Akara paskowana, kratkowana - Nannacara anomala

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akara paskowana, kratkowana - Nannacara anomala

#1

Post autor: Karat »

Występuje w północnej części Ameryki Południowej (zachodnia Gujana od rzeki Aruka oraz w Surinamie po dolny bieg rzeki Maroni). Zamieszkuje przybrzeżne wody gęsto zarośnięte i bogate w tlen, groty i inne kryjówki z korzeni lub kamieni. PH 6.0-7.5, Twardość 3-15 GH
Z własnych obserwacji :
Bardzo duża równica w wielkości samiec/samica. Podczas gdy masywnie zbudowany samiec przekroczył u mnie 8 cm, samica nie ma nawet połowy tej długości. Temperamentem jednak nadrabia nikły rozmiar. I to temperament właśnie, to słowo które najlepiej je opisuje. Przed trałem samiec "prześladuje" samice. Po nim to, dużo mniejsza, samica przejmuje dowodzenie. Odpędza nie tylko samca, kiryski, ale też skalary. Kiryski niestety, po ostatnim tarle akar, są wyraźnie poturbowane (akwarium 240l). Muszę jednak przyznać, że ostatnie tarło w którym młode przeżyły ok tygodnia było nieco inne. Samiec trzymał się dość blisko i pilnował samicy z młodymi.
W kwestii ubarwienia to samca jest stałe, bardzo intensywne. Samica, chociaż skromniej ubarwiona, zmienia ubarwienie od czarnego do żółtego z akcentami pomarańczowego i niebieskiego z szybkością godną kameleona.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akara paskowana, kratkowana - Nannacara anomala

#2

Post autor: Lech-u »

Aż się wierzyć nie chce, że te dwie ryby to para z tego samego gatunku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”