[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

Tu możesz pochwalić się zdjęciami ryb, roślin i aranżacjami akwarium.
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#1

Post autor: Limak86 »

Witam :)

Przyszedł czas bym zaprezentował swoją małą Tanganikę.
Zbiornik zalany 30 września, więc dopiero rozpoczął się jego okres dojrzewania.

Opis zbiornika:
Wymiary: 100x40x40 cm czyli standardowe 160l.
Oświetlenie: 2x 30W standardowa T8 6500K; 2x 39W T5 (1x grolux + 1x daylight).
[Taki zestaw jest w pokrywie, jednak tutaj planuję stosować tylko 2x30W, częściowo zakryte folią.]
Filtracja: kubełkowy JBL Cristal Profi e900 (ceramika + żwir koralowy).
Napowietrzanie: brak - powinna wystarczyć deszczownica w filtrze.
Ogrzewanie: 50W "noname".
Nawożenie i CO2: tylko kulki gliniano-torfowe pod nurzańca.
Podłoże: piasek kwarcowy ("do piaskownic" :) )
Rośliny: nurzaniec, rogatek sztywny, microsorium pteropus windelov.
Dekoracje: serpentynit, muszle winniczka (60 sztuk).

Planowana obsada:
- Neolamprologus multifasciatus - 2+4
- Neolamprologus caudopunctatus Kapampa - docelowo 1+1 (albo dobrana para albo 4-5 sztuk młodych)
- Julidochromis ornatus - docelowo 1+1 (4-5 sztuk młodych)

Kilka fotek cykniętych 3 dni po zalaniu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czekam na wszelkie porady, opinie i krytykę - z góry dziękuję :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#2

Post autor: Vanilka »

Ale super klimacik! Mrocznie się zapowiada ;] ale ja bym chyba ciut więcej światła jednak dała :P
ale ja ślepa jestem to wiesz ;)
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#3

Post autor: saintpaulia »

Fajnie.
Rysica, muszlowce jakos specjalnie za solarium nie przepadają.
Jedyne co mi się nie podoba, to ten mur odgradzajacy rewiry. Ale to Tobie musi się podobać. Uważałabym z tymi kulkami, jesli to takie łatwo rozpadające się, to będzie kłopot, gdy muszlowce się do nich dokopią.
Czy to nie za dużo planowanych gatunków na tę powierzchnię dna?
Super wykorzystałe grę światłocienia, oraz strukturę serpentynitu.
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#4

Post autor: Limak86 »

Witam,

Dziękuje za Wasze opinie :)
Jak już wspomniano muszlowce dużego światła nie lubią. W rzeczywistości światła jest nieco więcej niż widać na fotkach - to raz. A dwa, że dopiero testuje różne ustawienia. Świetlówki są częściowo zasłonięte folią, można ją więc spokojnie przesuwać dostając różne kombinacje światła i cienia :)
saintpaulia pisze:Jedyne co mi się nie podoba, to ten mur odgradzajacy rewiry. Ale to Tobie musi się podobać. Uważałabym z tymi kulkami, jesli to takie łatwo rozpadające się, to będzie kłopot, gdy muszlowce się do nich dokopią.
Czy to nie za dużo planowanych gatunków na tę powierzchnię dna?
Super wykorzystałe grę światłocienia, oraz strukturę serpentynitu.
Szczerze to właśnie na tych podziałach rewirów kamieniami mi szczególnie zależało, gdzieś to widziałem i mi się spodobało.
Z kulkami zwrócę uwagę (już mi na innym forum o tym wspomniano), jakby co to je usunę.
Co do planowanej obsady, to była poparta sporym wywiadem w literaturze i konsultowana na forum tanganickim. Multifasciatusy zajmą większość dna, Caudo są fakultatywne i mniej trzymają się dna i muszli a często ożywiają środkową strefę co w tandze jest ważne ;) A naskalniki trzymają się skał i grot (w tym "gruzowisku" po prawej jest zrobiona spora grota gdzie docelowa para będzie mogła składać ikrę itd :) Tak więc wydaje się że żaden gatunek drugiemu nie wejdzie w drogę - tym bardziej ze względu na tak wyraźne podziały terenu tymi kamieniami właśnie ;)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#5

