Modrook paskai - Pseudomugil Luminatus (w sklepach Paskai)

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Modrook paskai - Pseudomugil Luminatus (w sklepach Paskai)

#1

Post autor: Eva »

Wyjątkowo piękna rybka. W sklepach jest tak blada i niepozorna, że kupują ją chyba tylko zaznajomieni z gatunkiem akwaryści. W dobrych warunkach wybarwia się na piękny kolor pomarańczowy z intensywnie błękitnym paskiem u góry. Samice niewiele mniej intensywne w barwie, niektóre bardziej żółte. Też bardzo ładne. Samce różnią się niekiedy długością i ubarwieniem płetw piersiowych, brzusznych i odbytowych. Rozkładają je jak motyle skrzydła, żeby zachęcić samicę lub odstraszyć rywala.
U mnie mieszkają w akwarium prawie gatunkowym, z Babkami Dragon i Krewetkami Red Cherry. Nie wiem, czy nie jedzą najmniejszych krewetek, ale te dość małe, ok centymetra, nie są przez nie zjadane.
W hodowli domowej Pseudomugil może żyć ponad 2 lata.
Odchowanie młodych nie przysparza większych problemów, należy jednak przełożyć jaja do osobnego akwarium, bo rodzice zjadają narybek. Udało mi się przypadkiem odchować siedem młodych.
Mają bardzo małe pyszczki. Słabo sobie radzą z wodzieniem czy większą dafnią. Jedzą każdy pokarm, suchy, mrożony i żywy, byle drobny. Uwielbiają naupliusy artemii.
Przebywają głównie na górze i w środku akwarium. Tam też pobierają pokarm. Lubią przestrzeń na tafli wody, która nie powinna być za bardzo zarośnięta roślinami.
Uwaga! Bardzo skoczne.
W sklepach sprzedawane jako Pseudomugil Paskai. W Internecie można spotkać zamienne używanie nazw Luminatus i Paskai, w rzeczywistości ryby te różnią się od siebie nieznacznie i zamieszkują inny obszar Papui Nowej Gwinei.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony śr paź 13, 2021 8:27 am przez Eva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pseudomugil Luminatus

#2

Post autor: Lech-u »

Eva pisze: wt paź 05, 2021 3:42 pm Wyjątkowo piękna rybka.
Patrząc na Twoje zdjęcia, przyznaję, że są piękne.
Nie znam tych ryb w ogóle, więc cieszę się, że umieściłaś je w Atlasie Fotograficznym Zwierząt FAWA!
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Pseudomugil Luminatus

#3

Post autor: Winter »

Śliczne! Chyba nigdy nie widziałam ich w sklepie.

Tapnięte

Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

Autor
Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Pseudomugil Luminatus

#4

Post autor: Eva »

WinterW sklepach typowo akwarystycznych bywają, ale niezbyt często. Mi sprzedano narybek poniżej centymetra. W sklepie można ich nie zauważyć, są malutkie i niemal przezroczyste. Nie przypominają wyrośniętych i dobrze odkarmionych Pseudomugili.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pseudomugil Luminatus

#5

Post autor: Lech-u »

Szukam nazwy po polsku tej ryby.
Czy to jest Modrook oświetlony?

Autor
Eva
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: pn lip 12, 2021 9:16 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Ewa
Płeć:

Pseudomugil Luminatus (w sklepach Paskai)

#6

Post autor: Eva »

Lech-uPo polsku nazywają go Paskai. Pod taką nazwą sprzedawany w sklepach. Nie ma polskiego odpowiednika, czyli ewentualnie MODROOK Paskai. Nazwa Luminatus chyba jest prawidłowa. W kilku miejscach czytałam o różnicy między Paskai i Luminatus. Szczegóły tu:
https://rainbowfish.angfaqld.org.au/luminatus.htm

https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-roslin ... /[quote][b]Dodano do tego postu po 5 miesiącach 21 dniach 9 godzinach 15 minutach 6 sekundach[/b][/quote]Pseudomugil Luminatus (w sklepach Paskai)
Luminatus contra Furcatus.ObrazekObrazek
Dodano do tego postu po 1 minucie 9 sekundach
Pseudomugil Luminatus (w sklepach Paskai)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”