Kupno glonojada

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ

Autor
marcl14
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt wrz 04, 2012 5:31 pm
Telefon: 660740563
Lokalizacja:

Kupno glonojada

#1

Post autor: marcl14 »

Witam, mam akwarium 100l, stosuję nadfiltrację, czyszczę szyby, podmieniam jak szalony, ale nic nie pomaga :(. Odkąd pamiętam miałem glony! Moim problemem jest nie najlepsze oświetlenie akwarium (w sumie 40W, więc z 10 brakuje). Na szybach mam brązowe okrzemki, a na moim wiecznym problemie - korzeniu jakieś mikroskopijne, zielone 'krzewinki' (nie potrafię rozpoznać). I nie bardzo wiem co robić. Stąd moje do Państwa pytanie: mam 4 welonki, czy do takiego akwarium mogę kupić glonojadka? Wiem, że to już sporo ryb, ale mimo wszystko?...
Awatar użytkownika

emil
Zapaleniec
Posty: 287
Rejestracja: czw wrz 20, 2012 1:07 pm
Telefon: 793439010
Lokalizacja:
Płeć:

Kupno glonojada

#2

Post autor: emil »

Musisz dokładnie opisać swój zbiornik, jakie podłoże, oświetlenie. Co to znaczy " podmieniam jak szalony" ? Musisz bardziej sprecyzować swoje pytanie.
Kluczem do sukcesu w akwarystyce jest wiedza, opanowanie, cierpliwość. Tylko wtedy uda się osiągnąć zamierzony cel.

Autor
marcl14
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt wrz 04, 2012 5:31 pm
Telefon: 660740563
Lokalizacja:

Re: Kupno glonojada

#3

Post autor: marcl14 »

Akwa 100l, głębokość 39 ckryptokorynym, filtr fizyczno-biologiczny (gąbka wewnątrz), przepływ bodaj 450l/h, podłoże żwir piach, ok 4cm, rośliny: micozorium, kryptokoryny x2, anubias x2. 4 welony, 2 lampy 20w t5. Wymieniam raz w tygodniu ok. 50%, że względu na słaby wzrost roślin stosuje nawóz zooleka. Akwa otwarte

-- So lis 24, 2012 10:38 am --

*39 cm oczywiście
Awatar użytkownika

emil
Zapaleniec
Posty: 287
Rejestracja: czw wrz 20, 2012 1:07 pm
Telefon: 793439010
Lokalizacja:
Płeć:

Kupno glonojada

#4

Post autor: emil »

Żeby nawozić mikro-makro musiał byś zacząć od dorzucenia trochę światła, następnym krokiem jest żyzne podłoże bez którego rośliny czerpiące odpowienie sładniki przez korzenie nie będą się rozwijały. Odpowiednim może być ziemia ogrodowa ( która osobiscie polecam) lub różnego rodzaju substraty, których jest bardzo wiele na rynku. Jeżeli chodzi o obsadę to z welonów bym zrezygnował ( straszne brudasy). Poczytaj trochę na forum podstawowych informacji to pomoże Ci zrozumieć na czym polega cała zabawa. Co od czego jest zależne, cykl azotowy itd. Nieda się tego opisać w kilku zdaniach musisz trochę poświęcić czasu na zapoznanie się z tym wszystkim. Cierpliwości życzę :)
Kluczem do sukcesu w akwarystyce jest wiedza, opanowanie, cierpliwość. Tylko wtedy uda się osiągnąć zamierzony cel.
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Re: Kupno glonojada

#5

Post autor: dune »

Te rosliny ktore wymieniłes to chyba wogóle wolno rosną, moze na tym polega problem, taki rogatek czy moczarka pięknie czyszczą wode i eliminują glony ale pewnie welony by je skonsumowały...
50% to duzo, moze wymieniaj dwa razy w tyg po mniej, welony faktycznie mocno brudzą
A co do twojego pytania, glony duzo lepiej objadaja krewetki, zbrojniki są leniwe i wolą tabletki
...tak mi się wydaje...

Cezy
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pt gru 11, 2009 12:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Kupno glonojada

#6

Post autor: Cezy »

Poniewaz tak zwane glonojady nie jedza glonow :)
jak sa male ich glowny pokarm to glony i inne pokarmy
ale jak sa duze to ich glony nie interesuja :)
lepiej kup Otocinclusy bo one zywia sie glonami
akwa 4x60 l ; 3x100 l ; 375 l
ryby 2x L400 ;1xL333 ;9xL66 ;12x144; 5x183
Awatar użytkownika

exhumed
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt cze 21, 2011 8:51 pm
Lokalizacja: somewhere in time
Płeć:

Re: Kupno glonojada

#7

Post autor: exhumed »

Hmmm...
expertem nie jestem, ale miałem ten sam problem - w pewnym momencie glon glona glonem poganiał, aż myślałem, że sobie dam spokój z aqua bo nic mi z tego nie wychodziło
Po rozmowie z Wodnikiem (Pan Witold ze sklepu Wodnik) troszkę zmiękczyłem wodę - zacząłem podmieniać 20l osmozy na 30l kranexu i to bardzo pomoglo. Obecnie glonków bardzo mało. Więc może tutaj lezy problem?
u mnie: pudło 200l, oświetlenie 3 x 30w, codziennie leję Fe oraz Easy Life Profito, raz w tygodniu K
BEFORE CREATION OF TIME...

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Kupno glonojada

#8

Post autor: krasnal »

exhumed pisze:codziennie leję Fe oraz Easy Life Profito, raz w tygodniu K
ekspertem nie jestem ale czy nie za dużo/często Fe
marcl14 pisze:stosuję nadfiltrację
Czy na tym polega ?
marcl14 pisze:filtr fizyczno-biologiczny (gąbka wewnątrz), przepływ bodaj 450l/h,
Do tych rybeczek
marcl14 pisze:4 welony,
masz zbyt małą/słaba filtrację :razz:

Cezy
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pt gru 11, 2009 12:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

:)

#9

Post autor: Cezy »

Marcl14 napisał(a):
stosuję nadfiltrację przy 450l/h

a ja w takim zbiorniku mam 2000l/h
to co ja mam powiedziec
tylko ze ja nie mam 4 welonow (brudaskow)
tylko 10 zbrojnikow
akwa 4x60 l ; 3x100 l ; 375 l
ryby 2x L400 ;1xL333 ;9xL66 ;12x144; 5x183
Awatar użytkownika

exhumed
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt cze 21, 2011 8:51 pm
Lokalizacja: somewhere in time
Płeć:

Re: Kupno glonojada

#10

Post autor: exhumed »

krasnal pisze:
exhumed pisze:codziennie leję Fe oraz Easy Life Profito, raz w tygodniu K
ekspertem nie jestem ale czy nie za dużo/często Fe

poziom ferrum nie przekracza 0,1 mg na lytra (co tydzien test), jak nie jest lane przez np 2 tygodnie to jest zero i się chloroza zaczyna
leje po 2 ml na dobe
BEFORE CREATION OF TIME...

Autor
marcl14
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt wrz 04, 2012 5:31 pm
Telefon: 660740563
Lokalizacja:

Kupno glonojada

#11

Post autor: marcl14 »

Welonków raczej nie wymienię, są mi potrzebne w pracy naukowej ;). Co do filtracji - aż tak?
ODPOWIEDZ