Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

#1

Post autor: Limak86 »

Skrzeczyk karłowaty
Trichopsis pumila
Dane literaturowe i wymagania – z wiarygodnej strony, link poniżej:
https://www.seriouslyfish.com/species/t ... is-pumila/

Mała rybka (max 4cm) która zawitała do mojego 84L akwarium w ilości 10 sztuk wiele miesięcy temu i od razu podbiła moje serce :)
Ze względu na rozmiary i spokojny charakter świetnie nadaje się do mniejszych akwariów (myślę że dla stadka 10 sztuk już 45 – 54 L akwarium będzie w zupełności odpowiednie).
Bardzo atrakcyjnie ubarwiona z opalizującą znaczną częścią ciała i płetw (zwłaszcza samce), bardzo ciekawska i lubiąca zwiedzać całe akwarium od dna po taflę. Należy do labiryntowców a więc może oddychać powietrzem atmosferycznym (jak inne gurami czy bojowniki).
Zdecydowanie preferuje słabiej oświetlone i „zagracone” jak najbliżej tafli akwaria. U mnie wyraźnie woli pływać w części gdzie korzenie wraz z mikrozorium sięgają do tafli, a tam gdzie światła jest więcej i przestrzeń bardziej odkryta pływają w kryptokorynach przy dnie.
Gatunek ten uwielbia polować na młodsze krewetki, całą populację moich kundelków po redach zgładziły w kilka tygodni (z pomocą betta coccina). Oglądanie ich polowań na żywe jedzenie jest bardzo ciekawe, zbierają się w stadko i polują trochę jak wataha wilków, generalnie świetne widowisko :) W akwarium chętnie jedzą mrożoną karmę ale suchą też nie gardzą.
No i cecha charakterystyczna tego gatunku (od której wzięła się jego nazwa) – skrzeczenie :)
Samce widowiskowo się stroszą rywalizując o samicę lub terytorium wydając przy tym te śmieszne odgłosy słyszalne raczej gdy w pokoju jest cisza (nie jest to bardzo głośne). Owo skrzeczenie powstaje kiedy ryba uderza wydłużonymi płetwami piersiowymi o brzuch.
Mimo, że mam ten gatunek od dość dawna i rybki są już dojrzałe, to nie obserwowałem jak dotąd innego zachowania typowego dla tarła czyli budowania przez samca gniazda z piany. Mam nadzieję, że to jeszcze przede mną :)

Poniżej fotki samca i samicy. (za jakość fotek przepraszam, nie jestem w tym najlepszy)
Samiec jest wyraźniej ubarwiony, można też dostrzec różnice w długości płetw które jak to zazwyczaj bywa są u samce dłuższe i ostrzej zakończone.
- samiec
Obrazek
- samiczka
Obrazek
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

#2

Post autor: Lech-u »

Nigdy nie słyszałem tej ryby.
Owszem widziałem, ale nie słyszałem.

Ciekawe, czy udałoby się nagrać te dźwięki i umieścić w tym wątku?
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

#3

Post autor: Limak86 »

Na YT są filmiki gdzie słychać ten odgłos.
Generalnie ciężko by było go nagrać bo musi być cisza w pokoju, skrzeczą krótko i nieregularnie więc nie wiem jak miałbym ustrzelić ten moment :P
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

#4

Post autor: Miro »

Te niebieskie oczy są bardzo widoczne w akwarium ?
Awatar użytkownika

Autor
Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

#5

Post autor: Limak86 »

Bardzo :) Właściwie to one w akwarium wyglądają zupełnie jak na zdjęciach.
Moim zdaniem świetna ryba, ładna, nieduża i wypełnia sobą akwarium. Do mniejszych akwariów jeden z lepszych wyborów a tak rzadko wybierany.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

#6

Post autor: Miro »

Nigdy ich nie miałem, ładnie i ciekawie wygląda :OK:
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

#7

Post autor: Ziemiojad »

Wszystko co tu napisno się zgadza. Ryby niesamowicie ciekawskie otoczenia. Zero strachu. Polują by ubić krewetkę, do samego końca.
Pięknie wyglądają, gdy dwa samce tańczą wkoło siebie. Oczy mają rzeczywiście niebieskie.
Dla mnie to nie skrzeczenie ale jakby tyrkotanie, takie niby dzięcioł? Tryk tryk.
No i dobrała mi się para. Były pierwsze jajeczka. Stąd pomysł żeby założyć im akwarium tarliskowe. Czy ryby zaakceptują mój pomysł to się okaże.
Dodano do tego postu po 4 minutach 54 sekundach
Obrazek

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

#8

Post autor: DanielP »

Gdzie je kupiłeś jeżeli mogę spytać? Pytam czysto z ciekawości. Jakiś czas temu widziałem je w moim lokalnym sklepie ale były to ryby dość słabej jakości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”