Post autor: saintpaulia »

Bardzo ciekawa jestem rozwoju tego akwarium. Ja bałam się dawać kamienie multikom, bo one mi takie szalone kopanie organizowały, że bałam się o szkło. Może to i dobrze, dać kilka gatunków. Inaczej przyrost naturalny jest ogromny. Powodzenia.
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#6

Post autor: Limak86 »

Też się bałem o szkło, dlatego wszystko stoi na piance i jest poklejone silikonem akwarystycznym tak, że nie ma możliwości żeby kopiąc coś przewróciły albo żeby jakiś kamień spadł lub się osunął :)
W teorii i w praktyce niektórych wychodzi, że w podobnych układach gatunki wzajemnie się "regulują", zwłaszcza mega-płodne Multiki powinny być trzymane w ryzach :)
Też jestem ciekaw jak mi to wyjdzie (na pewno aktualizacje będą dość regularne ;) ). Nie jestem sadystą - jeśli któremuś gatunkowi nie będzie tu dobrze to go oddam i zostanę przy dwóch.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#7

Post autor: Vanilka »

saintpaulia pisze:Rysica, muszlowce jakos specjalnie za solarium nie przepadają.
Limak86 pisze:Jak już wspomniano muszlowce dużego światła nie lubią.
Wiem, dlatego powiedziałam "ciut więcej" ;)
ale jak Limak mówi, że to na zdjęciach tak wyszło i jest jaśniej trochę w realu to o to mi chodziło ;) o to "ciut" ;)
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#8

Post autor: Limak86 »

Witam ponownie :)

Minął 3 tydzień funkcjonowania zbiornika – od tygodnia parametry już stabilne (no może tylko GH nieco spadło – będę to monitorował) więc postanowiłem wprowadzić obsadę.
pH 7,6
GH w zakresie 14-20 ale bliżej 14 (na początku było bliżej 20)
KH kolo 10
NO2 0
NO3 10

Jak nietrudno się było domyśleć ryby rozlokowały się w akwarium inaczej niż to sobie zaplanowałem tworząc aranżację ale może to się jeszcze zmieni. Muszę chyba rozwiercić otwory w deszczownicy i zmniejszyć tym samym ciśnienie wody bo może prąd jaki się robi po odbiciu od przeciwległej do deszczownicy szyby zniechęca ryby do zasiedlenia całej prawej strony akwarium (czyli tej z wysoką kupą skałek) – widzę po nurzańcu że ostro tam „wieje” ;)

Ale wróćmy do sedna – obsada :D
Sprawa wygląda na dzień dzisiejszy tak (czyli 2 doby od wpuszczenia):
1. Neolamprologus multifasciatus – w sklepie celowaliśmy w układ 2+4 i patrząc na zachowanie osobników prawdopodobnie się udało.
Są 2 samce – jeden większy drugi ciut mniejszy. Przez pierwsze godziny się szarpały i ganiały ale teraz są zgodne i razem patrolują teren. 4 samiczki rozlokowały się w środkowej części akwarium ale we wszystkich 3 muszlowiskach (2 większe w środku i po jednej mniejszej w obu skrajnych muszlowiskach). No i już zaczęło się kopanie – uwielbiam to! :D
2. Neolamprologus caudopunctatus Kapampa – wraz z forumowiczem od którego je kupiłem celowaliśmy w układ 2+2 (+1 samiczkę dostałem w gratisie) – docelowo zostanie 1+1 dobrana para. Początkowo pływały razem w 5 po całym akwarium. W 2 dobie największy osobnik (samiec?) wraz z drugim nieco mniejszym (samiczka?) zaczęli pilnować 3 muszli w lewym muszlowisku – czyżby już się dobrali tak szybko?? Pozostałe 3 Caudo (mniejsze) pływają głównie przy przedniej szybie i zwiedzają teren.
3. Julidochromis ornatus – chciałem układ 2+2 lub 1+3 (docelowo oczywiście 1+1 dobrana para), ale tutaj kompletnie nie dało się nic poznać po wyglądzie czy zachowaniu w baniaku sklepowym. Generalnie największy osobnik rozstawiał pozostałą 3 po kątach już w torebce, więc to może samiec? Po 2 dobach ten największy wraz z jednym mniejszym pływają wokół skałek w lewym rogu i odganiają resztę (czyżby i tutaj już para??), pozostałe 2 mniejsze kręcą się po całym akwa – głównie przy przedniej szybie.

