Czy taki zestaw jest dobry?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Czy taki zestaw jest dobry?

#1

Post autor: Samotny77 »

Posiadam standardową owalną pokrywę do akwarium 112l. Planuję dołożyć dodatkowe oświetlenie, ale moje zdolności elektryczne są zerowe. W związku z tym szukam czegoś prostego i mam pytanie czy taki zestaw będzie dobry?

http://allegro.pl/dmr-oswietlenie-dodat ... 60083.html

A może jest zbyt drogi i nie opłacalny? Wszelkie rady i sugestie mile widziane.
Jeśli miałby ktoś już przerobioną pokrywę do akwarium i chciał ją odsprzedać to chętnie wezmę.

Jeśli dołożyłbym takie oświetlenie jak z załączonego linka to czy nie obejdzie się bez co2?

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#2

Post autor: Spawciu »

Zestaw jest dobry ale mysle ze jakbys pokombinowal i sam poszukal pojedynczo tych czesci co tam jest w spisie to moglbys moze nawet zaoszczedzic

mowisz ze masz zerowe pojecia a tam do statecznika trzeba wiedziec troche co jak podlaczyc zeby dzialalo a nie sie spalilo


masz pewnie 2x15w i do tego 2x24w = czyli ponad 0,6w/l

przy takim oswietleniu to sa potrzebne nawozy i co2
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek

Gaja
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 10:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#3

Post autor: Gaja »

Ja bym obstawił że ma 2x18W, może wystarczy jak dołożysz 1x24W ?
---------------------------------
Już nie pracuje w Grodnie :)
Ale mam własną działalność z oświetleniem związaną ...
na razie zapraszam: https://www.facebook.com/pages/Mealux/1438132349751639" onclick="window.open(this.href);return false;

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#4

Post autor: pkucaba »

W standardowym akwarium 112l są dwie świetlówki t8 o mocy 18W. Ten zestaw który podałeś jest jak najbardziej ok. Nie sądzę, by można dużo zaoszczędzić kupując oddzielnie. Doliczyć należy koszty dojazdu, ew. przesyłki, wyjdzie na to samo.
Spróbuj ewentualnie uderzyć do Piotra z Grodna tu masz namiary.
Dodatkowy koszt oczywiście to świetlówki.

Jeśli chodzi o Co2 i nawozy. Według mnie przy rozsądnym świeceniu można się obyć bez Co2, ale to wszystko zależy od podłoża i tego jakie roślinki chcesz mieć.
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#5

Post autor: Samotny77 »

Dzięki za rady.
Tak mam standard czyli 2 x18W i nie wiem czy jak już nie dokładać to 2 x24W, bo przy jednej dodatkowej świetlówce mam wtedy coś koło 0,53W na litr czyli więcej niż teraz ale żadna rewelacja.
Podłoże mam aktywne, a przynajmniej było w momencie początków działania akwarium, a było to podłoże Filtusa Floran Start i sam Floran. Regularnie też nawożę roślinki mikro i makro elementami Aqua Artu Planta Gainer Pro Macro i Micro czasami dodaje żelazo i potas.
Przy tak słabym oświetleniu zazwyczaj brałem jakieś łatwe i nie wymagające rośliny i tak naprawdę w akwarium pozostały mi tylko kryptokoryny, które rosną jak głupie, ale przez to akwarium zrobiło się monotematyczne, nudne i nieciekawe.
Chcąc hodować inne rośliny muszę zmienić światło na mocniejsze czy tego chce czy nie nawet kosztem tego, że będę zmuszony zakupić zestaw do co2, ale tak aby nic nie ciąć w pokrywie itd. itp.
Czy coś będzie roślinom jeśli dołożę oświetlenie a nie będę podawał co2?
No i odwrotna sytuacja czy przy tym oświetleniu jakie mam obecnie jak zacznę podawać co2 to coś się stanie?
Pytam bo są to spore wydatki i trzeba je rozłożyć w czasie.
Fakt jestem laikiem co do elektryki, dlatego najlepiej by było zakupić już gotową przerobioną pokrywę.
Ostatnio zmieniony śr paź 26, 2011 2:45 pm przez Samotny77, łącznie zmieniany 1 raz.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#6

Post autor: pkucaba »

Opiekuję się akwarium 112l w którym dołożyłem jedną świetlówkę 18W (razem 3x18W) oraz CO2 z butli. Podłoże to amazonia - rośliny rosły jak oszalałe. Ponieważ zaglądam do tego akwarium dwa trzy razy w miesiącu wyłączyłem jedną świetlówkę i przykręciłem CO2. Rośliny trochę spowolniły wzrost, ale nadal jest co 2 tygodnie cięcie.
Każdy zbiornik jest inny i trzeba się go uczyć. To co sprawdza się u mnie może nie sprawdzić się u Ciebie.
Przerobienie pokrywy naprawdę jest proste. Jak dużo chcesz zainwestować w modyfikacje?

