Płaszczki Słodkowodne

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Raffy
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: sob maja 11, 2013 8:00 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Płaszczki Słodkowodne

#1

Post autor: Raffy »

Naciskali i naciskali :P

Od czego by tu zacząć, od tego, że wszystkie płaszczki są blisko spokrewnione z rekinami.
Przodkowie słodkowodnych płaszczek były prawdopodobnie rybami morskimi, amazonka miała wtedy odwrotny przebieg. Potem przebieg rzeki się zmienił i ryby zostały "uwięzione" i tak powstały słodkowodne płaszczki - tak mówi teoria.
Muszę przyznać, że spód płaszczek niemal wygląda jak dolna strona rekinów.
Dostałem kiedyś samca rekina czarnopłetwego, zanurkowałem i zobaczyłem jego "dolną" budowę ciała - jakbym widział płaszczkę. Skrzela, gonady itp. wszystko to samo!
Wymagania płaszczek to naprawdę duże zbiorniki dla dorosłych (min. 250x80cm dna), czysta woda i dużo żarła.

Młode są wrażliwsze, lepiej je w małych zbiornikach trzymać i ma się wtedy pod kontrolę wyżywienie ryby itp., czasami odmawiają żarcia.
Czasami niektóre osobniki preferują dany pokarm i w danym kształcie (np. krewetka ale musi być siekana odpowiednio).
Jeszcze inna żre tylko ochotkę, ale żywą.
Jeszcze kolejna preferuje siekaną stynkę.
Z odłowu czasami preferują ubite rybki, albo przecięte na pół (żeby poczuły krew).
Żywienie płaszczek to sztuka, grunt żeby były NAKARMIONE (mają wtedy garba nad ogonem) i filtracja musi być bardzo ale to bardzo wydajna, spore podmiany wody!!!!! Dorosła płaszczka powinna jeść wszystko i w każdej ilości, maluchy są kapryśne jak to u dzieci ;)

Wszelkie problemy z płaszczkami rozwiązujemy naprawdę CZYSTĄ wodą (nh4 0, no2 0, no3 poniżej 10), wysoką teperaturą (do 35 spokojnie) i ewentualnie solą niejodowaną. ŻADNYCH LEKARSTW IM NIE PODAJEMY, ZWYKŁY LEK NA OSPĘ ZABIJA PŁASZCZKI.

Ogólnie są 3 zasady w hodowli płaszczek : pełny brzuch, czysta woda i ciepło
W niskich temp. zakopują się w piasku, odmawiają jedzenia.

Płaszczki są żyworodne, samice rodzą w pełni rozwinięte mini-płaszczki.
Rozmnażają się same, tylko muszą być kilkuletnie. Mi udało się trzy razy motoro rozmnożyć, w ostatnim miocie poprzednia samica dała 8 maluchów (równo 4 parki)
Najpopularniejszymi płaszczkami w handlu i w hodowli są:

Potamotrygon motoro, zwana płaszczką rzeczną. Była prawdopodobnie pierwszą płaszczką jaką sprowadzono do Europy, występuje w wielu odmianach i wybacza naprawdę wiele. Jest najtańsza z płaszczek
Obrazek
Obrazek

Potamotrygon leopoldi, wystepuje w wielu wariantach w zalezności od umiejscowienia rzeki, wszystkie zamieszkują rzekę Rio Xingu
Wymagają cieplejszej wody od motoro (koło 30)
Obrazek
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Słodkowodne płaszczki

#2

Post autor: Miro »

Raffy pisze: czw wrz 13, 2018 6:37 pm Dostałem kiedyś samca rekina czarnopłetwego, zanurkowałem i zobaczyłem jego "dolną" budowę ciała
kurna , to gdzie go trzymałeś że zanurkowałeś ? :shock:
Raffy pisze: czw wrz 13, 2018 6:37 pm samice rodzą w pełni rozwinięte mini-płaszczki.
jakiej wielkości ? Pewnie takie mini fajnie wyglądają :-D

Autor
Raffy
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: sob maja 11, 2013 8:00 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Słodkowodne płaszczki

#3

Post autor: Raffy »

AquaPark Reda :capu:

Obrazek
:OK:
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Słodkowodne płaszczki

#4

Post autor: Miro »

:OK:
ps, ale jakiej wielkości się rodzą ?

