Hodowla doniczkowca (na ziemi ogrodowej)

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
jaacek
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz sty 25, 2015 11:25 am
Lokalizacja: podkarpacie
Na imię mam: Jacek

Hodowla doniczkowca (na ziemi ogrodowej)

#1

Post autor: jaacek »

W sieci jest pełno informacji dotyczących hodowli doniczkowca na różne sposoby i z różnymi efektami.
I choć nic nowego nie odkryje opiszę moje spostrzeżenia i uwagi dotyczące hodowli a hoduje go dosyć długo, bo od 2006
Do założenia hodowli potrzebny będzie pojemnik najlepiej plastikowy płaski z nakrywką, w której robimy kilka małych otworów w celu wentylacji, pojemniki mogą być drewniane styropianowe, itp.
Ja używam balkonowych doniczek prostokątnych lub opakowań po sałatkach. Następnie napełniamy je ziemią około 10 cm nadaje się każda ziemia byle nie była kwaśna i z dodatkiem nawozów ja używam zwykłej takiej z ogródka, ale stosowałem też do roślin doniczkowych i uniwersalną .
Druga sprawa to utrzymanie odpowiedniej wilgotności do tego celu używamy spryskiwacza, ziemia nie może być sucha, musi być mokra, ale nie błoto no i temperatura w granicach 15-20C, choć hodowałem przez zimę w nieogrzewanej piwnicy gdzie temperatura była 8 -10C to dużo wolniej się mnożył.
Potrzeba jeszcze porcje zarodową, którą można dostać, kupiec od kogoś, kto ma hodowle lub w internecie. Następnie umieszczamy ją w przygotowanym pojemniku podajemy pokarm i nakrywamy kawałkiem szyby. Jako pokarm ja stosuje pasztetową parówki czasem jogurt, ale nadają się też gotowane warzywa pokarmy płatkowane nawet resztki z obiadu.
W tym czasie karmimy bardzo małymi porcjami. Jeśli zauważymy, że pokarm zaczyna pleśnieć to należy go wymienić i pilnujemy by hodowla nie przeschła w razie potrzeby spryskujemy woda z dodatkiem sody. Chodzi o to by nie dopuścić do zakwaszenia się ziemi
Na efekty trzeba niestety poczekać minimum dwa miesiące w początkowym okresie jest ich niewiele i nie należy zbyt intensywnie ich pozyskiwać po prostu muszą się namnożyć i urosnąć dobrze jest założyć przynajmniej dwie równoległe hodowle i pozyskiwać je na przemian to pozwoli mieć ciągłość żywego pokarmu. Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”