Gaja
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 10:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#7

Post autor: Gaja »

Samotny77 pisze: Fakt jestem laikiem co do elektryki, dlatego najlepiej by było zakupić już gotową przerobioną pokrywę.
Wtedy musisz kupic używaną i jak się nie znasz za bardzo na elektryce to skąd będziesz miał pewnośc że modyfikację są zrobione poprawnie i nie rozsypie się to w krótkim czasie?
Sam nawet bez specjalnej wiedzy ale przeszukując neta i odrobina dobrej woli i dasz sobie radę.
---------------------------------
Już nie pracuje w Grodnie :)
Ale mam własną działalność z oświetleniem związaną ...
na razie zapraszam: https://www.facebook.com/pages/Mealux/1438132349751639" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#8

Post autor: sum »

Samotny77, jak już rzeczywiście nie będziesz dawał sobie rady z przeróbką to wpadniesz do mnie i będziemy razem sklecać dodatkowe oświetlenie.To naprawdę nie jest nic trudnego.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Krzycho49
Bywalec
Posty: 77
Rejestracja: czw wrz 22, 2011 1:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

oświetlenie

#9

Post autor: Krzycho49 »

Samotny 77.Kupiłem też taki zestaw w tej samej firmie tylko 2x39W z racji wielkości akwa.Zestaw przychodzi do Ciebie z podłączonymi przewodami do statecznika.Wystarczy zapamiętać kolejność podłączenia przewodów i sprawa z czapy.Możesz Mi wierzyć że przedszkolak by to podłączył.Pozdrowienia i powodzenia.

choq
Zapaleniec
Posty: 225
Rejestracja: pt sie 06, 2010 10:02 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#10

Post autor: choq »

Witajcie,
kilka uwag:
(2x18 + 2x24)/112=0,75W/L - a to już nie mało.
Pytanie do Krzycho49 - jak się sprawdza umocowanie świetlówki do świetlówki?
Pomysł bardzo fajny tylko nie wiem czy będzie tak ślicznie jak to pokazane na allegro i świetlówki trzymają się obok siebie, czy może T5-ki będą opadać.

Pozdrawiam,
Grzegorz

picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#11

Post autor: picia136 »

Podjedz do grodna na Dobrą kupisz zestaw taniej :) Jak będziesz miał jakieś problemy z podłączeniem to pisz pomogę. A te połącznie świetlówek musi trzymac nie powinno byc problemu. Ja wczoraj dołożyłem jedną świetlówke 24W ze starego akwarium i nie miałem gdzioe przykręcic to kombinowałem i dało się

Proszę komplet :
http://allegro.pl/oprawka-hermetyczna-d ... 52064.html
http://allegro.pl/metalowe-uchwyty-do-s ... 52109.html
http://allegro.pl/statecznik-elektronic ... 86310.html

[ Dodano: Czw Lis 10, 2011 8:26 am ]
Ja tak dorobiłem dodatkowe oświetlenie. Nie miałem.Wszytsko umieszczone jest w szafce bo w obudowie nie było jak dodac.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony śr lis 09, 2011 11:30 am przez picia136, łącznie zmieniany 2 razy.
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

Autor
Samotny77
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pn mar 29, 2010 10:47 pm
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#12

Post autor: Samotny77 »

Dzięki wszystkim za rady :). Na pewno udam się na Dobrą i sobie wszystko zakupię.
Będę się skłaniał aby do mego standardu dołożyć 2x24w i będzie git.
Niestety chyba jak każdy mam ograniczone fundusze, dlatego zastanawiam się co najpierw zakupić czy dodatkowe oświetlenie czy butlę co2?
Czy jak zwiększę oświetlenie i nie będę podawał co2 to zaszkodzi to rośliną?
Albo odwrotnie czy jak kupię najpierw butlę co2 i ją uruchomię bez zwiększania mocy oświetlenia to ma sens?
Dlatego proszę o radę jak to zrobić sensownie i co najpierw zakupić?

picia136
Uzależniony
Posty: 678
Rejestracja: pn mar 23, 2009 1:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czy taki zestaw jest dobry?

#13

Post autor: picia136 »

Ja w poprzednim akwarium 70l miałem ok 0,5lx/litr i nie podawałem wcale CO2 a rosły jak szalone. Ja najpierw dołożył bym oświetlenie
100x40x50 =200l
I rodzinka się powiększy:)
Awatar użytkownika

Krzycho49
Bywalec
Posty: 77
Rejestracja: czw wrz 22, 2011 1:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

oświetlenie

#14

Post autor: Krzycho49 »

Odpowiedź dla Choq.Świetlówki mocowane na uchwytach do świetlówek trzymają się idealnie obok siebie.Nie zanotowałem opadania oraz przesuwania się T5 w sposób niekontrolowany.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