Czyste RO w BW

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Czyste RO w BW

#1

Post autor: Lilek »

Czy ktoś stosował wyłącznie wodę RO w biotopie BW Ameryki południowej, jeśli tak to przez jaki okres czasu. Gdzieś w jakimś wątku który czytałem przewinęło się że ktoś tak stosował, ale nie pamiętam czy było napisane przez ajki czas i jak mu się to sprawdzało. Jeśli macie jakąś wiedze na ten temat to bardzo proszę o informacje i ogólnie o dyskusje. Zasadniczo to taki biotop w którym taka wyjałowiona woda występuje. Ja tak stosuję już około roku i życie cały czas się toczy, rybki się trą, więc niby jest ok ale ...

marq
Uczestnik
Posty: 49
Rejestracja: śr mar 26, 2014 10:18 am
Lokalizacja: Okolice Wawy
Płeć:

Czyste RO w BW

#2

Post autor: marq »

Ja nigdy nie stosowałem wyłącznie wody RO.Woda z filtra RO ma obojetne pH w okolicach 7 i twardość 0.A wody BW są kwaśne więc pH jest za wysokie jak na wody biotopu BW i ryb zamieszkujących ten biotop.
Jeśli chodzi z kolei o kwestie twardości to niewielkie strumienie BW w Amazonii charakteryzują się tym iż ich dno składa się z jałowego piasku,który pozbawiony jest prawie zupełnie soli mineralnych,w wyniku czego woda w tych strumieniach również jest ich pozbawiona i GH oscyluje w granicach 1-5 dGH.
Moim zdaniem aby utrzymywać optymalne parametry wody biotopu BW mimo wszystko należy jednak mieszać wodę RO z kranówką
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Czyste RO w BW

#3

Post autor: Christo »

Można stosować. Sam tak prowadzę nie Amerykę wprwdzie ale dwie Azje (obecnie). Problem może być jedynie z niektórymi roślinami, ale ich sadzenie to odchodzenie od BW.

marq pisze:Moim zdaniem aby utrzymywać optymalne parametry wody biotopu BW mimo wszystko należy jednak mieszać wodę RO z kranówką
Jak dodasz kranówki do RO to tylko oddalisz się składem od BW, zatem w tym zdaniu brak logiki.

-- piątek, 10 kwietnia 2015, 23:37 --
marq pisze:GH oscyluje w granicach 1-5 dGH
Raczej w "oscyluje" w okolicy 0.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Czyste RO w BW

#4

Post autor: Lilek »

Stosując same RO mam ph 6,5 gh 3, kh 1, ph obniżam szyszkami olchowymi i liśćmi dębu, a dodawanie wody kranowej do RO jak dobrze zauważył Christo bezdyskusyjnie tylko podwyższy ph chyba że w kranie marq masz poniżej ph7.
Bardziej mi chodziło o to jak zwierzaki (ryby) czują się w takim środowisku.

rafkasopel
Gość
Posty: 5
Rejestracja: pn wrz 17, 2012 10:06 pm
Lokalizacja:

Re: Czyste RO w BW

#5

Post autor: rafkasopel »

Christo pisze:Można stosować. Sam tak prowadzę nie Amerykę wprwdzie ale dwie Azje (obecnie). Problem może być jedynie z niektórymi roślinami, ale ich sadzenie to odchodzenie od BW.
Przez dłuższy czas stosowałem samo RO ( u mnie było to akurat ph 6 ) nie miałem nigdy żadnych problemów , jednak w późniejszym czasie przerzuciłem się na RO przepuszczone przez torf (niby ph 3) na wyjściu woda ph 5,5 .
Szyszki olchy czy ketapang jak najbardziej.
Jak wyżej nie wszystkim rośliną odpowiadają takie warunki , jednak można próbować ja uparłem się strasznie na blyxe japonice ze 2/3 miesiące same korzenie z ledwo wystającymi trawkami (popalonymi , rozsypanymi) jednak po ok. 3 miesiącach ustabilizowały się i rosły bardzo ładnie .

PS: raczej jestem zwolennikiem CW o parametrach BW zależy co komu się podoba.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czyste RO w BW

#6

Post autor: Lech-u »

Spokojnie możesz stosować tylko RO do BW.

Ale, ale... czy zdjęcie z Twojego avatara to Twój zbiornik, Lilek? Bo to nie wygląda na BW. Bo jeśli masz tam rośliny to samo RO może nie wystarczyć...

OK. Już znalazłem Twój zbiornik (http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=27060" onclick="window.open(this.href);return false;). Masz faktycznie BW, więc bez problemu możesz lać tylko RO.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Czyste RO w BW

#7

Post autor: Christo »

Jeśli chodzi o rośliny to nie z moich obserwacji wynika że raczej szkodzi im dodatkowe zakwaszanie wody (bardzo niskie pH), niż trzymanie w zerowej twardości. Już z moich doświadczeń np nurzaniec śrubowy teoretycznie preferujący twardszą wode rośnie u mnie na samym RO, ale pH ma w okolicy obojętnego.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Koziol
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 6:19 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Rafal

Czyste RO w BW

#8

Post autor: Koziol »

Ja jak prowadziłem BW to lałem czyste RO. Ph obniżałem szyszkami olchy, tortem w filtrze plus liście. Akwarium funkcjonowało ponad rok bez problemu. Doczekałem się kilku miotów Panduro...
Awatar użytkownika

Autor
Lilek
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 9:43 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Re: Czyste RO w BW

#9

Post autor: Lilek »

Lechu aż takim ignorantem nie jestem :D, jak za coś się biorą to staram się zrobić to jak należy. Zdjęcie z avatara jest z drugiego zbiorniczka i przedstawia mojego pupila.
ODPOWIEDZ