Akara Electric Blue - Andinoacara sp. "Electric Blue"

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Akara Electric Blue - Andinoacara sp. "Electric Blue"

#1

Post autor: Zbyszek »

Akara Electric Blue - taka jest najczęściej spotykana jej nazwa handlowa, natomiast nazwę łacińską jest mi dość trudno podać ponieważ spotkałem się z kilkoma określeniami: Andinoacara pulcher, Aequidens pulcher, Nannacara anomala, Microgeophagus Ramirezi Electric Blue, Andinoacara sp. - moim zdaniem to ostatnie byłoby najwłaściwsze. Problemy z określeniem właściwego gatunku biorą się z tego, że jest to hybryda wyhodowana sztucznie przez człowieka. Prawdopodobnie powstała ona z połączenia akary błękitnej (Andinoacara pulcher) z pielęgniczką ramireza (Microgeophagus ramirezi) odmiany "electric blue". Przy czym nie była to hybrydyzacja samoistna a sztuczna - ikra pobrana od samicy akary błękitnej została zapłodniona mleczem pobranym od samca pielęgniczki ramireza.
Z moich obserwacji wynika, że akara electric blue pomimo tego iż jest sztucznym wytworem człowieka w znacznym stopniu przypomina "normalne" ryby. W jej wyglądzie oraz zachowaniu nie widać żadnych negatywnych cech utrudniających jej normalne funkcjonowanie - nie ma problemów z poruszaniem się, pobieraniem pokarmu, oddychaniem, itp. jak niestety wiele tworów ludzkich np: pielęgnica papuzia, molinezja balonowa, czy mnóstwo weloniastych odmian pielęgnic, zbrojników, karpiowatych, itp. Jest również płodna i jej potomstwo odziedzicza cechy rodziców - głównie chodzi o ubarwienie.

Długo wahałem się czy przedstawić te ryby w forumowym atlasie ..... ze względu na ich pochodzenie uważam, że nie należy takich "wynalazków" promować, ale z drugiej strony doszedłem do wniosku, że trzeba pokazać również tę złą stronę akwarystyki aby uświadomić mniej doświadczonym (zorientowanym) akwarystom, że warto się zastanowić przed kupnem kolorowej zdeformowanej "ryby", czy robiąc popyt na takie stworzenia nie wyrządzamy tym krzywdy żywej istocie ? Czy nie napędzamy "biznesu akwarystycznego" i nie przyczyniamy się do kolejnych eksperymentów na żywych zwierzętach ? Niech każdy sobie indywidualnie odpowie na te pytania.

Poniżej zdjęcia Akary Electric Blue:
1. Dorosły samiec,
2. Dorosła samica,
3. Para ryb,
4. Para opiekująca się ikrą,
5. Młode osobniki wielkości około 6-8 cm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn sie 27, 2018 11:08 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Akara Electric Blue

#2

Post autor: Miro »

Zbyszek pisze: ndz sie 26, 2018 8:42 am Z moich obserwacji wynika, że akara electric blue pomimo tego iż jest sztucznym wytworem człowieka w znacznym stopniu przypomina "normalne" ryby.
taką rybę bym kupił.
Najbardziej przeszkadzają mi i tego nie rozumiem jak można stworzyć i kupić karasia- welonka.
Ryba całkowicie zdeformowana.
Natomiast, jeżeli jest tak jak twierdzisz że A.E.B. jest "normalna " to uważam że może istnieć w akwarystyce.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akara Electric Blue - Andinoacara sp. "Electric Blue"

#3

Post autor: Lech-u »

Zbyszek pisze: ndz sie 26, 2018 8:42 am Długo wahałem się czy przedstawić te ryby w forumowym atlasie ..... ze względu na ich pochodzenie uważam, że nie należy takich "wynalazków" promować, ale z drugiej strony doszedłem do wniosku, że trzeba pokazać również tę złą stronę akwarystyki aby uświadomić mniej doświadczonym (zorientowanym) akwarystom, że warto się zastanowić przed kupnem kolorowej zdeformowanej "ryby", czy robiąc popyt na takie stworzenia nie wyrządzamy tym krzywdy żywej istocie ?
Dyskusje na temat moralności i etyki akwarystycznej prowadziliśmy już niejednokrotnie.
Ja myślę, że na to trzeba spojrzeć od drugiej strony. Bardziej optymistycznej. Otóż akwarysta ma za zadanie opiekować się najlepiej jak potrafi swoimi podopiecznymi. Stwarzać im najlepsze możliwe warunki. Dobrze i odpowiednio karmić. Dbać o higienę akwarium.
Taka ryba nie wie, że jest pokraką genetyczną, krzyżówką lub nawet "kundlem" akwarystycznym.
Taka ryba żyje. Tak samo jak żyją kazirodcze potomstwa po braciach i siostrach z hodowli. A jak żyje to należy się nią zaopiekować.
I to jest nasza rola.
Więc bardzo dobrze, że umieściłeś ten wpis o Electric Blue.

