Jaki filtr masz w akwarium?

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#1

Post autor: pkucaba »

Ożywiamy dyskusje na forum. Zaczynam od filtrów.
Często stajemy przed dylematem wyboru filtra wewnętrzny, kaskada czy kubełek. Jakiej firmy?
Wpiszmy własne obserwacje odnośnie filtrów.

Obrazek


JBL Cristal Profi E 900 (pracuje od XI.2010) akwarium 126l
Zalety: cichy, dosyć spory przepływ (współpracuje z reaktorem co2)
Wady: mimo wkładów z fizeliny słabo filtruje wodę pływa mnóstwo maleńkich kawałków, czasem problematyczne zalanie wodą.
Czyszczę go gdy spada przepływ.

Obrazek
AQUAEL UNIMAX 250 (pracuje od II.2012) akwarium w tej chwili 56l lada moment ok 100l.
Zalety: cichy ale nieznacznie głośniejszy od e900 słychać terkot wirnika, w tak małym akwarium filtruje bardzo dobrze,
Wady: okropne węże mimo sztywności łatwo się zaginają.

Obrazek
HBL-501 (pracuje od X.2010) akwarium 25l
Zalety: Jak na chińczyka nie jest głośny (uwaga zależne od egzemplarza) Z dwoma rodzajami gąbki nieźle filtuje wodę
Wady: zaakceptowałem w końcu to filtr za 15 zł
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#2

Post autor: saintpaulia »

HBL-501 (pierwszy od lutego 2010, drugi od czerwca 2010) w szkiełkach 25 l.
Zalety: obie sztuki dość ciche, jako wkłady mam nitras i watę filtracyjną, woda kryształ. Jest regulacja przepływu. Stosuję prefiltr ze względu na obsadę.
Wady: Jak dotąd nie stwierdziłam.

HJ-411B Hanza Aquaristic (czerwiec 2010) w 25 l.
Zalety: dość cichy, wydajny jak na swoje rozmiary, ma deszczownicę.
Wady: Brak regulacji przepływu. Niestety przy krewetkach, czy narybku się nie sprawdza.

Tetra Tec EX 1200 i EX 700 (oba od 2005; większy zaliczył obecnie zgon)
Zalety: wydajny, dość cichy, prosty w obsłudze, z prefiltrem woda prawie klarowna.
Wady: łatwo padają wironiki, bywają problemy z zalaniem, po upływie około 3 lat oba zaczęły lekko przeciekać, co udało się zniwelować zmianą uszczelki, niestety w 2011 1200 znowu kapał, a potem zdechł. EX 700 działa dalej. Sprawdzają się przy niewielkiej obsadzie. Niezbyt wygodne kolanka wprowadzające rurę do akwarium, nie pod każdą pokrywę pasują.

Jak sprawdzę modele innych filtrów postaram się podać jeszcze jakieś obserwacje.
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#3

Post autor: MarioM »

Zewnętrzny: JBL CP250 (od stycznia 2005 do stycznia 2011) - przodek obecnego JBL e900.
Zalety: cichy, wygodne kosze, wykonanie
Wady: szybko spadający przepływ, co może być zaletą jeśli używa się go wyłącznie jako filtra biologicznego. Uszczelka pod głowicą padła po 7 latach używania. Kłopotliwe zalewanie (brak pompki). Zbyt mały jako jedyny filtr do akwarium 240 litrów z "brudasami".

Zewnętrzny: TetraEx 1200 (od 2006 do 2012).
Zalety: tani i duży. Wygodny sposób zalewania, prosta obsługa.
Wady: słabe wykonanie koszyków, trochę tandetny plastik obudowy, niewygodne kolanka zarówno do czyszczenia (kąty proste) jak i do zamocowania pod plastikowe pokrywy. Przezroczyste węże i rurki, które lubią glony. W okresie użytkowania dwukrotnie przeciekał - średnio co 3 lata pada uszczelka pod głowicą. Podczas zalewania pompką potrafi spod niej trochę przeciekać.

