Wzrost NO3

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

Wzrost NO3

#1

Post autor: Krzysiek69 »

Od czterech miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem akwarium. Szczęśliwym bo nie miałem pojęcia, bo nie miałem pojęcia, ze sprawi mi to taką frajdę.
Ale do rzeczy. Na początku posadziłem dużo roślin szybko rosnących oraz kilka o niedużych wymaganiach, ale rosnących znacznie wolniej. Od listopada byłem zaopatrzony w testy i prawie regularnie mierzyłem parametry. Pomijając fakt, ze woda w kranie fatalna (ph-8, gh-16,kh-9, NO3-20, NO2>0,05). Od miesiąca podmieniam wodę RO mieszana z kranówką 1:1 aby zbić PH, GH iKH.
Po trzech podmianach w akwarium jest GH-11, KH-8 ph-8. Czyli powolutku się obniża.
Niepokoi mnie jednak inna kwestia, a mianowicie NO3. Od samego początku było to 5. Dwa tygodnie temu wzrosło do 10, a dziś jest już 20.
Domyślam się , że powodem może być to że stopniowo usunąłem z akwarium rogatka, moczarkę i znacznie ograniczyłem pistie. Strasznie się to rozrastało (praktycznie co tydzień spora miska zieleniny) , zabierało światło i minerały innym roślinom przez co pozostałe prawie przestały rosnąć a nawet marnieć. Od 2 tygodni leje do akwarium aquaflora basic. Wcześniej nic nie dolewałem.
I teraz moje pytanie. Czy bezpośrednim wzrostem NO3 było znaczne usunięcie masy roślinnej?
A jeśli tak to co powinienem zrobić aby NO3 zmalało? Dodam, ze PO4 -0
Jakie rośliny posadzić aby zbilansowały te usunięte i czy to wystarczy.
Jestem otwarty na wszelkie inne sugestie, wszak dopiero zaczynam przygodę i z pewnością popełniam jakieś błędy:)
Zamieszczam również kilka fotek.

Poniżej opis mojego zbiornika:
podłoże
JBL AquaBasicPlus, żwirek kwarcowy 3-6
wymiar : 101 x 41 x 50
oświetlenie : HiLite Day 2x45 W (895 mm)
filtr : filtr Bioflow 3.0 z pompą Eccoflow 600 o wydajności 600 l/h
temperatura 26
Rosliny:
HYGROPHILA pinnatifida
ECHINODORUS MARTII
HYGROPHILA polysperma ROSANERVIG
SUBWASSERTANG
LUDWIGIA sp MINI RED
MICROSORUM PTEROPUS NARROW
Anubius
Limnophila sessiliflora
Rotala okrągłolistna (Rotala rotundifolia)
bakopa drobnolistna
Heterantera paskowana (Heteranthera zosterifolia)
Limnobium rozłogowe
Cryptocoryne lutea
Hydrocotyle Leucoephala
myriophyllum tuberculstum
microsorum pteropus
Zwierzeta:
pretniki - 4
rozbora klinowa - 15
neonki - 10
kosiarki - 2
otoski - 5
kiryski - 3
tęczanka wernera - 5
glonojad loricaria - 1
ślimak helmet - 4
krewetka filtrująca - 1
amano - 6
krewetki red - około 20
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wzrost NO3

#2

Post autor: mimag »

W kranie masz NO3-20 wiec jesli podmieniasz na samą kranówkę to bedzie ciezko zbijac no3. Pytanie ile i jak czesto podmieniasz.
Najprosciej to mieszac ro z kranowitą wtedy zbijesz stopniowo no3. Twoja hipoteza jest sluszna, eliminacja szybkorosnacych a zarazem pochlaniaczy no3 automatycznie sprawia ze azot pozostaje wyzszy niz był.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

Wzrost NO3

#3

Post autor: Krzysiek69 »