Jak więc widać całe życie toczy się w lewej i środkowej części akwarium ale może modyfikacja deszczownicy to zmieni jeszcze.
Cały prawie weekend spędziłem przed akwarium – pełna fascynacja :P
Nawet moja 6 miesięczna córeczka (którą nudzi wszystko po 5 minutach) posadzona przed szybą wpatrywała się w ryby przez pół godziny :P
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#9

Post autor: Limak86 »

Życie tętni w baniaku jak szalone :D

- Multiki dbają żebym codziennie po powrocie z pracy oglądał inny krajobraz :) Stworzyły się dwa haremiki 1+2 sąsiadujące ze sobą (muszlowisko środkowe i prawe) - samce czasem harmonijnie współgrają a czasem pod wieczór potrafią się zewrzeć pyskami, charakterne rybki z nich :)

- Wśród Caudopunctatusów lekkie zmiany w sferze uczuciowej ( :P ) - dwa średniej wielości osobniki (jak sądzę samiczki) obrały rewiry w muszlach na przeciwległych skrajach akwarium, największy osobnik (jak sądzę samiec) pływa to do jednej to do drugiej i nie jest przez nie przeganiany póki co. 2 pozostałe, najmniejsze caudo pływają przy szybie i nie obierają rewirów, są przeganiane przez te 3 większe wspomniane wcześniej.

- U naskalników bez zmian - jedna (samiczka?) pilnuje lewych skał, największy osobnik zwiedza całe akwa i czasem wpada do tej pilnującej ;) Pozostałe 2 sztuki nie obierają rewirów i pływają przy szybkie wraz ze wspomnianymi 2 caudo.

Pytanie brzmi: czy odławiać już te 2 "bezdomne" naskalniki i caudo czy to dużo za wcześnie i trzeba dać czas bo jeszcze relacje mogą się pozmieniać??

PS. Wieczorem mogę wrzucić fotki jeśli Was to interesuje ;)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#10

Post autor: Lech-u »

Limak86 pisze:Pytanie brzmi: czy odławiać już te 2 "bezdomne" naskalniki i caudo czy to dużo za wcześnie i trzeba dać czas bo jeszcze relacje mogą się pozmieniać??
Ja bym poczekał. Hierarchia będzie się zmieniała co jakiś czas. Więc na razie trochę za wcześnie na takie zmiany.

Przy okazji pytanie: jak się mają te rośliny, które widać w pierwszym poście?
Są jeszcze, czy już w strzępach?
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#11

Post autor: Limak86 »

