Akara z Maroni - Cleithracara maronii

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Akara z Maroni - Cleithracara maronii

#1

Post autor: Zbyszek »

Zdjęcia pary akar oraz samca (3-cie zdjęcie). Ryby dorosłe wielkości około 10 cm, wiek nie jest mi znany.
Są to dość popularne pielęgnice ze względu na ich spokojny charakter, nadają się do akwariów ogólnych, nie przejawiają agresji wobec innych gatunków ryb, nie polują na mniejsze ryby - obecnie jedna z moich par pływa w akwarium z platkami, w którym jest mnóstwo narybku i nie zauważyłem aby polowała na drobnicę. Minusem tego gatunku jest znaczna płochliwość - ale z tym można sobie poradzić odpowiednio urządzając akwarium oraz utrzymując je w towarzystwie - nie tylko własnego gatunku, ale i innych ryb o spokojnym usposobieniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10, 2018 9:52 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Akara z Maroni (Cleithracara maronii)

#2

Post autor: DanielP »

Piękne akary. Niewidziałem jeszcze tak ładnych. Patrząc na te zdjęcia przypominają mi trochę uaru fernandezi:-):-)Jaki inne, spokojne pielęgnice polecasz do nich ,aby je ośmielić?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Akara z Maroni (Cleithracara maronii)

#3

Post autor: Lech-u »

Kiedyś miałem te ryby.
Miały trochę wyraźniej zaznaczony "czarny" ornament na boku. Przypominał bardziej "dziurkę od klucza" i nawet tak nazywały moje córki te Akary.

Bardzo spokojne ryby. Trochę nawet "ciapowate" i prawie zawsze przegrywały w czasie karmienia z innymi rybami.
Nie kopią w podłożu i nie niszczą roślin. Nawet kabomba lub "lisi ogon" przetrwały przy tych pielęgnicach.
Awatar użytkownika

Karat
Uzależniony
Posty: 595
Rejestracja: pt lis 14, 2014 11:40 am
Lokalizacja: Warszawa - Zacisze
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Akara z Maroni (Cleithracara maronii)

#4

Post autor: Karat »

Piękne, od dawna mi się marzą . Kiedyś na pewno będę je miał.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Akara z Maroni (Cleithracara maronii)

#5

Post autor: Zbyszek »

DanielP pisze: śr kwie 04, 2018 8:47 amJaki inne, spokojne pielęgnice polecasz do nich ,aby je ośmielić?
Nie mam dużych doświadczeń w tym temacie bo maroni trzymałem (trzymam) w akwarium w którym były jedynymi przedstawicielami pielęgnicowatych. Kiedyś przez jakiś czas miałem 5 sztuk z podrostkami ziemiojadów brazylijskich i tapajosów - maroni niezbyt dobrze się czuły w tym towarzystwie. Myślę, że były to dla nich za ruchliwe ryby. Obecnie jedna para maroni pływa z parą akar electric blue i bardzo dobrze współgrają ze sobą. Z moich obserwacji wynika, że nie należy ich trzymać z rybami szybko pływającymi - wprowadza to u nich nerwową atmosferę.
Lech-u pisze: śr kwie 04, 2018 10:05 amMiały trochę wyraźniej zaznaczony "czarny" ornament na boku.
Ubarwienie w dużej mierze zależy od nastroju ryby - potrafią być prawie całe czarne, potrafią też zniknąć im całkiem czarne znaczenia. Poniżej fotka samca (tego samego co w pierwszym poście) w momencie silnego stresu - gdy go przeniosłem do zbiornika tarliskowego.

Obrazek

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Akara z Maroni (Cleithracara maronii)

#6

Post autor: Zbyszek »

Lech-u pisze: śr kwie 04, 2018 10:05 amTrochę nawet "ciapowate" i prawie zawsze przegrywały w czasie karmienia z innymi rybami.
Z tą ciapowatością to różnie bywa - rzeczywiście na takie wyglądają, ale potrafią też być i pewne siebie, szczególnie w kontaktach wewnątrzgatunkowych. Myślę, że i w okresie tarłowym nie są takimi ciapami - ale tego jeszcze nie sprawdziłem, bo jak do tej pory nie rozmnażałem tych ryb :(.
Co do karmienia to jeśli robimy to o w miarę o tych samych porach i w tym samym miejscu to akary bardzo szybko nauczą się kiedy i gdzie mają czekać na jedzenie :).

Lucas
Gaduła
Posty: 129
Rejestracja: ndz mar 21, 2021 12:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Białołęka

Akara z Maroni - Cleithracara maronii

#7

Post autor: Lucas »

Lech-u pisze: śr kwie 04, 2018 10:05 am Kiedyś miałem te ryby.
Miały trochę wyraźniej zaznaczony "czarny" ornament na boku. Przypominał bardziej "dziurkę od klucza" i nawet tak nazywały moje córki te Akary.

Bardzo spokojne ryby. Trochę nawet "ciapowate" i prawie zawsze przegrywały w czasie karmienia z innymi rybami.
Nie kopią w podłożu i nie niszczą roślin. Nawet kabomba lub "lisi ogon" przetrwały przy tych pielęgnicach.
W jakiej wielkości akwarium je trzymałeś?

Znalazłem taki ciekawy filmik (atlasowo chyba pasuje, akwarium monogatunkowe) gdzie nie wygląda jakby były "bardzo ruchliwymi rybkami".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”