Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
Medea
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: śr kwie 18, 2012 12:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#1

Post autor: Medea »

Mam takie pytanie. Zastanawiałam się ostatnio co zrobić gdyby na kilka godzin zabrakło prądu? Jak się przed tym zabezpieczacie? I jak postępować później z filtrem, wodą itp?Oprócz podmiany wody i zaszczepieniu bakterii nitryfikacyjnych typu denitrol coś można jeszcze zrobić?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#2

Post autor: don_Vall »

Ja mam filtr podłączony do UPSa.
Najlepiej napowietrzać wodę po prostu. Bakterie w filtrze padną ale nie wszystkie i nie powinny być problemem. Du.że złoże "bakteryjne" jest w podłożu.
Można robić jakiś ruch tafli dla napowietrzania. Można podmieniać wodę częściowo co kilka godzin.
Czytałem jak ktoś w sklepie miał taki problem to "ustnie' napowietrzał akwaria po kolei.
Tych bakterii to bym nie dodawał. Te co są wystarczą. Jak będzie tlen w wodzie to szybko się będą mnożyły i dodatkowe nie są konieczne.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#3

Post autor: FAUNAZOO »

Witam
Medea pisze:Mam takie pytanie. Zastanawiałam się ostatnio co zrobić gdyby na kilka godzin zabrakło prądu? Jak się przed tym zabezpieczacie? I jak postępować później z filtrem, wodą itp?Oprócz podmiany wody i zaszczepieniu bakterii nitryfikacyjnych typu denitrol coś można jeszcze zrobić?
najprostszym rozwiązaniem są tabletki tlenowe np. jbl oxytabs jak masz filtr kubełkowy to po prostu otwierasz go wrzucasz tabletkę i na 6godzin spokój. w akwarium postępujesz tak samo, z tego co pamiętam 1 tabletka na 40 litrów wody (w zależności od obsady jak masz dużo ryb to dajesz więcej tabletek).
don_Vall pisze:Czytałem jak ktoś w sklepie miał taki problem to "ustnie' napowietrzał akwaria po kolei.
raczej kiepski pomysł bo człowiek pobiera tlen i wydala co2.

pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#4

Post autor: ewelcia »

FAUNAZOO pisze: raczej kiepski pomysł bo człowiek pobiera tlen i wydala co2.
Człowiek podczas wdmuchiwania powietrza w rurkę nie wydycha chyba powietrza z płuc. Wydala jedno i drugie. To nawet może być fajne. Masz od razu tlen i co2 bez prądu :D :D
Obrazek

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#5

Post autor: don_Vall »

Ale jak nawet wydycha to i tak tlenu jest b. dużo w powietrzu. Wystarczająco dużo żeby robić sztuczne oddychanie i to tylko 2 oddechy na minutę i dotlenienie obu jest właściwe.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

kfabisiak1
Uzależniony
Posty: 545
Rejestracja: pt maja 01, 2009 3:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#6

Post autor: kfabisiak1 »

Nie sądzę, żeby tu chodziło o to co wydychamy, tylko robiąc bąbelki w wodzie powodujemy ruch tafli wody i w ten sposób natleniamy wodę, a dodatkowo krążenie wody w zbiorniku i w ten sposób woda natleniona z powierzchni, dociera głębiej. Ale ile to by trzeba dmuchać? I chyba lepiej sprawdziłaby się jakaś pompka. Moim zdaniem pomysł z UPS-em jest dobrym rozwiązaniem, ale jest to stosunkowo drogie i niewiele osób zdecyduje się na to, jak ma małe lub średnie zbiorniki. Pomysł z tabletkami jest chyba najbardziej optymalny.
Można sobie jeszcze kupić takie cudo:
http://www.akwamarket.pl/sklep/akwaryst ... 02121.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jestem tylko człowiekiem. Czy to nie jest zarozumialstwo?
Awatar użytkownika

ewelcia
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 10:14 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#7

Post autor: ewelcia »

No oczywiście, że nikt nie będzie dmuchał. Omdlenie dość szybko gwarantowane :D
I też popieram tabletki.
Obrazek

piotrofff
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#8

Post autor: piotrofff »

kfabisiak1 pisze:Pomysł z tabletkami jest chyba najbardziej optymalny.
Zwłaszcza, że można 'cyknąć' taką do kubełka.
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#9

Post autor: ORZECHOPCJA »

piotrofff pisze:
kfabisiak1 pisze:Pomysł z tabletkami jest chyba najbardziej optymalny.
Zwłaszcza, że można 'cyknąć' taką do kubełka.
I co ci da taka tabletka w kubełku?
Poza tym w kuble masz florę bakteryjną i bakterie bez-tlenowe więc załatwisz sobie biologa.

W każdym kuble jest pompka ręczna i można pompować co jakiś czas, można tez poruszyć tafla wody co jakiś czas. Ale w gruncie rzeczy przy braku prądu przez 2-3 godziny niema co robić boruty nic się takiego nie wydarzy
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#10

Post autor: FAUNAZOO »

ORZECHOPCJA pisze:I co ci da taka tabletka w kubełku?
Poza tym w kuble masz florę bakteryjną i bakterie bez-tlenowe więc załatwisz sobie biologa.
w kubłach są różne bakterie przeważnie nitryfikacyjne (nitrosomonas i nitrobacter) i są to bakterie tlenowe,
bakterie beztlenowe powstają w denitryfikatorach i są to bakterie np. z rodziny pseudomonas denitrificans

reasumując. jak nie dostarczy się tlenu do filtra kubełkowego to bakterie nitosomonas (rozkładają nh4) i bakterie nitrobacter (rozkładają no2) zaczną obumierać, a wiadomo co się dzieje jak w akwarium pojawi sie nh4.

z tego co pamiętam to po ok dwóch godzinach te bakterie zamierają (brak przepływu wody, a co za tym idzie brak tlenu) co do tych dwóch godzin nie jestem pewien więc ktoś może to sprawdzić w wolnym czasie :wink:

niektóre wkłady filtracyjne np. Jbl micromec jest tak porowaty że zapewnia warunki do życia dla bakterii beztlenowych (dostają sie w takie zakamarki gdzie nie dochodzi tlen) lecz niestety nie wiem ile czasu przetrwają bez przepływu wody.

Więc używanie tabletek tlenowych jest jak najbardziej ok.
pozdrawiam
Pozdrawiam
Faunazoo

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#11

Post autor: don_Vall »

ORZECHOPCJA, pomyliłeś się z tymi bakteriami. Filtracja biologiczna polega właśnie na przemianie azotu a dokładniej na jego utlenianiu z NH4 do NO2 a tego do NO3.

Jak jest czas na kupienie tabletek to oczywiście, że jest to najlepsze rozwiązanie. Myślę, że kubeł nie "zdechnie" przez te kilka godzin (z tabletkami kilkanaście) a akwarium należy napowietrzać poprzez ruch wody. Pompka jest dobrym rozwiązaniem.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Długotrwała przerwa w dostawie prądu-jak postępować?

#12

Post autor: ORZECHOPCJA »

No faktycznie z tymi bakteriami, ale ZONk :razz:

Doba ale jeśli nie mam nas w domu nie mamy UPSa i innych urządzeń i nawet jakiejś babci co by zamieszała wodę i w tym czasie wyłącza prąd to i tak nic nie zrobimy i po zabiegu.

Można też odłączyć przewód powrotny z kubełka do akwa i po uruchomieniu napięcia usunąć zastana wodę z kubła i uzupełnić potem różnice świeżą wodą do zbiornika
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
ODPOWIEDZ