Filtr RO i wymiana elementów

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr RO i wymiana elementów

#1

Post autor: 1w0na »

Witajcie,
Od 2 lat mam filtr RO3 i jeszcze nie wymieniałam filtrów w nim. Cóż... troszkę mi się zapomniało. Owadożerki rosną to i nie myślałam o tym. :lol: Zamierzam w końcu wymienić filtr i zapewne będę musiała i membranę.
Kiedy kupowałam był to filtr RO3 50GPD, teraz przeglądam na allegro aukcje to i filtry i membranę mają najmniej 75GPD. Czy to ma jakieś znaczenie? Czy będzie pasowało? Jeśli kupię i filtry i membranę z tym gpd np na tych aukcjach:

http://allegro.pl/komplet-wkladow-do-os ... 22627.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://allegro.pl/membrana-ro-firmy-von ... 86236.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Filtr RO i wymiana elementów

#2

Post autor: mimag »

Bedzie pasowac. 75 ma wieksza przepustowosc niz 50 wiec woda szybciej Ci sie uzbiera zatem bedzie na plus. W teori nalezalo by wymienic i membrane i dwa prefiltry ale chyba rozsadniej bylo by sprawdzic parametry wody jakie otrzymujesz po filtracji i jesli woda jest OK wymienic tylko prefiltry a z wymiana membrany poczekac az sie zużyje. Pamietaj aby przy wymianie puscic wode na pusto do miski przez nowe prefiltry a dopiero pozniej zalaczyc caly obieg i puscic przez membrane. Bez tego latwo zniszczyc membrane i wtedy wymiana bedzie obowiazkowa.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr RO i wymiana elementów

#3

Post autor: Jerry »

Moja rada --> nie kupuj tego.
podjedź sobie do Tukana ponizej masz link z danymi

http://panoramafirm.pl/mazowieckie,,war ... icka,16_20(wjazd_od_siedmiogrodzkiej" onclick="window.open(this.href);return false;)/global_group_tukan_andrzej_dzieciol-stpog_fbz.html#o-nas

Nie płacą mi za reklamę, ale spędzili kiedyś ze mną dłuższą chwilę na lekkiej reorganizacji mojego RO. Kolesie znają się na rzeczy, do tego chętnie wyjaśnią Ci co kupić i dlaczego. Nie wciskają nic na siłę, ceny mają naprawdę atrakcyjne, a jeśli sprawdzą Ci filtr i stwierdzą że np. coś nie jest zużyte to nie ściemniają że dobrze by było wymienić.
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Filtr RO i wymiana elementów

#4

Post autor: mimag »

Jerry rozwin mysl. Podjechac i co? Sprawdzą filtr? ile kosztuje sprawdzenie? Jesli cos bedzie nie tak to co dalej? sami wymieniaja? maja wszystko na miejscu czy trzeba zostawic filtr? Napisz cos wiecej bo zaczales i nie bardzo napisales o co chodzi.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr RO i wymiana elementów

#5

Post autor: Jerry »

Oczywiście już rozwijam ;)

Podjechałem do nich ze swoim filtrem. Na miejscu rozkręciliśmy go. Pracownik wyczyścił mi membranę (były na niej drobinki pyłu węglowego), obejrzał filtry.Podłączył filtr do zaworu w ścianie i zrobił trochę RO. Sprawdził parametry. Po sprawdzeniu membrany powiedział że jest spoko i jeszcze może pracować więc żebym nie wydawał kasy. Następnie zagłębiliśmy się w dyskusję o membranach 75, 100 itd. jakie są różnice, czy ważniejsza czystość wody, czy prędkość produkcji, pogadaliśmy o ilości odpadu itd. Następnie przedstawił mi ofertę jakościowo/cenową wkładów do filtra. Ustaliliśmy wspólne zeznanie, że najtaniej to nie ma co bo albo jest tanio albo dobrze. Ustaliliśmy też, że ta woda, to nie ma być woda do reaktora atomowego, tylko do akwarium więc i wydawać Bóg wie ile nie ma sensu. I wybrałem sobie filtry z których zarówno ja jak i ryby jesteśmy zadowoleni. W między czasie pan stwierdził że rurki w filtrze są stare i takie dość kruche, nie chą wracać do kształtów są dziwnie powyginane, więc przyniósł rurki i okablował mi filtr od nowa. Za rurki nie pamiętam nawet czy cokolwiek płaciłem nawet jeśli to jakieś totalne grosze, a całą robociznę od wejścia do wyjącia ani złotówki. Na końcu się pokłuciliśmy bo mi głupio było i chciałem jakiś napiwek zostawić a Pan się nie zgadzał ;)
P O L E C A M !!!
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Filtr RO i wymiana elementów

#6

Post autor: mimag »

Brzmi sympatycznie ale nie sadze aby kazdemu kto sie pojawi wymieniali rurki za free. Jak rozumiem wklady u nich zakupiles i wymienili je na miejscu?
Jakie koszty mają wkladów?
Ryby zadowolone z wody i TY :) rozumiem ze TY psychicznie w sensie ze ogolnie wizyta i prace nad filtrem uznales za pomyslne.
Ja wychodze z zalozenia ze prefiltry warto raz na rok wymienic koszt 17zł da sie zniesc. Membrane warto wymieniac jak jest zuzyta. Przy uzytkowaniu wylacznie do akwarystyki po roku membrana powinna byc w duzym stopniu sprawna.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr RO i wymiana elementów

#7

Post autor: Jerry »

