Pielęgnica - Crenicichla proteus

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Pielęgnica - Crenicichla proteus

#1

Post autor: Zbyszek »

Jest to typowy drapieżnik polujący na mniejsze ryby i z tego względu nadaje się do akwarium wyłącznie z rybami na tyle dużymi aby nie padły jego ofiarą - a pysk potrafi dość imponująco otworzyć. Wymaga pokarmów mięsnych, niekoniecznie żywych, bez problemu zjada wszelkie mrożonki. Pokarm pobiera dość charakterystycznie - rzuca się jednym celnym skokiem na ofiarę. Z moich obserwacji wynika, że dobiera się w stałe pary i zachowanie takiej pary jest dość szczególne - praktycznie cały czas pływa razem, nie odstępuje od siebie na większą odległość niż 30 cm. Jak na pielęgnice przystało, ryby (oboje rodziców) posiadają bardzo silnie rozwinięty instynkt macierzyński.

Na 1 zdjęciu dorosła para ryb, zdjęcie 2 - samiec, zdjęcie 3 - samica, zdjęcie 4 - narybek w wieku około 2,5 miesiąca, wielkości około 3 cm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob sie 11, 2018 3:05 pm przez Zbyszek, łącznie zmieniany 3 razy.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pielęgnica Crenicichla proteus

#2

Post autor: DanielP »

Dla mnie wszystkie crenie są piękne i podobne do siebie. Nie wyświetla się zdjęcie z narybkiem.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgnica Crenicichla proteus

#3

Post autor: Lech-u »

Samica jest bardziej kolorowa niż samiec?
Aż dziwne.

Widać, że to drapieżniki.
I muszą być szybkie jak pociski jak atakują ofiary.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pielęgnica Crenicichla proteus

#4

Post autor: Miro »

A jak są duże , gdzie one żyją ?

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Pielęgnica - Crenicichla proteus

#5

Post autor: Zbyszek »

Lech-u pisze: sob sie 11, 2018 11:06 am Samica jest bardziej kolorowa niż samiec?
Taka niespodzianka z tą samicą :) - cecha dość rzadko spotykana u pielęgnic południowoamerykańskich.
Miro pisze: sob sie 11, 2018 1:15 pm jak są duże , gdzie one żyją ?
Według źródeł internetowych samiec jest większy i dorasta do 20 cm. Moje (te ze zdjęć) mają: samiec około 15 cm, samica 12 cm. W naturze żyją w dorzeczu Amazonki - Rio Napo, Rio Putumayo (Ekwador), Rio Ucayali do Rio Peba (Peru), Rio Purus (Brazylia).

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Pielęgnica - Crenicichla proteus

#6

Post autor: Zbyszek »

Samica pilnująca świeżo wylęgnięte larwy.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pielęgnica - Crenicichla proteus

#7

Post autor: Miro »

W jak dużym zbiorniku je trzymasz ?

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Pielęgnica - Crenicichla proteus

#8

Post autor: Zbyszek »

Obecnie moja para przebywa w zbiorniku ogólnym o wymiarach: 220x55x45 cm. Wcześniej dorastała w akwarium: 150x50x50 cm - i moim zdaniem jest to minimum aby stworzyć tym rybom odpowiednie warunki, choć jako zbiornik tarliskowy służyło im akwarium o długości zaledwie 100 cm i wydaje mi się, że ryby dobrze się w mim czuły - nie były płochliwe, szybko przystąpiły do tarła i odchowały młode.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”