Wcześniej wodę podmieniałem co dwa tygodnie, od miesiąca co tydzień około 20 %.
Ciekawe jak to się działo , że wlewałem kranówkę, a jak mierzyłem NO3 w akwarium dwa dni później było go tylko 5. Domyslam się , że to tez zasługa "chwastów":)
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Wzrost NO3

#4

Post autor: Christo »

Podmiany na czyste RO lub w większości RO np 8 : 2. Filtr usuwa NO3. Piasek zjada NO3 ale nie wiem czy przy JBL basis plus mozna ruszyć podłoże. Można też wziąć pod uwagę dosypanie warstwy piasku na to co już jest i lekkie podniesienie roślin. Gdybyś miał tylko piasek i taką obsadę i roślinność jak obecnie Twoje akwarium prawdopodobnie w ogóle nie wymagało by podmian, a NO3 byłoby niskie.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

Wzrost NO3

#5

Post autor: Krzysiek69 »

Tak, to był błąd już na starcie. Mam zbyt mało podłoża i żwirek dość gruby, choć jest go tyle ile wyliczyłem gdzieś na internetowym kalkulatorze. Teraz dałbym go znacznie więcej. Czytałem , że grubszy żwir to lepsza filtracja podłoża, ale nie jest to zbyt dobre dla roślin. A jak technicznie to zrobić z dosypaniem piasku? Roślin raczej nie wyrwę bo już są ukorzenione. Jedyne co mi przychodzi do głowy to sukcesywne dosypywanie np. w jednym tygodniu 20 % powierzchni podłoża. I teraz kolejny dylemat, czy usuwać część zwiru czy dosypywać do tego co jest, Czy taka operacja nie będzie miała wpływu na ryby?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Wzrost NO3

#6

Post autor: Christo »

Z przodu pewnie nie masz jbl basis więc możesz usunąć trochę żwiru choćby ręką. W innych miejscach też możesz trochę z wierzchu zebrać. Sam kładłeś więc lepiej wiesz, gdzie jaka grubość czego jest. Dokładać można też ręką, można dosypać przez jakąś rurę, tubę żeby woda się nie zmąciła, ale przy dobrym podłożu i tak szybko to przemija. Piasek musi być gruby - ok 1mm tak żeby było widać i czuć ziarna. Jak nie zasypiesz żadnej, a sam piasek tez będzie ok, to nie będzie miał wpływu na ryby.


Chyba że tu jest problem
Krzysiek69 pisze:Od samego początku było to 5. Dwa tygodnie temu wzrosło do 10, a dziś jest już 20.
Krzysiek69 pisze:Od 2 tygodni leje do akwarium aquaflora basic. Wcześniej nic nie dolewałem.
ale ja nie znam tego preparatu.


pozdrawiam
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Wzrost NO3

#7

Post autor: tzw79 »

Mnie osobiście wydaje się, że azot nie jest konsumowany przez rośliny ze względu na zerowe PO4
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Wzrost NO3

#8

Post autor: silver007 »

tzw79 pisze:Mnie osobiście wydaje się, że azot nie jest konsumowany przez rośliny ze względu na zerowe PO4
Gdyby tak było, wszystkie akwaria gdzie leje się samą kranówkę, która często nie wykazuje PO4, nie miałyby racji bytu.

Ten Twój filtr to chyba wewnętrzny z tego co widzę... Jakie masz wypełnienie i jak często go czyścisz? Filtracja może kuleć, bo akwarium jest spore.
Obserwuj poziom NO3 czy nie rośnie dalej. 20 mg/l to jeszcze sensowna ilość.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Wzrost NO3

#9

Post autor: mimag »

silver007 pisze:
tzw79 pisze:Mnie osobiście wydaje się, że azot nie jest konsumowany przez rośliny ze względu na zerowe PO4
Gdyby tak było, wszystkie akwaria gdzie leje się samą kranówkę, która często nie wykazuje PO4, nie miałyby racji bytu.