Kaskada: AquaEl FZN-2 (od 2008 do teraz)
Zalety: wydajny i pojemny.
Wady: delikatna budowa, dość częste (tak co 2 lata) awarie silniczka, po dłuższym okresie użytkowania przestaje być cichy i miewa problem z odpaleniem.

Wewnętrzny: AquaEl FAN 1 plus (od 2008 do 2011)
Zalety: tani, dobry jako filterek pomocniczy w dużym zbiorniku, dobry do małych (do 60l)
Wady: szybko się psują, średnio co rok mi padał.

Zewnętrzny: JBL CP500 (od maja 2006 do teraz) - przodek obecnego JBL e1500
Zalety: cichy i wydajny; wygodne kosze. Bardzo dobre wykonanie.
Wady: kłopotliwe zalewanie (brak pompki). Po 6 latach padła uszczelka pod głowicą. Po wymianie na nieoryginalną (trudno dostępna obecnie część do tego modelu) pracuje nadal.

Wewnętrzny: Eheim Aquaball (od 2011 do teraz)
Zalety: szybki i cichy, pojemne koszyki (modułowa budowa, można dokładać z czasem kolejne), ruchoma (w dowolną stronę) głowica
Wady: na razie brak
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jaki filtr masz w akwarium?

#4

Post autor: kfabisiak1 »

AquaEl, FAN Mikro Plus - wewnętrzny
Dane techniczne:
Max. pojemność akwarium: 50l – moim zdaniem 20-25l
Max. przepływ: 250l/h
Pobór mocy: 2,2W
Zalety:
Cichy, wydajny, bezawaryjny, pracuje o ile się nie mylę od wiosny 2001 roku, łatwy w użytkowaniu i czyszczeniu, energooszczędny 2,2W, tyle jest napisane na moim filtrze, nie wiem czemu u producenta obecnie jest 4W. Ze względu na niewielkie wymiary może pracować w płytkich zbiorniczkach, wg producenta 2 cm wody, u mnie często w 6 cm wody. Można dokupić do niego deszczownicę. Ma prostą regulację przepływu. Regulowany kierunek wylotu wody w zakresie ponad 180 stopni. Posiada dyfuzor napowietrzający (wężyk wraz z regulatorem - regulacja napowietrzania) powstają bąbelki powietrza na wylocie, moim zdaniem zupełnie niepotrzebne.
Wady:
Bardzo mało miejsca na gąbkę filtrującą, cena mogłaby być nieco niższa. Trzeba uważać, żeby wężyk od dyfuzora, doprowadzający powietrze, zawsze był wewnątrz zbiornika, gdyż przy zmniejszeniu się przepływu wody, (np., z powodu zanieczyszczenia gąbki, filtr zamiast zasysać powietrze przez wężyk, potrafi wypluwać przez niego wodę i można sobie nieźle zalać mieszkanko, a filtr może się spalić pracując na sucho.



AquaEl FAN 1 Plus - wewnętrzny
Dane techniczne:
Max. pojemność akwarium: 60l
Max. przepływ: 300l/h
Pobór mocy: 4,7W
Zalety:
Cichy, wydajny, bezawaryjny, pracuje tak jak w/w Mikro od wiosny 2001 roku, łatwy w użytkowaniu i czyszczeniu. Można dokupić do niego deszczownicę. Ma prostą, płynną regulację przepływu. Regulowany kierunek wylotu wody w zakresie ponad 180 stopni.
Wady:
Uwagi dotyczące dyfuzora napowietrzającego, takie same jak przy Mikro, cena mogłaby być nieco niższa.

