Razbora Espei - Trigonostigma espei

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Razbora Espei - Trigonostigma espei

#1

Post autor: Karat »

Pochodzi z wód Tajlandii i Kambodży. Woda powinna być dość miękka (do 12 GH), lekko kwaśna o temperaturze 22-28 stopni C. Wskazany dodatek garbników.
(źródło: Magazyn Akwarium nr 81, 03/2009)
Z własnych obserwacji :
Gatunek podobny do Razbory Hengela. Młode osobniki łatwo pomylić. Klin u Espei jest większy, a udział barwy pomarańczowej zdecydowanie większy.
Typowo ławicowa ryba. Z posiadanych przez mnie, najchętniej „trzyma” ławicę. W większej ilości wygląda naprawdę spektakularnie. Dodatkowo najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni i w górnej części zbiornika co jest niewątpliwym atutem w porównaniu do większości drobnych kąsaczy (np. neonów). Nie zauważyłem też aby przeszkadzało jej jasne światło.
Zdecydowanie służy jej miękka woda, kolory wtedy są zdecydowanie intensywniejsze. W takiej wodzie chętnie też przystępuje do tarła. Nigdy nie zauważyłem, żeby zjadała ikrę. Ikra przyklejana jest do spodniej strony liści.
W moich akwariach gości już od kilku lat i niezmiennie jestem pod jej wrażeniem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10, 2018 10:14 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Razbora Espei (Trigonostigma espei)

#2

Post autor: Lech-u »

W jakim akwarium trzymasz te ryby?
Ile sztuk liczy ławica u Ciebie?

Czy to czerwone zabarwienie niektórych ryb to naprawdę, czy wynik oświetlenia w czasie robienia zdjęć?

Sprawiają wrażenie bardzo ruchliwych. A czy są płochliwe?
Awatar użytkownika

Autor
Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Razbora Espei (Trigonostigma espei)

#3

Post autor: Karat »

Wcześniej były w 112 l, teraz w 240. Jest ich 16 szt.
Część zdjęć jest z telefonu reszta z bardziej profesjonalnego aparatu. Najbardziej ich kolory oddaje drugie zdjęcie. Są ruchliwe, płochliwe tylko jak myję szyby :) Są śmiałe, do tego stopnia, że przy podmianie nie spuszczam oka z wężyka (dwie już przez niego przeleciały) i od czasu do czasu muszę je przeganiać.
Awatar użytkownika

JJP2
Noble
Posty: 642
Rejestracja: ndz sty 07, 2018 12:56 am
Lokalizacja: Ciupagi
Na imię mam: Piotr

Razbora Espei (Trigonostigma espei)

#4

Post autor: JJP2 »

Ogólnie szkoda, że to Azja. Już myślałem wpuścić tak z 40 szt. do "pińcet+" ale tam ma być SA.

Teraz mam 10 espei i 5 hengela. Fajnie chodzą po akwarium.
Ostatnio zmieniony wt kwie 10, 2018 11:35 am przez JJP2, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”