Zbrojnik - Hemiancistrus subviridis L-200

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik - Hemiancistrus subviridis L-200

#1

Post autor: Zbyszek »

Bardzo fajny zbrojnik, a to ze względu na wyjątkowo małą płochliwość ( oczywiście jak na zbrojniki ). Nie ucieka gdy podchodzimy blisko akwarium, a nawet jeśli się spłoszy to za chwilę wypływa z ukrycia. Praktycznie dużo czasu przebywa na odkrytej przestrzeni, na dnie lub na wierzchu kamieni, korzeni czy innych dekoracji. Myślę, że z powodzeniem nadaje się do akwariów ogólnych, także z innymi zbrojnikami - oczywiście jak to większość zbrojników przepycha się przy jedzeniu i odgania inne ryby, ale nie robi tego zawzięcie, nie goni rywali po całym zbiorniku żeby ich zabić, jedynie ich straszy.
Na zdjęciach osobniki wielkości około 9 - 11 cm, wiek ryb nie jest mi znany. Również ( jak na razie :) ) nie mogę rozszyfrować płci :(.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10, 2018 10:24 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik (Hemiancistrus subviridis) L 200

#2

Post autor: DanielP »

Piękne zbrojaski,znam je:-)Jakie gatunki są na ostatnim zdjęciu oprócz tytułowych:L201 i L134/L340?
Ostatnio zmieniony śr kwie 25, 2018 10:18 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Zbrojnik (Hemiancistrus subviridis) L 200

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Dziwnie wyglądają z tymi kropkami tylko na części ciała.
Jakby ktoś zapomniał im domalować resztę kropek.
Bardzo ładne i oryginalne ryby - jak na zbrojniki.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik (Hemiancistrus subviridis) L 200

#4

Post autor: Zbyszek »

DanielP pisze: śr kwie 25, 2018 8:43 amJakie gatunki są na ostatnim zdjęciu oprócz tytułowych:L201 i L134/L340?
Zgadza się - L 201 i z tyłu zawieruszył się L 204 - niedługo przedstawię go w odpowiednim temacie :).
marcinzabki29 pisze: śr kwie 25, 2018 8:43 amDziwnie wyglądają z tymi kropkami tylko na części ciała.
Podobno zdarzają się osobniki całe w kropki - w internecie można zobaczyć zdjęcia takich okazów. Natomiast na żywo nigdy takich nie widziałem. Ja mam 3 sztuki i wszystkie są tylko częściowo pokryte kropkami - ale i tak uważam ten gatunek za jednego z najładniejszych zbrojników, ale to już sprawa gustu :).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik (Hemiancistrus subviridis) L 200

#5

Post autor: Lech-u »

Dla jasności, bo się lekko pogubiłem: ten wątek dotyczy L 200 (a te 201, i 204 to przypadkowi goście na zdjęciach).
Czy tak?

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik (Hemiancistrus subviridis) L 200

#6

Post autor: Zbyszek »

Tak, wątek dotyczy dokładnie Hemiancistrus subviridis określanego numerem L 200 Lofin. Na przyszłość postaram się aby na zdjęciach był tylko gatunek przedstawiany w temacie nie będzie wtedy zamieszania :roll: .

Jeszcze tak dla wyjaśnienia jeśli chodzi o numerację L 200. Pod tym numerem są opisane dwa zbrojniki: w/w Hemiancistrus subvirdis zwany L 200 Lofin i Baryancistrus demantoides zwany L 200 Hifin. Określenia: Lofin i Hifin wzięły się z języka angielskiego i oznaczają: low fin - niska płetwa, high fin - wysoka płetwa. Oba gatunki są łudząco podobne do siebie, na dodatek często występują w tym samym biotopie i początkowo były sprowadzane do Europy jako ten sam gatunek oznaczony numerem L 200.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik (Hemiancistrus subviridis) L 200

#7

Post autor: DanielP »

To ja dostrzegłem na zdjęciu dodatkowe zbrojniki i zapytałem o nie. Nie miałem zamiaru wprowadzać jakiegoś zamieszania a jedynie dowiedzieć się co tam jeszcze pływa na zdjęciu:-)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik (Hemiancistrus subviridis) L 200

#8

Post autor: Lech-u »

Najgorsze w tych L-kach jest to, że czasami się miesza tymi numerami i określa gatunki prawie dowolnie. Przykładem jest choćby zbrojnik "pospolity", który niejednokrotnie zyskiwał inne numery L w zależności od pochodzenia "towaru".
Zbyszek, skąd czerpiesz wiedzę o tych L-kach?
DanielP pisze: pt kwie 27, 2018 8:21 amNie miałem zamiaru wprowadzać jakiegoś zamieszania a jedynie dowiedzieć się co tam jeszcze pływa na zdjęciu:-)
I dobrze, że pytasz. Dzięki temu wszyscy wiemy co tamZbyszek chowa w zbiornikach.
A trzeba przyznać, że zbrojniki ma ładne.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Zbrojnik (Hemiancistrus subviridis) L 200

#9

Post autor: Zbyszek »

Lech-u pisze: pt kwie 27, 2018 8:40 amNajgorsze w tych L-kach jest to, że czasami się miesza tymi numerami i określa gatunki prawie dowolnie. ..... skąd czerpiesz wiedzę o tych L-kach?
Masz 100% racji - zamieszanie z tą numeracją jest spore. Część zbrojników jest jeszcze nie opisana, cały czas pojawiają się nowe gatunki, tym którym zostały już nadane różne numery okazują się jednym gatunkiem, gatunki określone jednym numerem okazują się różnymi gatunkami i zamieszanie jest niezłe. A do tego swoje dokładają sprzedawcy, którzy nazywają ryby jak tylko im się podoba i na ile im starcza wybujałej fantazji :). Nie wspominając o tym, że jeszcze "Das Aquarium" wpadło na pomysł żeby wymyślić swoją numerację "LDA".
Dlatego ja osobiście (żeby sobie samemu nie mieszać w głowie) już dawno postanowiłem trzymać się jednej numeracji - opracowanej pod koniec lat 80-ych przez "Datz" - iterka L (Loricariidae) i kolejny numer chronologicznie do opisywania gatunku. Do identyfikacji bardzo przydatna jest strona http://www.l-welse.com/index.php?page=l1 - moim zdaniem najlepsza w internecie.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Zbrojnik (Hemiancistrus subviridis) L 200

#10

Post autor: DanielP »

Zgadza się. Ja również uważam,że lepiej trzymać się jednego , pewnego źródła informacji. Swoją drogą to mam kilka książek o zbrojnikach i też one są mi bardzo pomocne choć napisane są w językach obcych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”