Lech-u pisze:Przy okazji pytanie: jak się mają te rośliny, które widać w pierwszym poście?
Są jeszcze, czy już w strzępach?
Rośliny mają się bardzo dobrze.
Rogatek rośnie koło 3-4 cm na tydzień, już go przycinałem bo się kładł na tafli. Wada rogatka to jego pierzasta budowa i czasem łapie trochę farfocli z wody więc trzeba przy cotygodniowej podmianie go trochę "otrzepywać" :)
Nurzaniec już się przyjął bo ostro puszcza nowe liście.
Microsorium na razie nie wykazuje specjalnego wzrostu, natomiast nabrało intensywnej barwy i produkuje jakieś takie rozmnóżki czy jak to się tam nazywa (tzn. na końcach niektórych liści takie małe kopie samej siebie które po jakimś czasie się odczepiają).
Światło już osiągnęło 10h świecenia (12-22) + 1h (22-23) światła zmierzchowego, oczywiście niczym nie nawożę.
Weszły jakieś lekkie okrzemki ale już się cofają więc pewnie niebawem znikną.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#12

Post autor: saintpaulia »

Ftoki koniecznie.
Jeszcze nie odławiaj, ale obserwuj, żeby w razie czego nie zostały zatłuczone przez włascicieli rewirów.
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#13

Post autor: Limak86 »

saintpaulia pisze:Fotki koniecznie.
Jak obiecałem wrzucam fotki :)
Jedne są widne, inne ciemne - generalnie kombinuję z ustawieniami aparatu bo nie mam doświadczeń z fotografowaniem tak słabo oświetlanego akwarium ;)

- Widok całości
Obrazek

- Neolamprologus multifasciatus
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- Neolamprologus caudopunctatus Kapampa
Obrazek
Obrazek

- Julidochromis ornatus
Obrazek
Obrazek
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#14

Post autor: Vanilka »

Bardzo ładnie!!! Super klimat a mieszkańcy prezentują się super!!!
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#15

Post autor: Limak86 »

Rysica pisze:Bardzo ładnie!!! Super klimat a mieszkańcy prezentują się super!!!
Bardzo dziękuję za miłe słowa :D
Mieszkańcy jak to w "małej" tanganice nie są tak okazali w barwach jak inne biotopy, jednak mają jakiś tajemniczy urok... no i te niesamowite zachowania i nadaktywność... nic tylko siedzieć i obserwować ;)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#16

Post autor: Limak86 »

Minęło 10 dni od ostatniego mojego wpisu. W akwarium generalnie "jakoś leci" ;)
Jedyne co mnie zasmuciło to strata jednego Julidochromisa (jeden z tych bez-rewirowych) - przez 2-3 dni był jakby lekko bardziej blady od reszty ale poza tym wszystko było ok, wyjechałem na weekend a po powrocie już go nie znalazłem - ani żywego ani trupka - przepadł (dziwna sprawa, pewnie padł gdzieś w szczelinie ??).
Pozostałe 3 nabierają fajnych barw, brzuszki im żółkną. Znalazły sobie jakieś miejsce, dwa zajmują lepsze, większe skały po przeciwległych bokach a jeden z braku dobrego miejsca chowa się pod rogatkiem zaraz przy przedniej szybie - szkoda mi go, więc kolejne skałki schną już po klejeniu i w ten róg przedni pójdzie mała ścianka ze skał żeby miał swój kąt i był oddzielony od rewiru samicy Caudo.
A z przyjemniejszych rzeczy doczekałem się pierwszego tarła! :D Jedna z samiczek Multików wyprowadziła wczoraj 3-4 (może więcej) przecinki po 3mm każdy. Nie zależy mi na jakimś specjalnym powiększaniu koloni więc nie będę ich chyba dokarmiał w żaden sposób, pozostawię naturze czy coś przeżyje czy nie.
Ale fajnie, że się pojawiły bo to znaczy, że rybki się zaklimatyzowały już :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#17

Post autor: saintpaulia »

Fajnie, że wszystko się rozwija. Oczywiscie żal tej straconej rybki, ale tak to w Tandze bywa. Chyba poszukałabym na Twoim miejscu nowego domu, dla tego odosobnionego rybka.

