiem amano lub otoski. Problem w tym, że to zwierzaki stadne i zupełnie się nie nadają do kałuży 30L. Jednak może nie mam racji. Luksusowo by było, gdyby była jakaś ekipa sprzątająca. Red Cherry? Ślimaki?

Jeżeli będę miał jakieś inne pytania, to zadam w tym wątku. Dziękuję z góry za odpowiedzi. :-)
Ostatnio zmieniony pn sie 17, 2015 1:07 pm przez KaWu, łącznie zmieniany 1 raz.

Dein

30L dla bojownika, szukam porady.

#2

Post autor: Dein »

Jesli ryba podejmuje skok, chyba lepiej, żeby się oparzyła, niż wypadła z akwarium i skonała. Tak właśnie uważam. Zresztą bojownikom dobrze robi przykrycie. Z innych powodów, niż skłonności do ucieczki (chociaż całekiem często próbują szczęścia).
Jak będzie za jasno, można zapuścić rośliny i wtedy będą kładły się na tafli, tworząc miejscami cień. Są też rośliny pływające, ale nie wszystkie chcą rosnać pod pokrywą.

Grzałka da radę, jeśli w domu masz ciepło. Jesli jest duża różnica temperatur między wodą a otoczeniem, niekoniecznie. U mnie w miesiące zimne grzałka o tej mocy ledwie trzymała temperaturę 26 stopni w akwarium 20 litrów.

Po co chcesz zmniejszyć optycznie i tak mały zbiornik?

Amano bardzo od biedy. Red cherry są małe i smaczne. Ślimaki ok.

Autor
KaWu
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 9:24 am
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Na imię mam: Kamil
Płeć:

30L dla bojownika, szukam porady.

#3

Post autor: KaWu »

Dein pisze:Po co chcesz zmniejszyć optycznie i tak mały zbiornik?
Literówka, miało być "powiększyć" :)
Dein pisze:Amano bardzo od biedy. Red cherry są małe i smaczne. Ślimaki ok.
Czyli mieć nadzieję, że trafi się spokojny typ. Najwyżej będzie miał na początku żywą karmę.
Dein pisze:Grzałka da radę,
Mam dobre ogrzewanie w domu, czyli ok.



Dein, Ty nic nie wiesz, nie będę Ciebie słuchał :wink:

Dein

Re: 30L dla bojownika, szukam porady.

#4

Post autor: Dein »

KaWu pisze:Czyli mieć nadzieję, że trafi się spokojny typ. Najwyżej będzie miał na początku żywą karmę.
Ale brać też pod uwagę, że zajadanie się krewetkami, które ledwie mieszczą się w przełyku, może skończyć się tragicznie nie tylko dla krewetek.
Jedna z moich ryb potrzebowała 2 dni, żeby wymordować tuzin red cherry. Nie udławiła się, ale z tydzień ją głodziłem, żeby doszła do siebie.

Nie słuchaj. Masz rację.

Aquaprofi
Gość
Posty: 7
Rejestracja: śr gru 02, 2015 1:29 pm
Lokalizacja: Warszawa

30L dla bojownika, szukam porady.

#5

Post autor: Aquaprofi »

To złudne myślenie,bo moim zdaniem rzadko kiedy trafia się "spokojny typ" przy takiej obsadzie i musisz mieć ten fakt na uwadze. Co do filtra to jaki budżet możesz przeznaczyć na jego zakup? Bo dąłbym tutaj po prostu inny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”