Hagen – FLUVAL AquaClear A-6.d – kaskada.
Staruszek, już nie znalazłem tego typu w necie. Moc 5W, wydajność ok. 250-300 l/h. Łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Ma regulację przepływu. Pojemność na wkłady ok. 0,45 l. Kiedyś wydawał mi się bardzo cichy, teraz nieco hałasuje, ale to pewnie wiek zrobił swoje, o ile mnie pamięć nie zawodzi, posiadam go od chyba 1992 lub 1993 roku. Od kilku lat, od czasu do czasu wykorzystywany w kotnikach lub w szpitaliku.


AquaEl FZN-2 – kaskada.
Dane techniczne:
Max. pojemność akwarium: 200l
Max. przepływ: 800l/h
Pobór mocy: 7W
Zalety:
Cichutki, bezawaryjny, łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Płynna regulacja przepływu. Posiada 2 koszyczki na wkłady filtracyjne, standardowo wypełnione gąbkami, można wypełnić innymi wkładami. U siebie założyłem jeszcze gąbkę jako prefiltr na rurkę zasysającą. Niestety prefiltr dość szybko się zapycha, co powoduje czasami brak przepływu wody i wymaga co 3-4 dni oczyszczenia.
Wady:
Jak dla mnie wad nie posiada, może tylko powinien być nieco tańszy.
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

patryk94
Zapaleniec
Posty: 410
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 2:14 pm
Lokalizacja: Warszawa.Grochów
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#5

Post autor: patryk94 »

HJ-722 8W 600L/H
Od ok.2lat działa w 72l
Zalety;
-cichy
-regulacja przepływu wody
-2xpojemniki na wkłady filtracyjne
Wady;
-problem przy otwieraniu pojemników (łatwo wyłamać zatrzaski)
Mój fp https://www.facebook.com/LanosByPatryk

PFD Polskie Forum Daewoo
lanos.com.pl
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#6

Post autor: Fish-ka »

Staralam sie wymienic filtry we wszystkich akwariach na kubelki...zostal mi jeszcze tylko 1 do wymiany :)
jak dla mnie to przeważająca ich zaletą jest czestotliwosc czyszczenia :P

EDEN 511 - w akwarium 72 l

EDEN 501 w akwarium 30l
oba powyzsze to włoskie filtry, bardzo dobra jakosc wykonania, super ciche i wydajne

BOYU - EF 05 w akwarium 30l
tandetna chinszczyzna, sztywne rurki, trzeba sie naszarpac zeby filtr zlozyc
ale ostatecznie jest cichutki i wydajny (w 30l), nie wiem jak dlugo bedzie mi sluzyl bo mam go dopiero 3 miesiace :)

Nie ma zbyt dużego wyboru kubelkow do małych akwa
A te które wybrałam maja rzeczywiście kompaktowe rozmiary i filtra i rurek
wczesniej mialam filtry wewnetrzne i kaskade i nigdy wiecej wewnetrzych filtrow, bez wzgledu na firmę :)
Ostatnio zmieniony śr kwie 11, 2012 4:36 pm przez Fish-ka, łącznie zmieniany 3 razy.

piotrofff
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jaki filtr masz w akwarium?

#7

Post autor: piotrofff »

TetraTec IN600.

Wewnętrzny filtr Tetry. 2 wkłady gąbkowe.

Zalety:
-wydajność
-zwarta konstrukcja
-solidność wykonania
- regulacja przepływu

Wady:
- dla mnie za głośny - dlatego go sprzedałem.
- trochę skomplikowane czyszczenie wkładów

Aquael FZN-2 - znana wszystkim kaskada

Zalety:

- Wydajność
- W miarę cichy
- 2 koszyki na wkład, jednak o różnej wielkości

Wady:
- Nie każdy na to zwraca uwagę ale te kaskady są tak skonstruowane, że woda wypychana jest jakby wgłąb akwarium, wprost w okolicę rurki zasysającej (inaczej niż np. w Elite Hush - gdzie woda wypychana jest bardziej po powierzchni - co zapewnia moim zdaniem nieco lepszy obieg wody w akwarium + lepsze napowietrzanie)

