Przeprowadzka do nowego akwarium - co można, a czego nie ?

Parametry wody i sposoby ich poprawy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Przeprowadzka do nowego akwarium - co można, a czego nie ?

#1

Post autor: Sparti666 »

Robię przeprowadzkę za niedługo do nowego akwarium, zastanawiam się czy czyścić najpierw wszystko ze starego akwa czy przekładać jak najwięcej aby bakterie nitryfikacyjne przetrwały ?

Jakie macie sugestie ? Czy będę potrzebował jakiejś dodatkowej chemii?

Warunki w obecnym akwa mam stabilne ( lekko zaczynam przegrywać z zatoczakami), filtr zewnętrzny HW-302, podłoże Nutri Plant zasypane piachem kwarcowym, zwykłym budowlanym piaskiem, żwirkiem rzecznym i bazaltem.

Przeprowadzka z 50L (CW) na 300L(CW).
50 musi zostać na chodzie mam dodatkowy filtr wewnętrzny aby ryby (Ramireski, Sterby, bystrzyki, red cherry, glonojad) na końcu przenieść do dużego. W dużym z nowych spraw będą nowe korzenie skały ew. lignit jeśli gdzieś znajdę oraz na 3/4 powierzchni używane podłoże od jednego z forumowiczów :wink: .

Oświetlenie startowe będą Led-y aby test na roślinach zrobić. Później dojdzie ew. 2x54w i 2x 30w, albo 1x54w i 2x 30w Jak pokrywę przerobię - muszę ją podnieść trochę( dołożyc szkła na bokach albo ustawić na gęstych podporach aby długie świetlówki się zmieściły 1150cm do Wromaka( też od forumowicza :wink: )

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Przeprowadzka do nowego akwarium - co można, a czego nie ?

#2

Post autor: don_Vall »

Ja tydzień temu robiłem przeprowadzkę z 126 na 300. Zlałem max wody i podłoże przepłukałem lekko w starej wodzie. Po zalaniu nowego rybki poszły od razu i nie zaobserwowałem jakichkolwiek problemów.
Ze względu na małą ilość "pracującego" podłoża u Ciebie dobrze by było gdyby nowe akwarium dojrzało a stare funkcjonowało cały czas ze starym filtrem lub z jakimś mniejszym (np kaskada). Na pewno stare podłoże przyspieszy "dojrzewanie" akwarium ale jak zabierzesz całe z istniejącego to w nim zlikwidujesz cykl azotowy. Krótki czas filtr da radę ale miesiąca nie wytrzyma (cykl)
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przeprowadzka do nowego akwarium - co można, a czego nie ?

#3

Post autor: Lech-u »

Poczytaj ten wątek. Tam było mówione jak przenieść zawartość akwarium:
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t ... in#p187534" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Przeprowadzka do nowego akwarium - co można, a czego nie ?

#4

Post autor: Sparti666 »

Lech-u,
Wszystko fajnie tylko ja dokładam w nowe szkło sporo innego podłoża które nie wiadomo jak się zachowa i sporo drewna preparowanego w warunkach domowych.
Jeśli bym usunął wszystko ze starego akwa i później zostawił tam ryby w starej wodzie w czystym szkle z korzeniem i ew jakimiś roślinkami bez podłoza to długo wytrzymają ?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21848
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przeprowadzka do nowego akwarium - co można, a czego nie ?

#5

Post autor: Lech-u »

Sparti666 pisze:później zostawił tam ryby w starej wodzie w czystym szkle z korzeniem i ew jakimiś roślinkami bez podłoza to długo wytrzymają ?
A filtracja będzie?

Jeśli tak, to wytrzymają tyle co normalnie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Przeprowadzka do nowego akwarium - co można, a czego nie ?

#6

Post autor: Sparti666 »

Lech-u,
Sparti666 pisze:50 musi zostać na chodzie mam dodatkowy filtr wewnętrzny aby ryby (Ramireski, Sterby, bystrzyki, red cherry, glonojad) na końcu przenieść do dużego.
-- Pt lis 21, 2014 3:07 pm --

Ok to mam już powoli plan przeprowadzki w głowie.
Pozostaje jeszcze zapytać co jaki czas robić badanie wody, i czy nowe korzenie nie zaczną gnić...
Na jakie parametry z początku zwracać uwagę aby się nie zaglonić z taką wodą z poprzedniego akwa ?
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Przeprowadzka do nowego akwarium - co można, a czego nie ?

#7

Post autor: Sparti666 »

Nadejszla wiekopomna chwila.
Filtr ze starego akwarium podłączę pod nowe.
Obrazek
Korzenie rzucone dla ogarnięcia proporcji i pobudzenia wyobraźni.
Awatar użytkownika

Autor
Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Przeprowadzka do nowego akwarium - co można, a czego nie ?

#8

Post autor: Sparti666 »

Udało się po części zalać Obrazek
Ryby i CR czują się świetnie po nocy
ODPOWIEDZ