Czarne wody

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ

Autor
kubkra7
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: czw kwie 12, 2012 9:18 pm
Lokalizacja:

Czarne wody

#1

Post autor: kubkra7 »

Witam chcialbym zapytac sie o tworzenie zbiornika w stylu czarne wody prosze o udzielenie informacji na temat parametrow wody,obsady i ewentualnie plynow i nawozow.
Awatar użytkownika

Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Czarne wody

#2

Post autor: Maćku »

Nie mam pojęcia o czarnych wodach ale chce ci jakoś pomóc więc odwiedź to forum -> http://aquarist.pl/viewforum.php?f=115" onclick="window.open(this.href);return false;
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Czarne wody

#3

Post autor: Zielony »

Albo zajrzyj TU .
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.

Piraruq
Bywalec
Posty: 71
Rejestracja: wt sty 17, 2012 8:41 pm
Lokalizacja:

Re: Czarne wody

#4

Post autor: Piraruq »

Czarne wody (ostatnio szumnie nazywane skrótem BW) to nic innego jak Amazonka i jej dorzecza. Wody te charakteryzują się dużymi zawartościami garbników w wodzie (możesz to uzyskać poprzez dodanie do wody wywaru z szyszek olchy czarnej - koniecznie zbieranych jesienią, teraz już za późno, lub preparatami takimi jak np Tetra ToruMin). Woda w takich zbiornikach musi być miękka o odczynie kwaśnym. Oznacza to pH poniżej 7, czasem nawet schodzi się do 5, oraz KH i GH nie przekraczających kolejno 4 oraz 6. Wodę taką możesz uzyskac poprzez preparaty (osobiście polecam Tetra pH/KH minus) lub lejąc wodę z filtra RO.

Aby nie przedobrzyć, musisz kupić przynajmniej trzy podstawowe testy wody pH, KH i GH (KH i GH ostatnio kupowałem Tetry w jednym opakowaniu, przez co taniej wychodzą - polecam). Koniecznie musza być to testy "kropelkowe" a nie paskowe. Paskowe testy dają tylko podląd i wyniki orientacyjne a nie prawdziwe.

Jeśli będziesz zmiękczał wodę, uważaj, bo same garbniki obniżają pH. Najlepiej dodaj czyste garbniki lub preparat, zmierz parametry wody i później ją zmiekczaj. Badaj wodę na KH dośc często na początku. Przy KH poniżej 3-4, pH staje się niestabilne i bardzo łatwo można przedobrzyć, gdyż przy karmieniu pokarmami mięsnymi, pH potrafi spaść a takich warunkach nawet poniżej 4.

RfalMMA
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pt mar 02, 2012 2:00 pm
Lokalizacja:

Czarne wody

#5

Post autor: RfalMMA »

BW. To nie tylko Amazonka która należy właściwie raczej do wód białych,.
Najbardziej charakterystyczna BW to Rio Negro, Rio Cururu, Rio Icana. Powinno być poniżej 5ph. TwW 0
twO ok 1 przewodność 10-20 mikroS W akwa niema sensu aż tak kwaśna i miękka woda.
Rośliny w tym nie rosną i ryby z chodowli też nie potrzebują aż tak wyśrubowanych parametrów.
Poza szyszkami olchy fajnie zabarwia wodę wywar z kory dębu(W aptece moża kupić do zaparzania). Fajnym elemętem wystroju BW są jego liście. Także polecam Dąb. Jeśli jeszcze cię temat ciekawi to pytaj.
ODPOWIEDZ