Zbrojnik - Panaqolus maccus L104 Pleco

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Zbrojnik - Panaqolus maccus L104 Pleco

#1

Post autor: Tygrys »

[panaque maccusl]104
Inne nazwy: L-162, lda-22, "Clown pleco", "Ringlet pleco"
Zbrojnik występujący w Wenezueli: dorzecze Rio Orinoko oraz Kolumbii. Clown pleco jest raczej nieśmiałą i spokojną rybką, chociaż nieco agresywną w momencie karmienia w stosunku do osobników swojego rodzaju. Ponadto, podobnie jak większość zbrojników jest rybką terytorialną, oznacza to że chcąc hodować w akwarium więcej sztuk tych rybek powinniśmy zapewnić akwarium minimum 60 litrów w którym będą kryjówki. Jak wszystkie zbrojniki tego rodzaju wymagają drewna w akwarium którym się odżywiają. Dojrzałe samce tego gatunku są mniejsze od samic i mają promienie płetw piersiowych i pokrywy skrzelowe zarośnięte szczecinką. samice są bardziej okrągłe w części brzusznej.
Rzadko można spotkać osobnika większego niż 10 cm. Panaqolus maccus nie jest rybą trudną w hodowli, nie wymaga szczególnych parametrów fizykochemicznych wody, dobrze czuje się kiedy zapewnimy im wodę miękka 4-6°N o pH 6.5-7.5 i o temperaturze 22-30°C. zbiornik z podłożem, wyłożonym piaskiem, powinien mieć miejsca zacienione, z lekką cyrkulacją wody. ryba nie jest zjadaczem glonów, zjada głównie pokarm roślinny, ogórek, sałata, bakłażan, spirulina, w akwarium musi być korzeń drewniany który jest przez te rybki bardzo chętnie obskubywany.
Rybka nie gardzi pokarmem mięsnym tj. krewetkami i filetami z ryb. rozmnażanie tej rybki w niewoli jest łatwe, należy zapewnić wodę miękką 0-4°N, lekko kwaśną, dużo kryjówek i miejsc zacienionych oraz odpowiednią dietę. Bardzo polecam te rybkę nawet mało doświadczonym akwarystom, ponieważ jest łatwa w hodowli i nie wymaga jakichś specjalnych warunków oraz ze względu na niską cenę.

To tyle z netu. U mnie są od kwietnia, według sprzedawcy mam parę, bo tak sobie zamówiłem. Cena za parę 60 PLN.
Rybki nie lubią pozować, ciężko im zrobić fotke, cały czas siedzą pod korzeniem, czasami pokazują się.
Jedzą to co zwykłe glonki, przynajmniej u mnie nie mam problemu. Pokazują się najczęściej w porze kamienienia granulkami i tabletkami.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazekl
Ostatnio zmieniony pt sie 17, 2018 12:54 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 2 razy.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik - Panaqolus maccus L104 Pleco

#2

Post autor: Lech-u »

No to teraz poluj, Tygrys, z aparatem na te zbrojniki, żeby uzupełnić zdjęcia.

Czy te zbrojniki kopią w podłożu?
Awatar użytkownika

Autor
Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Zbrojnik - Panaqolus maccus L104 Pleco

#3

Post autor: Tygrys »

Nie kopie przynajmniej u mnie,ale zauważyłem że spasowała mu grota dla zwykłego ancitrusa.Umnie nie wykazuje oznak terytorializmu,żyje zgodzie borelkami kiryskami i glusiami złotymi
Dodano do tego postu po 5 miesiącach 18 dniach 22 godzinach 6 minutach 53 sekundach
kolejne fotki moich pecolci
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony pt sie 17, 2018 5:28 pm przez Tygrys, łącznie zmieniany 1 raz.
zawieszony profil

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik - Panaqolus maccus L104 Pleco

#4

Post autor: DanielP »

Tygrysie wreszcie mogę Cię pochwalić za ładne zdjęcia i piękne rybyl :D Jak rozpoznajesz u nich płeć?
Awatar użytkownika

Autor
Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Zbrojnik - Panaqolus maccus L104 Pleco

#5

Post autor: Tygrys »

Obrazek
zawieszony profil
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”