Autor
Raffy
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: sob maja 11, 2013 8:00 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Słodkowodne płaszczki

#5

Post autor: Raffy »

Hm jak spodenka od herbaty :D
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Słodkowodne płaszczki

#6

Post autor: Miro »

to duże, myślałem że jak 5 zł
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Słodkowodne płaszczki

#7

Post autor: Miro »

czy są agresywne w stosunku do człowieka ?
No, czy ugryzą czy się boją ?

Drybak
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr lut 21, 2018 7:58 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin

Słodkowodne płaszczki

#8

Post autor: Drybak »

Mam zamiar odpalić drugi zbiornik dla paletek wymiary 2 m długości, 70 szerokość i ok 60 długości. Zależy mi na dobrej filtracji, więc sump i automatyczna podmiana wody.Bardzo lubię Paletki ale chciałbym wpuścić też płaszczkę. Czytałem trochę w internecie i zdania są podzielone...jeśli już to jaka odmiana tej ryby najlepiej się sprawdzi.

Autor
Raffy
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: sob maja 11, 2013 8:00 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Słodkowodne płaszczki

#9

Post autor: Raffy »

Miro pisze: czw wrz 13, 2018 9:14 pm czy są agresywne w stosunku do człowieka ?
No, czy ugryzą czy się boją ?
Płaszczki są jadowite i to bardzo, ale one nie machają kolcem jak opętane.
Zaatakuje tylko w obronie własnej, najczęściej gdy jest zakopana ze strachu i nacisniesz na nią, to strzeli ogonem
Zaskoczona też może przypadkowo
Tak to są bardzo ufne ryby i jedzą mi prosto z ręki, aleee... dystans zachowuję :D
Same pchają się w rękę i szukają jedzenia, skubią delikatnie
W amazonii to zmora dzieci brodzących w wodzie, sporo ich ginie.
Była sobie kiedyś rzeczka, gdzie żył endemiczny gatunek płaszczki wraz z niebieskookim panaque, ryby te pochodziły z tego miejsca i nigdzie idziej. Córka jakiegoś milionera nadepnęła na płaszczke, owy facet chciał "ukarać" wszystkie płaszczki i opracowali truciznę która zabija ryby przy dnie, niestety im się udało... wyginęły bezpowrotnie. Heiko Bleher o tym pisał




Drybak pisze: czw wrz 13, 2018 10:26 pm Mam zamiar odpalić drugi zbiornik dla paletek wymiary 2 m długości, 70 szerokość i ok 60 długości. Zależy mi na dobrej filtracji, więc sump i automatyczna podmiana wody.Bardzo lubię Paletki ale chciałbym wpuścić też płaszczkę. Czytałem trochę w internecie i zdania są podzielone...jeśli już to jaka odmiana tej ryby najlepiej się sprawdzi.
Gatunek jak już :P
Polecam Potamotrygon magdalenae, tylko do 30cm dorastają
Bardzo fajna jest jej odmiana "red caqueta", jakies 100-150eur za szt
Sympatyczne płaszczki, pytaj o nie w 3kontynenty - taki sklep
No i parkę, jeszcze lepiej samca i 2 samice - krajowych płaszczek nigdy za mało!!!!!!!
Tylko musiałbyś kupić takie które jedzą krewetki, stynkę
Dzikusy bardzo często długi czas oprócz ochotki nic nie jedzą, a paletom nie przetłumaczysz zeby nie zarły ochotki



Dorosłe motoro/leopoldi załatwią palety, zresztą za mały baniak dla nich
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Płaszczki Słodkowodne

#10

Post autor: Lech-u »

Dość ciekawe ryby.

Jaka jest ich aktywność?
Pływają?
Czy tylko przesiadują na dnie?
W jaki sposób "współżyją" z innymi rybami swojego gatunku? Trzymają się razem, czy każda ryba osobno?


Ile wody im podmieniasz i jak często?
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Płaszczki Słodkowodne

#11

Post autor: Karat »

Świetne zdjęcia i zawodowe opisy. Widać pasję w tym co robisz :)

Drybak
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr lut 21, 2018 7:58 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin

Płaszczki Słodkowodne

#12

Post autor: Drybak »

Ja też tak uważam i dziękuję za merytoryczną odpowiedź!

