[160L] Propozycje obsady

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

[160L] Propozycje obsady

#1

Post autor: MarioM »

Moja nowa 160-tka dojrzewa, więc zacząłem coraz bardziej intensywnie rozglądać się za obsadą.
Planuję mieć nie więcej niż 2-3 gatunki.
Wybrałbym jednorodną ławicę neonów czarnych albo razborek klinowych. Pytanie tylko ile ich maksymalnie mogę mieć: 20,30,40?
W grę wchodzą również krewetki Amano. Cztery będzie optymalnie?

I teraz pytanie czy do tego zestawienia dołożyć jakieś łagodne pielęgniczki - podobają mi się Agassiza, Boliwijska i Ramireza - czy może sobie odpuścić? Tylko czy Amano przeżyją razem z pielęgniczkami?
Rozmyślałem również o otoskach, ale naczytałem się już tyle o problemach z aklimatyzacją tych rybek, że już nie wiem czy do nich podchodzić.

pozdrawiam
Mario
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[160L] Propozycje obsady

#2

Post autor: ewelcia »

Napiszę ci tylko o otoskach. Ponieważ nie mam doświadczenia z dużymi zbiornikami - w innych kwestiach zamilknę.
U mnie przeżyły prawie wszystkie wprowadzone ryby. Tylko jednemu się padło - 2 dni po.
Wydaje mi się, że najważniejszą kwestią jest to, żeby nie kupować ich od razu po pojawieniu się w sklepie. Niech posiedzą sobie tam z tydzień. Wtedy jest bardzo duża szansa, że straty będą minimalne.
Nie rezygnuj z tych ryb. Drogie bardzo nie są, a to co zrobiły u mnie w akwarium to... eh.
W ogóle nie muszę używać skrobaka do szyb. Poważnie. Wylizują maksymalnie cały zbiornik. Jeśli na początku zdarzą ci się okrzemki - to lek na całe zło. Warto!
Dodam tylko, że warunków nie mam idealnych, a ryby mają się wyśmienicie :)
Podczas zakupów zwróć także uwagę na ich brzuchy. Nie mogą być płaskie, ani bardzo wypukłe. Te skrajności mogą oznaczać kłopoty. Mają być lekko zaokrąglone :)
Jeszcze tylko uwaga odnośnie neonów. Może lubisz te rybki, więc wtedy nie ma dyskusji, ale ja ich jakoś nie polecam. Wg mnie ławica neonów wygląda średnio. Zdecydowanie jestem fanką wszystkich odmian razborek. I oczywiście najbardziej espei :D
Obrazek
Awatar użytkownika

Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

[160L] Propozycje obsady

#3

Post autor: Samotny77 »

Żeby nie przesadzić polecałbym jakieś dwie ławice po 15 sztuk lub jedną składającą się z 30 sztuk. Nie przepadam za neonami, więc wybrałbym rasbory, ale to rzecz gustu. Do tych ławic coś na dno jakieś 10 sztuk kirysków lub cierniooczki i będzie dobrze. Myślę, że 4 krewetki Amano to oki.
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

[160L] Propozycje obsady

#4

Post autor: MarioM »

Obecnie w baniaku mam ławicę 35 rasborek hengeli/espei (pogubiłem się już czytając w Sieci które są które :). Po dnie biega 7-9 krewetek Amano.
Największą jazdę mam z otoskami - sumarycznie kupiłem ich już 11(najpierw 6, potem 5), ale doliczyć się mogę tylko 6. Nie znalazłem żadnego padniętego, fakt mam niezły busz w akwarium, ale patrzyłem dokładnie. Po prostu jakby wparowały albo bardzo dobrze się ukrywają - uznaję ich za "zaginione w akcji" :) Chyba że tyle mi padło a ślimaki Helenki posprzątały przez noc.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

[160L] Propozycje obsady

#5

Post autor: Samotny77 »

No to wydaje mi się, że masz wystarczającą ilość rybek w akwarium. Ja też kupiłem tyle otosków, ale są to dość wrażliwe rybki. Długo szukałem i rzeczywiście część się pochowała, a reszta nie przetrwała :(. Także nie trać nadziei może gdzieś są w twoim buszu :)
ODPOWIEDZ