PS. Dodałem nazwę łacińską w tytule wątku.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akara Electric Blue - Andinoacara sp. "Electric Blue"

#4

Post autor: Karat »

Efektowna ryba. Jakie parametry, wystrój zbiornika jest dla nich najbardziej odpowiedni? W internecie zbyt wielu informacji o nich nie ma.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Akara Electric Blue - Andinoacara sp. "Electric Blue"

#5

Post autor: Zbyszek »

Lech-u pisze: pn sie 27, 2018 11:15 am Otóż akwarysta ma za zadanie opiekować się najlepiej jak potrafi swoimi podopiecznymi. Stwarzać im najlepsze możliwe warunki. Dobrze i odpowiednio karmić. Dbać o higienę akwarium.
Taka ryba nie wie, że jest pokraką genetyczną, krzyżówką lub nawet "kundlem" akwarystycznym.
Taka ryba żyje. Tak samo jak żyją kazirodcze potomstwa po braciach i siostrach z hodowli. A jak żyje to należy się nią zaopiekować.
I to jest nasza rola.
Zgadzam się z Twoją wypowiedzią, oczywiście należy się takimi mutantami opiekować i zapewnić im jak najlepsze warunki. Takie, jak to napisałeś - "kundle akwarystyczne" czyli mieszańce międzygatunkowe zdarzają się i w naturze. Tu jednak chodzi o dzieło człowieka, o sztuczne twory, które w naturze nigdy by nie powstały, a jeśli nawet by się to zdarzyło to sama natura nie pozwoliła by im przetrwać a już z pewnością kontynuować taką populację. Czy odmiany welonowe lub tzw. balonowe mające problemy z normalnym poruszaniem się miały by szanse przeżyć i rozmnażać się w naturalnym środowisku ? Nie wspomnę o pielęgnicy papuziej ?

Wracając do tematu akary electric blue - tak jak napisałem powyżej z moich obserwacji wynika, że jest to całkiem "normalna" ryba. Właśnie testuję jej opiekę nad potomstwem i jak do tej pory wywiązuje się z niej dobrze jak na pielęgnice przystało opiekuje się (obydwoje rodziców) dwu tygodniowym narybkiem. Znalazłem też film, niestety niezbyt udany z dość mało trafnymi porównaniami, ale zasiał u mnie "ziarno niepewności" co do "powstania" tytułowej akary. Jeśli ktoś ma jakieś informacje na temat pochodzenia lub zna ich źródło zapraszam do dyskusji.



Karat pisze: pn sie 27, 2018 12:09 pm

Jakie parametry, wystrój zbiornika jest dla nich najbardziej odpowiedni?
Według mnie typowe jak dla podobnych pielęgnic takich jak: akara błękitna, pomarańczowopłetwa czy p. niebieskołuska. Wydaje się że akara eb. jest nieco łagodniejsza od w/w, jest też mniejsza - moje dorosłe mają: samiec około 13 cm, samica około 11 cm. Moim zdaniem akwarium o długości około 120 cm jest wystarczające - oczywiście chyba nie muszę pisać, że czym większe tym lepsze :). Ryby nie są płochliwe, bardzo szybko się oswajają - podczas karmienia oraz czynności porządkowych podpływają do ręki, pomimo tego sugerowałbym wystrój jak dla pielęgnic - korzenie, kamienie aby ryby miały potencjalne kryjówki "pod ręką". Parametry wody jak dla większości pielęgnic południowo-/środkowoamerykańskich mieszczą się w bardzo szerokim zakresie i poza skrajnymi wartościami każda "kranówka" będzie odpowiednia.
Awatar użytkownika

RudaAgucha
Uczestnik
Posty: 35
Rejestracja: śr sty 06, 2021 6:00 pm
Lokalizacja: Hamburg
Na imię mam: Agnieszka

Akara Electric Blue - Andinoacara sp. "Electric Blue"

#6

Post autor: RudaAgucha »

Obrazek
Obrazek
Myślę że to samica.. W jakiej ilosci je trzymać? Była w "wyposazeniu" akwarium które kupiłam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”