Autor
Raffy
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: sob maja 11, 2013 8:00 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Płaszczki Słodkowodne

#13

Post autor: Raffy »

Lech-u pisze: pt wrz 14, 2018 7:06 am Dość ciekawe ryby.

Jaka jest ich aktywność?
Pływają?
Czy tylko przesiadują na dnie?
W jaki sposób "współżyją" z innymi rybami swojego gatunku? Trzymają się razem, czy każda ryba osobno?


Ile wody im podmieniasz i jak często?
Płaszczki wbrew pozorom są potwornie aktywne - potrafią pływać do góry brzuchem po tafli :!: :!: :!: :!: :!: :!: Ciągle suną po szybach, przekopują podłoże, bawią się z nurtem wody... oj wiele można pisać, absolutnie nie są to nudne ryby. Każda ma swoje preferencje :mrgreen: Mam taką samiczkę leopoldi, która ma pełno wzorków - chlupie ciągle wodą, nauczyła się tak zwracać na siebie uwagę - wtedy zostaje nakarmiona albo odpędzana - jej się podoba :OK:
Jeśli się wpuszcza im żywe rybki, polują na nie zawzięcie - jeśli złapią, blokują ofierze ucieczkę (przyssysają ją do szyby) i...
konsumpcja ZAWSZE ale to zawsze, zaczyna się od łba ofiary - płaszczka miażdży
wtedy przystępuje do konsumpcji :P

Płaszczki bardzo lubią się przytulać, są mega towarzyskie. Ale zdarzają się osobniki agresywne, albo napastliwe samce... ale tu problem wg. mnie leży w zagłodzeniu ryb, lub zbyt małym zbiorniku oraz złym stosunku ryb (samiec powinien mieć conajmniej 2-3samiczki). Ja nie miałem jeszcze problemu z agresją. Ale przed kopulacją samiec praktycznie zawsze podgryza samicę, trzeba odróżnić to od agresji.

Woda...
wg. potrzeby. Płaszczki bardzo syfią, jedzą ogromne ilości pokarmu (u mnie na stado schodzi 1kg stynki i 0.5kg krewetki i 0.5kg ochotki). W niektórych systemach mam zamontowaną stałą podmianę, kontroluję wtedy no3 i temp.
A tam gdzie podmiany brak, staram się jak najczęściej - kochają świeżą wodę!!!
Niskie no3, wydajna filtracja i regularne podmiany - to sposób na sukces.
Nie bawię się w ph kh gh, moje żyją i jadą na Gdyńskiej kranówie




:OK:

Drybak
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr lut 21, 2018 7:58 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Marcin

Płaszczki Słodkowodne

#14

Post autor: Drybak »

Jeśli w końcu odpalę to ponad 700 l to będą tam pływały Potamotrygon magdalenae i Paletki.Chciałbym wykorzystać Twoją obecność na forum i zapytać jaki rodzaj filtracji rekomendujesz do takiego zbiornika? Pytanie może proste ale zakładam 3 płaszczki, samiec i dwie samice oraz koniecznie Paleteki.

Autor
Raffy
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: sob maja 11, 2013 8:00 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Płaszczki Słodkowodne

#15

Post autor: Raffy »

Sump i jak największe złoże biologiczne, przed ceramiką najpierw umieścić gąbki itp. - filtracja mechaniczna, żeby nie zapchać porów złoża biologicznego. I koniecznie kratę rastrową, zrobić odstęp z 5cm pod ceramiką (mega ułatwia to odsysanie syfu spod ceramiki!!!) - po prostu sklecić sobie kosze na ceramikę, w razie czego wyjmujesz i potrząsasz, odsysasz syf z dna sumpa i gotowe.
A do baniaka jakaś głowica 2000L/h z gąbką, w razie czego gdyby tfu tfu pompa obiegowa padła to masz zabezpieczenie

Autor
Raffy
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: sob maja 11, 2013 8:00 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Płaszczki Słodkowodne

#16

Post autor: Raffy »

Siemano

Otwórzcie puszkę coli, browara, powera cokolwiek
I obejrzcie to:



Imponująca hodowla, wszystkie ryby w znakomitej formie
Zobaczcie jak mają rozwiązaną filtrację itp.
"Matki" cudowne, widać niewyeksploatowane - muszą dbać
To jest potwornie ciężka praca i ogrom cierpliwości, każdy hodowca to wie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”