Aquaszut N300 - kaskada

Zalety:

-Cisza,
-Pobór mocy,
-Cena

Wady:

- Jedynie wkład gąbkowy a pseudokoszyk nie ułatwia wymiany na coś innego, przy samej gąbce jest ok.
- Niestety, ta kaskada jest tak skonstruowana, że w pewnych warunkach potrafi wylać wodę (co u mnie niestety miało miejsce) z tego powodu - dyskwalifikacja.
- Materiały średniej jakości, wykonanie też - w rurce zasysającej klejowe smarki.

HJ-411B - chyba najtańszy filtr na rynku

Zalety:

- Cena
- Cena
- I nawet deszczownica jest.

Wady:

-Przy tej cenie to brak.

Elite Hush 20 - kaskada

Zalety:

- Cichy,
- Solidnie wykonany,
- Dobrze skonstruowany wylot
- Rurka zasysająca z regulacją

Wady:

- Idiotyczny system wkładów filtrujących, brak koszyka,
- Mało popularny, mało części zamiennych
- Więcej nie napiszę bo póki co się kurzy.
Awatar użytkownika

Martwa_Zagadka
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: pt cze 24, 2011 7:22 pm
Lokalizacja: Otwock
Na imię mam: J.
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#8

Post autor: Martwa_Zagadka »

Filtr AquaEL FAN 2 puls - wewnetrzny:
-u mnie pracuje od czerwca 2010, wczesniej byl u mnajomego od 2005 (3lata pracowal, 2lata lezal w szafie) jestem z niego zadowolona.. Niestety jest juz wiekowy i trzeba bylo wprowadzic male modyfikacje,
-filtruje zbiornik 54L i jest w szalenie dobry, ciagle pracuje na wysokich obrotach i fantastycznie oczyszcza wode :) a bojowniki maja wielka frajde, podplywajac pod cisnienie wyrzucanej przefiltrowanej wody :P


Filtr AquaEL FAN3 - wewnetrzny
-pracuje u mnie od wrzesnia 2011, nowy fabrycznie, ale niestety mialam z nim juz troche problemow:
* rozwalil sie zaworek przepustowosci wody przec co rozpadal sie caly silniczek,
* kolejna jego wada jest to, ze jest masakrycznie duczy jak na filtr wewnetrzny, mam go w 128L i wyglada nieco komicznie.
* jest nawet wydajny, ale w orginalnej obudowie, z oryginalna gabka woda jest malo przefiltrowana.
* polamala mi sie takze bardzo delikatna (jak na taki duzy filtr) wierzchnia oslona gabki.
Nie ma ZAGADKI - nie ma ryzyka. Nie ma ryzyka - nie ma zabawy.
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#9

Post autor: Zoe »

EHEIM 2215
Legendarny, klasyczny filtr kubełkowy.
Zalety: cichy, wydany, bezawaryjny. Możliwośc samodzielnej konfiguracji mediów filtracyjnych. Rzadkie czyszczenie.
Wady: brak funkcji samodzielnego zalewania, ale przy czyszczeniu raz na kilka miesięcy obędę się, brak regulacji przepływu.

Dane techniczne:(ze strony int.)
Pojemność akwarium do: 350 l
Wydajność pompy: 620 l/h
Wysokość słupa wody H max: 1.8 m
Pobór mocy: 8 W
Pojemność filtra: 4.8 l
Pojemność wypełnień: 4 l
Wymiary: 185 x 370 cm

AQUAEL FAN MICRO PLUS
Mini filtr do użytku w małych akwariach.
Zalety: malutki pobór mocy, można go włożyć nawet do słoika, raczej cichy.
Wady: maleńka gąbeczka.
Zresztą jest to filtr typowo do maleńkich zbiorniczków, u mnie służy przy kwarantannie..
240l w stronę BW

DonSerdel
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pn gru 12, 2011 1:13 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jaki filtr masz w akwarium?

