Rośliny na 1. plan, 0.5W/L

ODPOWIEDZ

Autor
mayonez
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt lis 15, 2011 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Rośliny na 1. plan, 0.5W/L

#1

Post autor: mayonez »

Jestem tutaj nowy:) Planuję założyć pierwsze po wielu latach akwarium, 112L (standardowe rozmiary). Oświetlwenie - 2x18W T8 + dodatkowo 24W T5. Nie chcę się bawić w CO2 "gazowe", planuję dozowanie płynnego z EC. Nie mogę się zdecydowac jeszcze co do nawożenia. Czy zastosować jakiś substrat typu ASII+ pod żwir, czy może zwykłą ziemię.

Chciałbym się Was poradzić, jakie pierwszoplanowe planowe rośliny mogą rosnąć przy takim oświetleniu? Myślałem o Pogostemon helferi, ale poza tym marzy mi się coś niższego, jakiś trawniczek. Czy jakaś roślina "trawnikowa" nadaje się do takich warunków?

9uitar9irl
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny na 1. plan, 0.5W/L

#2

Post autor: 9uitar9irl »

Glossostigma raczej nie pociągnie przy takim oświetleniu i bez CO2, ale myślę że wszystkie trawki z gatunku eleocharis dadzą radę bez większych problemów. :) Pogostemon helferi bardzo ładnie wygląda, ale panują sprzeczne opinie co do trudności w uprawie - chyba po prostu zależy czy się przyjmie czy nie, więc może spróbuj kupując niewiele? Jeśli będzie rósł fajnie to dokupisz lub Ci się rozmnoży, a jeśli padnie to możesz przerzucić się na coś innego.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny na 1. plan, 0.5W/L

#3

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Kryptokoryna parva jest świetna, tylko bardzo powoli się rozrasta, więc raczej trzeba już na start mieć dość sporo. Nadawałaby się też marsilea.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny na 1. plan, 0.5W/L

#4

Post autor: Krzysiek »

Z doświadczenia: saggitaria subulata i modlić się, by nie zaczęła iść w górę. Tak czy inaczej zrobi trawnik ok 5-10 cm, ale to raczej zbyt wysoko. Zawsze możesz sprawdzić sam, bo dść szybko się rozrasta :P
100l morskie

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny na 1. plan, 0.5W/L

#5

Post autor: Spawciu »

ja mam 63l 30w , nawozy i jak mi sie przypomni bimbrownia

i glossostigma rosnie jak szalona
marsilea crenata jak szalona
eleocharis parvula zasuwa

i duzy heniek udaje malego i sie plozy na boki tworzac trawnik :p
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek

Autor
mayonez
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wt lis 15, 2011 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Rośliny na 1. plan, 0.5W/L

#6

Post autor: mayonez »

Ok, mam:
Marsilea hirsuta
Eleocharis parvula
Blyxa japonica
Echinodorus tenellus
Pogostemon helferi

Limnophila sessiliflora
Ludwigia repens
Hygrophila difformis
Rotala vallichii
Wywłócznik rdzawy

Generalnie sporo tych roślin na start. Oświetlenie: 18W standard z pokrywy Aquael Classic (jakiś daylight) T8 + Sylvania Grolux 18W T8 + Sylvania lixline plus 24W T5. Podłoże JBL AQUABASIS PLUS (ok. 2cm max) + żwir 2-4mm (2-6 cm). Filtr JBL e900. Akwarium świeże, 4 dni. Niestety martwię się o Marsilea, przyszła pocztą w kiepskim stanie: przeleżała weekend na poczcie, połowa poszła do kosza (żółte), reszta zasadzona ale nie wiem czy się przyjmnie. Kilka listków jest zżółkniętych, choć posadziłem też kilka będących w gorszym stanie, nie tylko te idealnie zielone.
Myślę teraz jak nawozić? Niby podloże jest aktywne, ale kiedy zacznie działać? Zastanawiam się czy nie powinienem podawać czegoś w płynie. Myślę o nawozach z serii Easy life, jako, że podaję juz Easy Carbo od 3 dni po 2ml dziennie. Tylko nie wiem od kiedy podawać i co... Proszę o pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”