Pewnie jest tak że w zależności od tego na jaki dzień i godzinę trafisz, ile mają roboty to tyle mają czasu dla Ciebie. Te rurki a wyrażając się precyzyjnie łączniki między filtrami a membrana trzeba było wymienić bo były pozapadane przez co pewnie i woda się wolniej filtrowała. Nie sądzę, żeby wypuścili Cię z na wpół sprawnym filtrem. W niektórych firmach tak już poprostu jest, że dbają o klienta, a ten ich potem z czystym sumieniem poleca.
Co do mojego zadowolenia to zarówno z tego, że uzyskałem wiedzę, pomoc jak i udało się wszystko załatwić od ręki. Dodam że z tego co pamiętam najtańsze filtry były po 11 pln. Ile dokładnie ja zapłaciłem w sensie które filtry wybrałem nie pamiętam. Ogólnie brałem lepsze tzn jeden kilkanaście drugi 30 z hakiem ogółem 50-60 pln ale to była moja indywidualna decyzja i nikt mnie nie namawiał.
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Filtr RO i wymiana elementów

#8

Post autor: mimag »

50-60zł to koszt polowy nowego filtra RO wiec calkiem sporo. W czym te filtry sa lepsze? Na czym polegaja ich zalety w porownaniu do tych najtanszych?
100x40x50 JUWEL RIO 180

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr RO i wymiana elementów

#9

Post autor: Jerry »

mimag pisze:50-60zł to koszt polowy nowego filtra RO
I tak i nie...
1. Nikt nie każe Ci kupować lepszego filtra możesz zainwestować w najtańszy i w tym wypadku zmieścisz sie o ile dobrze pamiętam w 30 pln za 2.
2. 60 pln jest połową najtańszej chińszczyzny. Czyli jeśli rozmawiamy o filtrze z wkładami za 60 pln to będzie on w praktyce kosztował ok 200 - 250 pln. (To droższa wersja chińszczyzny, może nawet z niemiecką lub hamerykańska naklejką ;)
mimag pisze:W czym te filtry sa lepsze?
Wszystko rozbija się o stosunek - przepustowość membrany/ilość odrzutu na określoną ilość wody oraz czystość uzyskanego produktu.
mimag pisze:Na czym polegaja ich zalety w porownaniu do tych najtanszych?
No właśnie na lepszej filtracji czyli tym co uzyskujesz z białej rurki finalnie.

Ja polecam ta firme jako zadowolony klient, kazdy zrobi oczywiscie jak bedzie uwazal, jak mu wygodniej itd.
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Filtr RO i wymiana elementów

#10

Post autor: mimag »

Jerry pisze:Nikt nie każe Ci kupować lepszego filtra możesz zainwestować w najtańszy i w tym wypadku zmieścisz sie o ile dobrze pamiętam w 30 pln za 2.
najtansze sa po 17zł za 2 szt.
Jerry pisze:2. 60 pln jest połową najtańszej chińszczyzny. Czyli jeśli rozmawiamy o filtrze z wkładami za 60 pln to będzie on w praktyce kosztował ok 200 - 250 pln. (To droższa wersja chińszczyzny, może nawet z niemiecką lub hamerykańska naklejką ;)
tylko po co skoro sam napisales że:
Jerry pisze:Ustaliliśmy też, że ta woda, to nie ma być woda do reaktora atomowego, tylko do akwarium więc i wydawać Bóg wie ile nie ma sensu.
wiec po co placic wiecej skoro ten najtanszy tak samo dobrze sie sprawdza i filtruje wode w celu akwarystycznym.

Ja bym sie jednak przychylił do wymiany samemu prefiltrów a w razie potrzeby membrany. To ze wymienimy prefiltry na lepsze nie oznacza ze caly filtr jest lepszy bo inne podzespoły pozostaja bez zmian. Tak myslac nalezało by od razu wymienic cały filtr na ten drozszy. Wiekszosc akwarystów przy RO patrzy w duzym stopniu na ekonomie wiec nie sadze aby ktos inwestował w drozsze prefiltry i membrany jesli woda z tych tanszych jest wystarczajaco dobra i spelnia oczekiwania.
Nie znam tej firmy ktora wymieniles. Mysle ze kazdy sam przeanalizuje jakie ma wymagania i sam zdecyduje.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr RO i wymiana elementów

#11

Post autor: Jerry »

To tylko dla doprecyzowania. Cena filtranie rowna sie cenie eksploatacji... Przy ilości wody podmienianej u mnie np... a nie mam wcale duzo akwariow w porownaniu z niektorymi chocby na tym forum bardziej istotne jest dla mnie czy na wiadro wody mam 3 czy 7 wiader odpadu... Nie tylko to czy filtr kosztuje 10 czy 30 zl. sie liczy i o tym trzeba pamietac. A to co jest w srodku filtra za 10 to nie to samo co jest w tym za 40 ;) Spójrz na membrany. Dlaczego sa np suche i mokre? Dlaczego cena jednej przekracza kilkukrotnie cene drugiej. Sporo rzeczy jest istotnych...
Kupując RO trzeba pamiętać o wielu czynnikach. Między innymi czy ma produkować 20 l wody tygodniowo czy 200...
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

Autor
1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr RO i wymiana elementów

#12

Post autor: 1w0na »

No widzę, że dyskusja się przerodziła. Jeśli 75 będzie odpowiednia to nie ma co się nad tym dalej zastanawiać tylko brać. Kupię również membranę, jeśli nie teraz to kiedyś się przyda i będę mieć pod ręką. W testy muszę się zaopatrzyć.

Na filtr z większą przepustowością trzeba mieć nie tylko pieniądze, ale i miejsce. Po za tym szastać kasą na droższe bebechy filtra nie widzę sensu, bo nie mam wymagających ryb i roślin.
Jak stary jest twój filtr że wymieniali w nim rurki? Nie zauważyłam żeby coś się z moimi rurkami działo niedobrego.
ODPOWIEDZ