Ten Twój filtr to chyba wewnętrzny z tego co widzę... Jakie masz wypełnienie i jak często go czyścisz? Filtracja może kuleć, bo akwarium jest spore.
Obserwuj poziom NO3 czy nie rośnie dalej. 20 mg/l to jeszcze sensowna ilość.
Tzw ma racje. Zerowy fosfor bedzie mial wplyw na wolniejsze wchlanianie azotu. W innych akwariach moze byc wiecej ryb ktorych odchody beda podnosic fosfor nawet jak lana jest tylko kranowka.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Wzrost NO3

#10

Post autor: silver007 »

Hmm... Może się mylę, ale w takim razie usuwając rośliny szybko rosnące, Krzysiek69 usunął też rośliny pobierające sporo PO4. Tym samym tego PO4 powinno być więcej dla pozostałych, więc nie powinno to osłabić pobierania NO3, które byłoby nim uwarunkowane. A z tego co widać na zdjęciach to zielenina nie wygląda na zabiedzoną. Chyba że rośliny widoczne na zdjęciach zostały posadzone niedawno i jeszcze nie zdążyły odczuć niedoborów.
Jak by nie było delikatne podniesienie PO4 przy NO3 tego rzędu nie powinno sprawić problemów. Ale też mądrzył się nie będę, bo z nawożeniem sam dopiero zaczynam mocniej eksperymentować.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wzrost NO3

#11

Post autor: mimag »

silver007 pisze:Jak by nie było delikatne podniesienie PO4 przy NO3 tego rzędu nie powinno sprawić problemów.
zdecydowanie, warto podniesc po4 do 0,8.
silver007 pisze:Tym samym tego PO4 powinno być więcej dla pozostałych, więc nie powinno to osłabić pobierania NO3, które byłoby nim uwarunkowane
masz racje pod warunkiem ze tego po4 bylo troche, ale jesli po4 bylo 0 to nie mialo sie z czego podniesc.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

Wzrost NO3

#12

Post autor: Krzysiek69 »

silver007 pisze:Jakie masz wypełnienie i jak często go czyścisz? Filtracja może kuleć, bo akwarium jest spore.
Tak jest to filtr wewnętrzny, taki jaki był w zestawie dołożyłem tylko wkład ceramiczny. Przez 4 miesiące funkcjonowania filtra:
wymiana filtra węglowego
wymiana filtra nitrax do usuwania azotanów
dołożenie wkładu ceramicznego
cotygodniowa wymiana filtra bio czyli waty filtracyjnej.
Raz płukałem Fine Sponge czyli dwie gąbki najniżej położone w filtrze.
silver007 pisze:A z tego co widać na zdjęciach to zielenina nie wygląda na zabiedzoną. Chyba że rośliny widoczne na zdjęciach zostały posadzone niedawno i jeszcze nie zdążyły odczuć niedoborów.
Wszystkie rośliny zostały posadzone w pierwszych 3 tygodniach funkcjonowania akwarium.

Preparat aquaflora basic firmy Zoolek zacząłem podawać bo zauważyłem, że :
Cryptocoryne lutea - pojawiły się dziury w liściach
LUDWIGIA sp MINI RED, myriophyllum tuberculstum, HYGROPHILA polysperma ROSANERVIG - strasznie marnie rosło, gubiło dolne liście, rośliny kiepsko wybarwione.
Na etykiecie preparatu jest:
Podstawowy nawóz dla roślin akwariowych w zbiornikach z rybami zawierający niezbędne biopierwiastki: K, Mg, Fe, Cu, Co, Zn, B, V, Mn, F, Se, Ni, Mo. Jest przeznaczony głównie do stosowania w dojrzałych zbiornikach z rybami - nie zawiera azotanów i fosforanów. Aquaflora basic zawiera metale w postaci chelatów trwałych w wodzie w szerokim zakresie wartości pH i twardości.

Od czasu wlewania preparatu widzę poprawę jakości roślin, a bakopa drobnolistna wręcz oszalała

Wymiana żwirku na piasek to jednak poważna operacja przy pracującym akwarium:)

Dziś zrobiłem kilka pomiarów
NO2 - 0
NO3 - 20
PO4 -0,25
Czyli od ostatniego pomiaru 31 stycznia PO4 wzrosło do 0,25.