Multiki zaskakuja swoją płodnoscia i ogólną szybkoscią aklimatyzacji. Maluchy zapewne spokojnie się odchowają, u mnie nie dostawały nic poza tym, co rodzice i kolonia rosła.
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#18

Post autor: Limak86 »

saintpaulia pisze:Fajnie, że wszystko się rozwija. Oczywiscie żal tej straconej rybki, ale tak to w Tandze bywa. Chyba poszukałabym na Twoim miejscu nowego domu, dla tego odosobnionego rybka.

Multiki zaskakuja swoją płodnoscia i ogólną szybkoscią aklimatyzacji. Maluchy zapewne spokojnie się odchowają, u mnie nie dostawały nic poza tym, co rodzice i kolonia rosła.
Strata tego Julido chyba nie była winą agresji, bo obserwując je widzę, że poza stroszeniem i odgonieniem od swojego rewiru nic się między nimi nie działo. Poza tym te zbledniecie na kilka dni przed zniknięciem sugeruje mi że może to kwestia jakiejś przypadłości... sam nie wiem. Póki co dołożę skałki w miejscu gdzie lubi siedzieć dając temu naskalnikowi jakieś osłonięte lokum, jak to nie pomoże to wróci do sklepu. Nie dobrała mi się jeszcze parka naskalników dlatego odciągam odłów tego jednego bo może to on stworzy parkę z którymś okupującym większe skałki.

O płodności Multików trochę czytałem, dlatego też w akwarium są też Caudo i naskalniki - w teorii powinny nieco ograniczać przyrost populacji :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#19

Post autor: saintpaulia »

Kusi mnie powrót do Tangi.
Co do multików to tez przy mnie nie dochodziło do większych aktów agresji, natomiast widziałam które ryby sa na tyle zastraszone, że potem było źle. Ale to tak, tylko dzielę się wrażeniami i nie odnoszę tego do twojego akwarium.
Inspirujące są Twoje wpisy. Chyba czeka mnie szykowanie nowego baniaczka.
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#20

Post autor: Limak86 »

Wróciłem po długim weekendzie do domu i coś się tam w baniaczku dzieje ;)
- Roślinki ładnie się rozrastają chociaż nie w jakimś zastraszającym tempie. Ale nie musi być szybko, byle nie marniały :)
- Przecinki z tarła Multików podrosły, mają już jakieś 5-6mm i pływają sobie coraz odważniej. Naliczyłem ich ze 4 póki co.
- Z nowości to po powrocie oczom moim ukazał się narybek Caudo :D Jedna z samiczek wyprowadziła ok 12-13 (może więcej) małych przecinków po 3mm z wielkimi oczami - śmiesznie wyglądają :P Wraz z dumnym tatusiem bronią rewiru (co nie przeszkadza samcowi wyskoczyć co jakiś czas do drugiej samiczki :cool: ).
- Julido na razie każdy z 3 ma swoje skałki i w żaden sposób się nie parują póki co, ale patrząc na ich wielkość (ok 5 cm) to są pewnie młode i jeszcze niedojrzałe - no chyba że trafiłem 3 sztuki tej samej płci (nie wiem jak to u nich rozróżnić) ??

Teraz prosiłbym o drobne rady co do układu sił:
1) Multików miało być 2+4, jednak jedna z samiczek zaczyna mi wyglądać na samca (wyraźnie ciemniejszy od pozostałych) i zaczyna porzucać muszlę i pływać wyżej z 2 pozostałymi. Układ 3+3 chyba nie byłby dobry, 3 samiec to już byłby tłok, co sądzicie - oddać go??
2) U Caudo układ jest taki: haremik 1+2 + dodatkowo 2 osobniki mniejsze o nieokreślonej dotąd płci, które nadal pływają bez wybranego rewiru i są odganiane (mało agresywnie ale jednak) przez wszystkich innych lokatorów - chyba szybko są do oddania?
Ale drugie pytanie czy zostawić 1+2 haremik czy jedną z samic (tę która jeszcze nie przechodziła tarła) też oddać bo Caudo to chyba jednak w układzie 1+1 w tym litrażu powinny zostać - co radzicie??

