Ziemiojad Tapajos - Geophagus sp. red head Tapajos

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad Tapajos - Geophagus sp. red head Tapajos

#1

Post autor: Zbyszek »

Ziemiojad zwany potocznie "red hedem" lub "tapajosem" - od nazwy rzeki z której pochodzi, choć jak mi się wydaje jest najpopularniejszym z ziemiojadów to nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy.
Na dwóch pierwszych zdjęciach para dorosłych ryb, na kolejnym samiec a na ostatnim młodziutki osobnik wielkości około 5-6 cm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz lip 29, 2018 5:46 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad - Geophagus sp. red head Tapajos

#2

Post autor: DanielP »

Piękne są te ziemki. Sam miałem do nich kilka podejść ale zawsze rezygnowałem ponieważ nie byłem usatysfakcjonowany ich wyglądem czyt. ubarwieniem. Moje osobniki choć były kupowane z różnych źródeł nigdy nie osiągnęły takiego pięknego ubarwienie jakie posiadają ryby Zbyszka czy te często widywane przy opisie gatunku w internecie. Oczywiście mam świadomość tego,że zdjęcia w sieci są "retuszowane".Czy ktoś ma pomysły dotyczące tego skąd to może wynikać? Moim zdaniem są dwie możliwości. Pierwsza jest taka,że nie zapewniałem im odpowiednich warunków. Myślę tu w szczególności o parametrach wody. Druga dotyczy wieku ryb. Moje red heady kupowałem jako młode smyki mające około 3 cm i zawsze trzymałem je do wielkości około 12-15 cm. Być może one wybarwiają się w pełni dopiero po określonym wieku lub przy określonej wielkości?
Ostatnio zmieniony ndz lip 29, 2018 2:36 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad - Geophagus sp. red head Tapajos

#3

Post autor: Zbyszek »

DanielP: pierwszą możliwość bym wykluczył - znasz się na pielęgnicach południowoamerykańskich i wiesz jak im zapewnić odpowiednie warunki, bardziej bym się skłaniał ku drugiej - może faktycznie ten gatunek późno się wybarwia ? Są gatunki z rodzaju Geophagus, które dopiero w wieku 2 lat (a nawet starsze) w pełni ukazują swoje walory kolorystyczne. Niestety choć to moje drugie podejście do tych ryb to mało znam "red heda" i są to tylko takie moje przemyślenia. Jeszcze może być trzecia możliwość - trafiłeś na ryby z kiepskiej linii, może ktoś rozmnażał słabe jakościowo osobniki i powstała gorzej wybarwiona linia - ryby z odłowu też nie zawsze są super jakości.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad - Geophagus sp. red head Tapajos

#4

Post autor: DanielP »

Być może mogło tak być,że przy hodowli tego gatunku zabrakło mi determinacji, wytrwałości i wtedy kwestia wieku i dojrzałości płciowej odnajdywałaby tutaj swoje uzasadnienie.
Ostatnio zmieniony ndz lip 29, 2018 3:22 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

PBLGRHW
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: wt lut 02, 2010 11:03 pm
Lokalizacja: Warszawa Grochów
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Ziemiojad Tapajos - Geophagus sp. red head Tapajos

#5

Post autor: PBLGRHW »

Geophagus Red Head Tapajos

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
120x40x50 10mm, 1x Power Glo 30W,grzałka 250W,Fluval 305,Tetra EX700,
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Ziemiojad Tapajos - Geophagus sp. red head Tapajos

#6

Post autor: Miro »

Ładne rybiki , zdjęcia.
Może wstaw zdjęcie na kalendarz ?

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad Tapajos - Geophagus sp. red head Tapajos

#7

Post autor: Zbyszek »

Ładne stado :).
Znasz wiek swoich ryb ? Jakiej są wielkości ?

Zdjęcia Mastacembelus"a proponuję przenieść do odpowiedniego tematu - tzn. założyć temat o tej rybie :).
Awatar użytkownika

PBLGRHW
Uczestnik
Posty: 24
Rejestracja: wt lut 02, 2010 11:03 pm
Lokalizacja: Warszawa Grochów
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Ziemiojad Tapajos - Geophagus sp. red head Tapajos

#8

Post autor: PBLGRHW »

Zbyszek pisze: pt sie 03, 2018 8:22 am Ładne stado .
Znasz wiek swoich ryb ? Jakiej są wielkości ?
Dzięki wielkie, miło mi, że cieszą oko:). Mam je już od około 5 lat, jedną najmniejszą od ok 2,5. największa sztuka mierzy około 13-14 cm mniejsze około 10-11cm.
Zbyszek pisze: pt sie 03, 2018 8:22 am Zdjęcia Mastacembelus"a proponuję przenieść do odpowiedniego tematu - tzn. założyć temat o tej rybie .
Zostałem poproszony o przerzucenie tych fotek tutaj :) Bo oryginalnie są w Galeri pt. BLACK BOX Kontrast
Miro pisze: czw sie 02, 2018 11:00 am Ładne rybiki , zdjęcia.
Może wstaw zdjęcie na kalendarz ?
Tobie również dziękuję za miłe słowa, a zdjęcia w kalendarzu brzmią ciekawie :P
120x40x50 10mm, 1x Power Glo 30W,grzałka 250W,Fluval 305,Tetra EX700,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”