Długie nitki

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Długie nitki

#1

Post autor: inerkoma »

Witam tak jak w temacie. Po dwóch dniach po przycince pojawiły się długie nitki (głównie na Hygorphili Sessiflora), ciągle sie tam mnożą i rozłażą na inne rośliny. Zatrudniłem cały oddział krewetek RC i Kosiarek i ciągle masakra.

Mój zbiornik:

1. Wymiary, litraż i wiek akwarium.
Akwarium 126l – wymiary standardowe 80x35x45. Zbiornik wystartował 15 marca 2014 roku

2. Oświetlenie:
Standardowa Pokrywa WROMAK wyklejona od wczoraj folią z odbłyśnikiem, 2x24W Sylvania Aquastar 10000k (T5), 1x24W Sylvania Grolux 8500k (T5), 2x18W Radium Spectralux Daylight 865 6500k (T8)

- czas oświetlania akwarium
Oświetleniem sterują dwa programatory w następujący sposób:
Od 12:00 do 22:00 – 36W 6500k T8
Od 13:00 do 21:00 – 72W 2x10000k i 8700k
Do akwarium zwłaszcza rano (pod kątem) docierają promienie słoneczne od wschodniej strony.
Rodzaj zastosowanego podłoża:

Zbiornik prowadzony na ziemi. 4 cm zdemineralizowanej ziemi wymieszanej z keramzytem do tego na całej powierzchni kulki gliniano torfowe w odstępach co 5 cm, na 8 cm czarnego bazaltu o granulacji 2 – 4mm

3. Nawożenie
Aktualnie tylko Co2 z bimbrowni, Carbo w płynie i żelazo.

4. Parametry fizyko-chemiczne wody w akwarium i wody na podmianę:
- nazwa i rodzaj używanych testów (np. JBL - kropelkowe) - brak
- temperatura – 24 stopnie, w dzień od oświetlenia nawet do 28 stopni
- KH, GH, pH - nieznane
- NO3, PO4, Fe – nieznane

5. Obsada roślinna (gatunek, wielkość i ilość roślin)
Z tych które pamiętam:
1. Echinodorus tenellus
2. Moczarka Argentyńska
3. Rogatek
4. Mech Jawajski
5. Willow Moss
6. Microsorium pteropus
7. Lotos Tygrysi
8. Rotala red
9. Ludwigia Repens
10. Żabienica Amazońska (mam jeszcze jakąś mniejszą odmianę ale niestety nie znam dokładnej nazwy)
11. Nadwódka Trójkwiatowa
12. Nurzańce
13. Cryptocoryne wendtii Brown
14. Limnophila sessiflora
15. Anubias niski
16. Duży Heniek (raczej na wymarciu)
17. Wywłócznik Rdzawy
18. Limnobium spongina
19. Bacopa Drobnolistna
20. Alternanthera reineckii
21. Anubias (ten teraz już – na pierwszym planie – nie znam odmiany)
22. Heteranthera zosterifolia (chyba)
23. Pisia

Jest jeszcze kilka roślin ale niestety nie pamiętam nazw, trochę też pomieszałem polskie nazwy z łacińskimi ale wynika to z tego, że tak je zapamiętałem.

6. Obsada zwierzęca
20 sztuk dorosłych – Zmienniak Plamisty (do oddania)
6 sztuk - Zbrojnik Niebieski
3 sztiki - Zbrojnik niebieski - albinos
2 sztuki – Pielęgniczka Ramireza
12 sztuk - Anentome Helena
około 45 sztuk – Krewetka Red Cherry
15 sztuk - Neon Inessa
5 sztuk - Grubowarg Syjamski
Ostatnio wpuściłem nieokreśloną ilość Świderków bardziej jako pokarm dla Helen niż do drenażu podłoża.

7. Filtracja
Aquael Turbo 1000 z ceramiką (na razie jedyna filtracja – tylko taki z racji pomysłu prowadzenia zbiornika typu LT) – tu nastapi zmiana na Hagen AquaClear 70 i/lub
JBL E901/Unimax 250/HW 302 (dopiero za jakiś czas – media jakie planuje w nim mieć to lawa wulkaniczna oraz bioceramika plus prefiltr na wlocie – ewentualnie w jednym z koszy dodatkowo gąbka o grubej gradacji)

8. Opieka sprawowana nad akwa
Podmiana w ilości około 30% co tydzień razem z odmulaniem. Filtr czyszczony co dwa tygodnie oczywiście w wodzie z akwarium. W filtrze czyszczę tylko gąbkę i głowicę. Pojemnika z ceramiką nie ruszam. . Ryby dostają Tropical Vitabin w pastylkach, Tropical Green Algae Wafers od czasu do czasu Szklarkę, Rozwielitka mrożona.

Poniżej link do akwa:
Obrazek


Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Długie nitki

#2

Post autor: mimag »

Stawiam na zachwiany stosunek N:P ale bez zrobienia testów nic nie wiadomo.
Skoro nie lejesz innych soli to proponuje nie przesadzać z ilością żelaza.
Czyszczenie filtra co 2 tygodnie to dosyć często. Czy to bardzo konieczne? Az tak mocno spada jego wydajność po 2 tygodniach? Jeśli nie, nie czyść go tak często.
Masz bardzo dużo światła wiec wskazane by było kompleksowo nawozić zbiornik w pełnym zakresie.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Długie nitki

#3

Post autor: inerkoma »

Dzięki za odpowiedź. Podejrzewam, że z potasem coś może być nie tak (ale tak jak napisałeś bez testów można tylko gdybać) ponieważ na liściach robią się dziury. Czy możesz polecić jakąś dobrą linię nawozów? Jakiś konkretny rodzaj? Aktualnie lałem Carbo i Ferro Aqua Art. Wiem, że są inne, które najlepiej zastosować, żeby nie przesadzić i w jakich dawkach to dać?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Długie nitki