#10

Post autor: DonSerdel »

Eheim 2226 (od 01.2012)
Zalety: cichy, wydajny, niewymaga czestego otwierania i czyszczenia, podobno bezawaryjny i wytrzymaly, ze wzgledu iz mam go krotko nie moge tego potwierdzic, jak na kubelek o takiej mocy dosc maly (akurat miescil mi sie obok szafki)
Wady: Mala ilosc filtracji mechanicznej, wypada cos dolozyc do podstawowego zestawu, cena (sporo placi sie za firme)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#11

Post autor: sum »

Eheim Professionel 3 2073
Filtr pracuje u mnie w 240l. około 2 lata.W tym okresie dwie naprawy(wymiana zaworu z dźwignią regulującą przepływ-odpłatnie/wyciek z filtra-naprawa gwarancyjna).
Dane w/g producenta:
Wydajność: 1050 l/h
Wysokość podnoszenia: 1.8m
Pojemność filtra: 7.4l
Pojemność wkładów: 4.5l + 0.5l (prefiltr) = 5l
Pobór mocy: 16W
Wymiary: 398 x 238 x 244 mm
Średnica węży IN/OUT: 16/22mm
Dedykowany do akwarium max.350l.

Moim zdaniem nadaje się do akwarium max.250l.
Zalety:
-bardzo dobre wkłady w zastawie
-niskie zużycie energii
-prosty w obsłudze
-wykonany z dobrego materiału
-bardzo dobry,bliski i szybki serwis.
Wady:
-cena
-jednak awaryjny
-niezbyt cichy

Wcześniejsze
TetraEx 700
Używałem(ok.2 lata,później sprzedany)w 126l i uważam,że to jest odpowiedni filtr do takiego litrażu.
Dosyć tani ,cichy i dobry filtr.
Wady:kiepskiej jakości osprzęt,przezroczyste,łatwo zaginające się węże.
Uwaga na zaślepkę od deszczownicy.Po pewnym czasie dostaje luzu i wypada.Pierwszym razem prawie udusiłem obsadę :razz: drugim,wyciek ok.5l wody na podłogę :twisted:

AquaEl FAN 3
Przez ok.rok obsługiwał 126l.
Obecnie używany jako mechanik po wielkich karczowaniach zielska.
Najlepiej pracuje bez fabrycznej obudowy i z wymienioną gąbkom(drobnoziarnista).
Mam jeszcze jakiegoś chinola ale nie pamiętam nazwy.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jaki filtr masz w akwarium?

#12

Post autor: lovelas1988 »

Hagen Fluval 405 (od 2010) - filtr pracował w 450 L, całkiem nieźle sobie radził, filtr o tyle jest dobry, że nie zapycha się tak szybko (pionowy układ gąbek). Posiada karbowane węże, które łatwo się wyginają (takie jak te od odpływu pralki, dlatego łatwo jest dokupić zamiennik). Przepływ 1300 l/h (po załadowaniu zapewne koło 950 l/h (piszę "zapewne" ponieważ załadowany ceramiką kubeł hagena 305 ma przepływ ok 650 l/h) To bardzo dobre wyniki, przyrównując do jbl e900 (440l/h). Póki co filtr zupełnie bezawaryjny, jak kogoś nie stać na Eheima lub po prostu woli sobie kupić coś tańszego i dodatkowo na rozruch kupić kratkę piwa to polecam fluvala :)


Hagen Fluval 305 - (od 2011) - obecnie pracuje w 240 L, do tego litrażu jest idealnie dopasowany. Zalety takie same jak fluval 405, opisane wyżej.