Jestem laikiem wiec proszę mnie poprawić, jeśli złe rozumiałem

PO4 ma bezpośredni wpływ na wchłanianie NO3 przez rośliny. PO4>0 powinno zmniejszyć NO3 , Zeorowa ilość PO4 nie jest wskazana

Jak już wcześniej wspomniałem przez ostatni tydzień PO4 wzrosło z 0 do 0,25, zaś NO3 jest na tym samym poziomie. Nie wiem czy jest to zasługa tego preparatu.
Bardzo dziekuje za tyle sugestii:)
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Wzrost NO3

#13

Post autor: fivb77 »

Ryb masz dużo. Czym je karmisz? Jak często? W ile czasu zjadają ten pokarm? Dużo leci na dno/do filtra?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Wzrost NO3

#14

Post autor: mimag »

Krzysiek69 pisze:PO4 ma bezpośredni wpływ na wchłanianie NO3 przez rośliny. PO4>0 powinno zmniejszyć NO3 , Zeorowa ilość PO4 nie jest wskazana
po4 rowne 0 nie bedzie sluzyc roslinom tym bardziej przy no3 okolo 20. Wazne aby teraz no3 nie poszlo do gory. Jesli spadnie do 15 lub 10 to ok. Po4 najlepiej jak by bylo wyzsze czyli okolo 0,6-0,8. Skoro teraz poszlo do gory to nie rob drastycznych kroków tylko zaczekaj i sprawdz do jakiego stanu urosnie.
Ogolnie jesli bedzie wlasciwy stosunek N:P czyli teoretycznie zblizony do 10:1 to rosliny powinny miec optymalne warunki. Jesli masz no3 wysokie a po4 rowne 0 to zdecydowanie no3 bedzie gorzej czyli w mniejszej ilosci przyswajane przez rosliny. To samo tyczy sie Mg i K. Braki lub nadmiary danego pierwiastka mogą blokowac przyswajanie innych.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
Krzysiek69
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: czw paź 23, 2014 2:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Krzysztof

Re: Wzrost NO3

#15

Post autor: Krzysiek69 »

Pomiar z dnia dzisiejszego
NO3 - 20
PO4 - 1
NO2 - 0

Wynika z tego że PO4 w ciągu 3 dni wzrosło o 300% przy NO3 na stałym poziomie 20. Od poprzedniego pomiaru nie wlewałem nawozu.

Poniższa sugestia dała i do myślenia

fivb77 pisze:Ryb masz dużo. Czym je karmisz? Jak często? W ile czasu zjadają ten pokarm? Dużo leci na dno/do filtra?
Faktycznie rybek jest sporo, ale wydaje mi się że przyczyna może być karmienie.
Rybki karmię Tetra Min mini granules i sypie tyle że wszystko zjadają w ciągu 5 minut. Pokarm wsypuję raz dziennie. Do filtra raczej nic sie nie dostaje. Na dno chyba nic lub znikome ilości. Z uwagi na to że mam sporo rybek dennych i krewetek zacząłem wrzucać Tetra Wafer mix - dwie tabletki. Ale odkad zauważyłem , że amano zabierają je i gdzieś uciekają dorzucam jeszcze 4. Otoski glonojad, kiryski, kosiarki i prątniki niemal o nie walczą. Zjadają wszystko, ale może faktycznie tak jest ze jak tabletka namięknie i zacznie sie rozpadać to te drobiny może wpadają w żwirek.

Jutro podmieniam wodę około 25% - mam zamiar w dalszym ciągu nie dodawać nawozu i nie wrzucać tetra wafer. Chyba akwarium wyżywi denne głodomory i krewetki?
Jeśli paramenty wody nie zmienią się to będę zmuszony pożegnać się z kilkoma rybkami.
ODPOWIEDZ