#4

Post autor: mimag »

Skoro sa dziury w lisciach to jak najbardziej moze byc brak potasu. Problem w tym ze Ty nie podajesz wogole potasu, magnezu, fosforu i azotu. Ja stosuje sole, ktore wychodza najtaniej kilka złoty ale trzeba sie pobawic w ustalenie dawek indywidualnie po swoj zbiornik, musial bys wtedy sie zaglebic w tematyke soli bez tego nie warto probowac bo wyjdzie wiecej krzywdy niz pozytku.
Jesli gotowce to kazda firma bedzie ok moze byc AA lub easylife wazne abys zaczal od malych dawek i powoli podnosił. Zanim cos wlejesz dokladnie przelicz ilosci.
Ja podaje 1,5ppm po4, 8ppm no3, 14ppm K i 14ppm Mg. Ale wylicz mniejsze dawki i powoli podnos mierzac parametry. Bierz pod uwage jak podmieniasz wode ja daje 1:1 ro:kran.
Zanim cokolwiek wlejesz zmierz parametry bo byc moze masz czegos wysoki stan i bedzie lipa jak jeszcze dolozysz od siebie ten sam skladnik.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Długie nitki

#5

Post autor: inerkoma »

Rozumiem. Swego czasu używałem przez krótki okres soli już gotowych rozrobionych (by Hunter Blue-Line) ale miałem wrażenie, że nic się nie dzieje po tym a dziury w liściach dalej były. Czuje że bez testów dalej nie pójdzie (a miało być tak pięknie i bezproblemowo - zbiornik miał być LT )
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Długie nitki

#6

Post autor: mimag »

108W swiatla w 126L to mial byc LT???? przyjmuje to jako żart.
Przy takim swietle nawozenie to obowiazek w innym wypadku proszenie sie o glony i strata energii i pieniedzy.
inerkoma pisze:Swego czasu używałem przez krótki okres soli już gotowych rozrobionych (by Hunter Blue-Line)
a znales ich stezenie? widziales czego ile podajesz?
inerkoma pisze: Czuje że bez testów dalej nie pójdzie
test na K sobie daruj, z tego co wszyscy pisza jego dokladnosc jest watpliwa.
Test na po4 i no3 wg mnie przy akwa roslinnym to podstawa, tym bardziej jak widisz ze cos sie zaczyna dziac.
Pilnuj aby nie podawac wiecej niz 0,5ppm tyg zelaza. A dopoki inne parametry nie beda znane i w normie zaprzestal bym podawania zelaza.
Zastanow sie co chcesz uzyskac w bance i nastaw sie albo na LT wtedy swiatlo 0,5W/L i bez nawozenia lecz tylko rosliny łatwe i malowymagajace, lub roslinniak wtedy kompleksowe nawozenie, co2 z butli bo z bimbrowni malo jest gazu i dodatkowo raz masz go wiecej w wodzie raz mniej wiec bedzie ciezko ustalic poprawne dawki nawozow.
Pamietaj podawaj nawozy od malych dawek np 1/4 docelowej i powoli podnos.
Na pewno potrzeba tez mikro ktorego tez nie podawales.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Długie nitki

#7

Post autor: inerkoma »

Te 108W pojawiło się później. Na początku miałem standardowe z pokrywy. Zdecydowałem się zwiększyć ponieważ nie mogłem ogarnąć okrzemek. Teraz z kolei zastanawiam się czy nie zmniejszyć oświetlenia i dać belkę 3x24W T5 i zrezygnować z pokrywy. Było by jakieś 0,57 W na litr - ciekawe tylko czy Lotos dałby radę przy takim świetle.

-- Śr lip 23, 2014 6:20 am --

Mimag dzięki za rady i ogólne ukierunkowanie. W najbliższym czasie zakupię JBL TEST COMBI SET + test PO4 (te chyba są najlepsze) i wymienię jedną Sylvania Aquastar 10000k na OSRAM LUMILUX T5 24W. w tym zestawie 3x24W. Zobaczę co będzie się dziać jak zmniejszę oświetlenie ze 108W do 72W czyli na jakiś czas wyłączę 36W T8. Z belki na razie muszę zrezygnować - fundusze, a poza tym przy tej pokrywie można jeszcze coś tam podziałać ze zmianami oświetlenia (np. wymianka 2x18W na 2x28W). Na innym konkurencyjnym forum znalazłem też info skąd się bierze ta zielona wata jak u mnie. Podają takie przyczyny: "stara woda" - u mnie raczej nie koniecznie (co tydzień wymianka 30%), przenawożenie żelazem - i tutaj może tak być (teraz odstawiłem), zbyt mocne oświetlenie (zmniejszyłem po przez wyłączenie T8 - wkrótce wymiana jednej e świetlówek), niedobór CO2 - generalnie też może być to przyczyną. Oczywiście pewnie problem jest dość złożony i wszystkie elementy, które wymieniłeś powyżej współgrają z tym co napisałem. Zrobię testy i zobaczymy co wyjdzie. Napiszę jak uda mi się to zrealizować.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Długie nitki

#8

Post autor: mimag »

Nie ma za co. Przelicz koszty zakupu calej walizki, na razie wystarczy CI test na po4 i no3. Ewentualnie staly test co2 ktory jednoczesnie pokazuje poziom ph. Jesli robisz stale takie same podmianki popros kogos w okolicy aby wykonal CI test na KH.
Jesli Twoim peoblemem sa wylacznie nitki mozesz zrobic podmiane 50% i odstawic calkowicie zelazo i poczekac. Jesli powodem byla kumulacja zelaza nitki powinny za kilka tygodni zniknac.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