Aqua clear mini (20), 300 (teraz 70) - ciekawe rozwiązanie hagena, dobra wydajność kaskad, minusem jest mycie. Ręce po myciu kaskad hagena wiecznie pokaleczone od ostrych krawędzi obudowy. Szkoda, że ta konstrukcja jest przezroczysta. Po 3 latach miałem problem z silnikiem w modelu 300, cały trzpień się poruszał przez co musiałem go tuningować. Śmigiełka na wirnikach są dość kiepskie, szybko pękają (tym szybciej jak taki używany filtr włożymy do szafki).

AquaEl FZN 2 - (od 2012) kaskada pracuje w 30 L, upchana wkładami biologicznymi i niewielką ilością flizeliny ustawiona na max. wcale nie robi wiru w tak małym akwarium. Byłem troszkę zszokowany gdy zobaczyłem tak mały przepływ w tak dużej konstrukcji. :) Mimo tego kaskada jest cicha (czasami zaskrzeczy, najczęściej po wypłukaniu). Jak dla mnie zaletą jest kolor (nie widać tak zachodzącego wlotu jak w kaskadach aqua clear).



Aquael Pat Mini - (od 2011), jak dla mnie nie ma lepszego wewnętrznego filtru do małego akwarium. Filtr przypomina mi stare filtry Aquaela Fat 0 (swojego czasu były to bardzo dobre filtry), jedynie można przyczepić się do tej gąbki... Lepiej dokupić sobie jakąś gęstą i woda po dniu będzie krystalicznie czysta (hurtownia euro-zoo takie sprzedaje).

Aquael Turbofilter 1500 i 2000 - (od 2011) mocne głowice Aquaela, doskonale sprawdzają się przy silnym poruszaniu tafli wody (lubią to ryby z jezior Afrykańskich), dodatkowo jeśli już je ktoś posiada to utrzymanie przy nich piasku jest dość łatwe przy takim przepływie wody. Zdecydowanie polecam.
Obrazek

kamil_bielany
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czw paź 07, 2010 10:06 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#13

Post autor: kamil_bielany »

To i ja coś nabazgram. Jako że na pobór mocy nigdy niepatrze wiec pomine to. Zaczne od filtrów wewnętrznych.

Aqua Szut 550 i 750.
Jedne z najlepszych filtrów z jakimi miałem doczynienia. Bardzo prosta konstrukcja. Wszystko lekko i łatwo się przesuwa. Mniejszy polecam do max 60-70 litrów, wiekszy do 100-150 lub jako mechaniczne przy dużych baniakach. Bardzo ciche i wydajne. Minusów jak dotąd niestwierdziłem, jedynie co to przyssawki które co jakiś czas trzeba wymienić.


Hydor Cristal od mini do chyba 4
Przerobiłem tych filtrów dość sporą ilość i są według mnie najlepsze z jakimi miałem do czynienia. Ale za to cena niejest najniższa. Warto jednak wydać troche wiecej i mieć spokój na conajmiej 10-12 lat. Części zamienne są dość drogie ale niekupujemy ich codziennie. Dużym plusem jest niewielki koszyk do którego można wrzucić dowolny wkład, w zestawie jest węgiel. Dodatkowo więlką zaletą jest zasysanie brudnej wody górną częścią filtra co przy czyszczeniu ma wieksze znaczenia. W kąplecie jest przystawka dzieki której woda będzie zasysana dolną częscią. Minus to pękające po latach łączenia między wirnikiem a magnesem, ale super glut i naprawione.


AquaEl Fan od Mini do 3
Najpopularniejsze chyba filtry ze względu na ich cene jak i dostępne częsci zamienne. Konstrukcja tych filtrów w porównaniu z ich pierwowzorem z przez ponad 10 lat bardzo się zmieniła. Do dziś mi chodzi ten stary zielony filterek w krewetkarium. Kolejne próby udoskonalenia tego filtra były coraz mniej udane ze względu na coraz to wiekszą i niezbyt prostą konstrukcję.


