Pielęgnica myrnae- Amatitlania (dawniej cryptoheros) myrnae

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pielęgnica myrnae- Amatitlania (dawniej cryptoheros) myrnae

#1

Post autor: DanielP »

Amatitlania myrnae spokrewnione są z popularnymi ,, zeberkami" i amatitlania nanolutea. Występują w ameryce centralnej (Panama). Woda dla nich powinna być średnio twarda i twarda. Samiec dorasta do ok. 12-15 cm, natomiast samica ok. 8-10 cm. Płeć jest dość łatwa do rozróżnienia już u około trzy centymetrowych ryb.Samica posiada charakterystyczną czarną plamkę na płetwie grzbietowej, której samiec nie posiada. Ryby te charakteryzują się pięknymi niebieskimi oczami. Podczas tarła i okresu około tarłowego oczy ryb zmieniają kolor na czarny jak i głowa tworząc tzw. maskę. Z tarła rodzi się około 100-150 młodych. Rodzice troskliwie opiekują się narybkiem. Tworzą trwałe pary u których nigdy nie widziałem kłótni. Jak każde pielęgnice w okresie tarła stają się agresywne i bronią narybku. Poza okresem rozrodczym spokojnie nadają się do akwarium ,,towarzyskiego". Minimalny zbiornik dla pary to 80x35 ale wskazany jest dużo większy ponieważ jak to pielęgnice mogą w swoich zachowaniach być nieprzewidywalne. Poniżej zdjęcia samca, samicy i film z moimi tarlakami:)
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10, 2018 10:03 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgnica myrnae- Amatitlania(dawniej cryptoheros) myrnae

#2

Post autor: Lech-u »



Poprawiłem link do filmu.

Bardzo fajne ryby. Zresztą jak większość pielęgnic.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”