Mieczyk pigmejowaty - Xiphophorus pygmaeus

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Mieczyk pigmejowaty - Xiphophorus pygmaeus

#1

Post autor: Zbyszek »

Chciałem przedstawić Wam mieczyka pigmejowatego, zabrałem się wczoraj do robienia zdjęć a tu zdziwienie - w akwarium mam z tego gatunku same samice :co: . W związku z tym poproszę osobę, która posiada te ryby o uzupełnienie tematu w zdjęcia samców ( oczywiście samic też można :) ).
Jest to mniej popularny gatunek z rodziny piękniczkowatych, jego niewielkie rozmiary (około 4 cm) pozwalają na utrzymywanie go już w małych akwariach - u mnie od kilku lat dzieli około 60-70 litrowy zbiornik z wieloplamką (Phalloceros caudimaculatus) i wydaje się, że oba gatunki dobrze razem koegzystują. Jest to bardzo mało wymagający gatunek, jedynie nie lubi zbyt miękkiej wody - najlepiej gdy twardość ogólna wynosi powyżej 10°n, zauważyłem, że przy two około 6°n przestaje pobierać pokarm i wyraźnie czuje się źle. Co do temperatury to u mnie w zbiorniku zależnie od pory roku waha się ona w granicach 18-28°C. Z wyżywieniem również nie ma problemu - zjada wszelkie pokarmy odpowiedniej wielkości.

Na zdjęciach dorosłe samice:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 23, 2018 7:32 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Mieczyk pigmejowaty - Xiphophorus pygmaeus

#2

Post autor: Lech-u »

Właściwie to trudno powiedzieć, czy to ładna ryba. Wiem, to rzecz gustu i upodobań.
Tylko, że ta ryba jest "mało" kolorowa i wygląda zwyczajnie.

Jednak wielokrotnie się przekonałem, ze czasami "zwykła" ryba daje dużo więcej satysfakcji z obserwacji niż te wszelakie kolorowe.
Nigdy nie miałem tego mieczyka. Może kiedyś...
Off Topic
W jaki sposób wstawiasz symbol "stopni" przy podawaniu twardości lub temperatury?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Mieczyk pigmejowaty - Xiphophorus pygmaeus

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Piszesz, że temperatura wacha się od 18 do 28 stopni,
ta górna granica nie za wysoka dla Wieloplamek?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Mieczyk pigmejowaty - Xiphophorus pygmaeus

#4

Post autor: Miro »

Warto dodać że u samców występuje śladowy miecz u podstawy płetwy ogonowej.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Mieczyk pigmejowaty - Xiphophorus pygmaeus

#5

Post autor: JJP2 »

b
Lech-u pisze: śr maja 23, 2018 7:38 amW jaki sposób wstawiasz symbol "stopni" przy podawaniu twardości lub temperatury?
lewy ALT i "0176" z klawiatury numerycznej
lub
menu - tablica znaków (tak jak poniżej bo z lapka bez numerycznej wpisuję)
°
Ostatnio zmieniony śr maja 23, 2018 8:48 pm przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Mieczyk pigmejowaty - Xiphophorus pygmaeus

#6

Post autor: Zbyszek »

miro pisze: śr maja 23, 2018 8:15 pmWarto dodać że u samców występuje śladowy miecz u podstawy płetwy ogonowej.
Zgadza się - miecz u samców tego gatunku ma 2-3 mm długości. Poza tym samce są żółtego koloru.

marcinzabki29 - odpowiedziałem na Twoje pytanie o wieloplamki w temacie ich dotyczącym: https://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=78& ... 13#p334013
Ostatnio zmieniony sob maja 26, 2018 7:04 am przez Zbyszek, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”