Atman Seria At jak i klony
Proste, ciche i tanie filtry. Wzór lub producenta chińskiego znalazła australijska firma AquaNova i teraz na Polskim rynku Jest kilka filtrów o tym samym kształcie tylko w innych cenach i pudełkach. Minusem jest drobnoporowata i szybkozapychająca się gąbka


AquaEl Circulator Stara seria
Mocne i wydajne filtry. Tak jak inne produkty Aquaela części do niego są tanie i łatwodostępne. Plusem jest, niekoniecznie w każdym zestawie dość duży pojemnik na dodatkowy wkład, gąbke można zamontować dowolną w zależności od potrzeb. Minusem jest regulacja przepływu wody, którą czasem trzeba się namęczyć by znaleść a jak już znajdziemy to ciężko ją przesunąć. Minusem jest też ciężko schodząca obudowa wirnika, którą często trzeba podważać.


AquaEl Circulator Nowa seria
Tak jak wyżej, zmieniło się to co zapisałem jako minusy. Teraz to plusy. Dodatkowo fajnym elementem jest uszczelka dzięki której ten filtr może pracować poza wodą.
Awatar użytkownika

Arek
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: sob lip 21, 2012 9:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jaki filtr masz w akwarium?

#14

Post autor: Arek »

Aquael FZN-2 mam go od roku shaft dotarł się po jakiś 2 miechach i przestał mi brzęczeć chodzi rozkręcony na maxa
i daje rade bez problemu w 112L upchałem go bio ceramiką i zeolitem.
Awatar użytkownika

Barnapapa
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: pt lut 24, 2012 7:59 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Jaki filtr masz w akwarium?

#15

Post autor: Barnapapa »

AQUAEL MINIKANI 120

Obrazek

-Filtr ten pracuje u mnie od około roku w akwarium panoramicznym 54l.
-Praktycznie nie słychać pracy pompki,muszę spojrzeć na deszczownicę żeby sprawdzić czy działa.
-Woda kryształ na oryginalnych wkładach do filtra.(Wymieniam tylko watę co 2-3 tygodnie i płuczę wkłady jak mnie najdzie ochota,mniej więcej raz na 1/5 - 2 miesiące,bardziej profilaktycznie niż z konieczności)
-Kiedy używałem oryginalnej końcówki na wylocie filtr musiał być skręcony na około 50% bo na max robił taki wir że ryby się męczyły i niektóre roślinki wyrywało.Pompkę mam zamontowaną na wylocie z filtra,mniej więcej tak jak w prawym górnym rogu na obrazku poniżej.

Plusy-możliwość ustawienia pompki jak i filtra:
Obrazek
-Regulacja mocy przepływu.
-Proste czyszczenie i konfiguracja wkładów.
-Bardzo dobra wydajność.

Minusy-Jak na razie nie stwierdziłem.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#16

Post autor: Winter »

JBL Cristal Profi E 900 (od stycznia 2009):
Dość cichy, robi się głośniejszy bezpośrednio po czyszczeniu. Żeby lepiej mechanicznie filtrował w ostatnim koszu dołożyłam flizelinę i jest ok.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

eranet5
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: śr wrz 12, 2012 12:26 am
Telefon: 509032923
Lokalizacja:
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#17

Post autor: eranet5 »

AQUAEL MINIKANI 120 i AQUAEL FAN 1 z dużą gąbką ;)
Ostatnio zmieniony pt lis 09, 2012 9:29 pm przez eranet5, łącznie zmieniany 1 raz.
112 l
Waldek ;)

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Jaki filtr masz w akwarium?

#18

Post autor: krasnal »

1.Aqwa bez filtra
2.Gąbkowy= lata 70-te (napęd powietrzny 8) )
3.JBL 900e
4.Tetra ex400 / ex700
5.Fluval 305
6.Eheim 2224 /2228 /2229 /2326

Zalety - dużo pisania-same +y

Wady -nie stwierdzam
ODPOWIEDZ