Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#31

Post autor: Tygrys »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Zeus i Hera

Obrazek
zawieszony profil

Boro1

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#32

Post autor: Boro1 »

ależ ładne

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#33

Post autor: Lucas »

prędzej parka czy 1+2 lub nawet 1+3?
Jak wygląda u tych rybek upodobanie do "przystrzygania roślinności"?

MarioM pisze: śr maja 09, 2018 10:20 am Trzymam je z razborami Espei i otoskami. Nie wchodzą sobie w paradę, nie przeganiają ich. Również krewetki Amano są tolerowane, przynajmniej te u mnie, które mają około 3cm i więcej długości.
masz z nimi jeszcze jakieś rybki czy to już wszystkie okazy pływające w akwarium? :)

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#34

Post autor: DanielP »

Wszystko zależy od wielkości zbiornika ale są to jedne z łagodniejszych pielęgniczek.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#35

Post autor: Tygrys »

Potwierdzam. To co napisał Danielp
zawieszony profil

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#36

Post autor: Lucas »

DanielP pisze: pn kwie 05, 2021 10:07 pm Wszystko zależy od wielkości zbiornika ale są to jedne z łagodniejszych pielęgniczek.
dno 80 x 40, przy dnie by konkurowały z kiryskami i piskorkami. W środku miałyby towarzystwo neonków lub tetr cesarskich.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#37

Post autor: DanielP »

1x2 to spokojnie możesz tam dać. Jeżeli ryby będą młode i zagracisz odpowiednio dno to możesz nawet spróbować 2x4 ale ja zostawilbym bym pierwsza opcję, chociażby po to, żeby móc obserwować odchowywanie przez rodziców narybku.

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#38

Post autor: Lucas »

Tak by poszerzyć wiedzę i trochę z ciekawości mam kilka pytań (może ktoś będzie znał odpowiedzi):

Czy odmiana opal różni się czymś od innych odmian Borelli prócz wyglądu?
Przy jakim wymiarze podłoża można łączyć te apisto (np. Nijsenni, hongsloi czy agassiza) z innymi? 100 x 40 / 80 x 40? Czy raczej nie powinno się mieszać odmian bo jest ryzyko "krzyżówki"?
Czy próbował ktoś trzymać Borelli z akarą z maroni, lub z jakimiś nieco większymi łagodnymi rybami?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#39

Post autor: DanielP »

W przypadku apisto jak i większości terytorialnych gatunków ryb, czym większa powierzchnia dna tym lepiej. Nigdy nie zaobserwowałem krzyżowania się apisto ale zapewne jest to możliwe. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej jest mieć jeden gatunek z wielosamcowym rozkładem płci. Gwarantuje to naturalne i ciekawe obserwacje. Jeżeli chce się połączyć w zbiorniku kilka gatunków to trzeba brać pod uwagę ich agresję i temperament np. w zbiorniku o powierzchni dna 100x40 można połączyć harem a.borelli i a.trifasciata. Będzie to bezpieczne i zarazem biotopowe połączenie gatunków. Jeżeli chodzi o łączenie apisto z większymi gatunkami ryb to podchodzę go tego tematu dość sceptycznie. Apisto lepiej czują się w towarzystwie małych ryb ławicowych takich jak np. drobnoustki. Sprawdzonym i dobrym połączeniem jest łączenie apisto z żaglowcami (skalarami). Ryby te zajmują inne strefy w zbiorniku i nie wchodzą sobie w drogę.

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#40

Post autor: Lucas »

Ok, dzięki za odpowiedź, przyszło mi to do głowy tylko dlatego, że sprzedawca wypowiedział się jednoznacznie że tutaj Borelli będą zajmować tylko dolne partie bo nie lubią pływać wysoko i zwyczajnie "w toni" będzie pusto.
Zasugerował mi zamiast dorzucania do neonków - drobnoustków + akar - zrezygnowanie z drobnoustków, dokupienie neonów i dorzucenie jakichś łagodnych apiso + np. akar z Maroni (powiedział generalnie żę chodzi o akary ale mogę się domyślać że chodziło o te) lub ew dwóch różnych apisto (pod warunkiem że mam przynajmniej 80cm długości, a najlepiej 100cm).

Wątek skalarów też się pojawił ale ubiłem od razu ze względu na wysokość akwarium (45 cm).

+ dostałem informację że apisto nie mogą się krzyżować ze sobą dlatego trzeba wystarczy dobrać dobre gatunki ale, np. nie warto brać Borelli typu Opal bo są genetycznie modyfikowane i lepiej wziąć wersję podstawową.

W związku z tym że wszystko kręci się dookoła Borelli, temat powstał tutaj :)

Skalary nie polują na narybek apiso?
Awatar użytkownika

Ziemiojad
Guru
Posty: 2358
Rejestracja: ndz paź 20, 2019 7:59 pm
Lokalizacja: Planet Earth
Płeć:

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#41

Post autor: Ziemiojad »

Skalary polują na wszystko.

Odmiana Opał nie jest genetycznie modyfikowana. Jest to odmiana kolorystyczna.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pielęgniczka Borelli (żółta) - Apistogramma borellii

#42

Post autor: DanielP »

Narybek jest wartościowym pokarmem i dlatego większość ryb będzie na niego polowała. W naturze zasada jest prosta: pokarmem jest to co mieści się do pyska.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”