PS. Chętnie bym się pochwalił i zrobił fotki narybku ale niestety mam chyba za słaby do tego aparat :(
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#21

Post autor: Vanilka »

Limak, jak Ty z Pruszkowa, to mogę Ci trochę pofocić :) chętnie bym zobaczyła tangankę :D i ciekawa jestem jak się mój aparat sprawdzi. szkoda, że nie mam obiektywu makro na przecinki ;) co Ty na to?
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#22

Post autor: Limak86 »

Rysica pisze:Limak, jak Ty z Pruszkowa, to mogę Ci trochę pofocić :) chętnie bym zobaczyła tangankę :D i ciekawa jestem jak się mój aparat sprawdzi. szkoda, że nie mam obiektywu makro na przecinki ;) co Ty na to?
Niezły pomysł, będę pamiętał :)

Udało mi się dziś co nieco pocykać jednak - szału nie ma ale przecinki jakoś tam zobaczyć można (mają dopiero 3mm ;) )

- Caudopunctatus - mamusia pilnuje swoich maleństw
Obrazek

- Dumny tatuś w barwach bojowo - godowych
Obrazek

- Rodzice patrolują obrzeża rewiru
Obrazek

- Mamusia odstrasza intruza
Obrazek

- I na deser Julidochromis - bo ładnie akurat zapozował :P
Obrazek
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#23

Post autor: Vanilka »

Fajne fotki a przecinki superowe :D
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#24

Post autor: tkmsledz »

Mam pytanie ile kg piachu ci poszło na akwarium i ile cm wyszło piachu ?
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#25

Post autor: Limak86 »

Rysica pisze:Fajne fotki a przecinki superowe :D
Hehe, bardzo dziękuję w imieniu przecinków :D
tkmsledz pisze:Mam pytanie ile kg piachu ci poszło na akwarium i ile cm wyszło piachu ?
Z tego co pamiętam poszedł praktycznie cały worek 20 kg a warstwa była ok 4cm. Nie wiem do czego Ci ta informacja dokładnie więc jeszcze dodam że stosunkowo sporo skałek siedzi w piachu, one trochę zajęły miejsca, sam piach pewnie ledwo przekroczyłby 3cm.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#26

Post autor: tkmsledz »

No bo sam mam i wydaje mi się ze za mało jest bo mam 1,5 może 2 cm i nie wiem czy więcej sypać czy zostawić
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: [160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#27

Post autor: Limak86 »

tkmsledz pisze:No bo sam mam i wydaje mi się ze za mało jest bo mam 1,5 może 2 cm i nie wiem czy więcej sypać czy zostawić
Wszystko zależy czy masz ryby kopiące i ile masz roślin (ilość korzeni w podłożu). Wydaje mi się że jednak te 3-4 cm warto mieć, więcej już chyba też bez sensu. Większość ludzi ma chyba koło 3-4 właśnie, ale to zależy od potrzeb (jak nie widzisz u siebie potrzeby to szkoda roboty :) ).
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#28

Post autor: fajerka »

Ten wątek będzie natchnieniem dla mojej projektowanej 200l małej Tanganiki. Piekne akwarium.
Come back :oklaski:
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#29

Post autor: Limak86 »

fajerka pisze: Ten wątek będzie natchnieniem dla mojej projektowanej 200l małej Tanganiki. Piekne akwarium.
Bardzo miło mi to słyszeć, chociaż obecnie sporo się w wyglądzie zbiornika zmieniło, początkowa "aranżacja" nie przeszła testów praktycznych :)
Dodałem więcej konstrukcji skalnych po obu stronach a miejsce słabych roślin zajęły bardziej odporne i cieniolubne anubiasy.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

[160L] Mała, zielona Tanganika by Limak.

#30

Post autor: rupert »

No to czekamy na fotki :)
ODPOWIEDZ